Pochodzący z Kędzierzyna-Koźla trener siatkówki Miłosz Majka został szkoleniowcem młodzieżowej reprezentacji kobiet do lat 20.
  • Źródło: PZPS
Miłosza Majka stoi w środku

Źródło: PZPS

Miłosz Majka, rocznik 1983, przygodę ze sportem – jak większość chłopców – zaczynał od piłki nożnej. Musiał być wyróżniającym się juniorem, gdyż został powołany do kadry wojewódzkiej w tej kategorii wiekowej. Na jednym z treningów zauważył go znany w Kędzierzynie-Koźlu trener drużyn młodzieżowych piłki, ale tej siatkowej, Szczepan Chodakowski i bez ogródek powiedział: „Ty, Majka, przyjdź do mnie do siatkówki!”.

- Drugą osobą, która wywarła na mnie duży wpływ na początku siatkarskiej drogi, był Roman Kołodziej - wspomina Miłosz Majka.

Grał w kędzierzyńskim MMKS-ie i juniorach Mostostalu-Azoty. Później trafił do AZS-u Opole. Nieźle radził sobie w plażówce. Razem z Marcinem Melnarowiczem zajął piąte miejsce w Akademickich Mistrzostwach Europy.

Jest absolwentem kierunku trenerskiego wydziału wychowania fizycznego Politechniki Opolskiej, gdzie studiował pod okiem m.in. Edwarda Superlaka i Pawła Czerepoka.

Po zakończeniu kariery zawodniczej zajął się szkoleniem młodzieży. Pracował w Publicznej Szkole Podstawowej nr 19 w Kędzierzynie-Koźlu, Szkole Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Szczyrku, klubach MMKS, Grupa Azoty ZAKSA, a obecnie jest drugim szkoleniowcem w ITA Tools Stal Mielec.

- Ważnym miejscem w mojej pracy szkoleniowej był SMS PZPS w Szczyrku, do którego ściągnął mnie Grzegorz Wagner. On mnie zauważył i zaproponował współpracę. Natomiast w szkole moim mentorem był Wiesław Popik - zaznaczył Miłosz Majka.

W 2021 roku zakończył pracę w Kędzierzynie-Koźlu i Szczyrku i trafił do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Stężycy na Kaszubach. Z tym klubem zdobył srebrny i brązowy medal mistrzostw Polski juniorek młodszych.

- Bardzo sobie cenię współpracę z Bereniką Tomsią, Dawidem Michorem i całym sztabem szkoleniowym tego klubu, który jest świetnie zorganizowany i, co ważne, ma ogromne wsparcie władz samorządowych - podkreślił trener z Kędzierzyna-Koźla.

Od kilku sezonów współpracuje również z młodzieżowymi reprezentacjami w siatkówce kobiet. W 2019 roku został asystentem pierwszego trenera Wiesława Popika. Rok później kadra polskich juniorek zajęła piąte miejsce w mistrzostwach Europy, czym zapewniła sobie kwalifikację na mistrzostwa świata. Te zaś odbyły się w Belgii i Holandii w lipcu 2021 roku, a Polki wywalczyły szóste miejsce. Z kolei w 2022 roku z kadrą siatkarek do lat 19 wystąpił na mistrzostwach Starego Kontynentu.

Teraz został trenerem kadry kobiet w kategorii U-20.

- Znam obecne kadrowiczki. Z częścią z nich pracowałem w klubie lub w szkole w Szczyrku. Dlatego też przystąpiłem do konkursu ogłoszonego przez Polski Związek Piłki Siatkowej - powiedział Miłosz Majka

Pierwszym międzynarodowym sprawdzianem dla tego szkoleniowca i jego podopiecznych będą mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA), które odbędą się na Litwie na początku stycznia. Zwycięzca turnieju wywalczy awans do przyszłorocznych mistrzostw Starego Kontynentu.