Reklama
piątek, 15 maja 2026 22:31
Reklama
Reklama
Reklama

Jak będzie wyglądać symbol znakowania żywności zawierającej owady?

Żywność zawierająca owady będzie w specjalny sposób oznakowana. Ministerstwo Rolnictwa zaproponowało znak graficzny, który już niedługo będzie można znaleźć na produktach spożywczych. Z wnioskiem o podjęcie takich działań zwróciła się Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Jak będzie wyglądać symbol znakowania żywności zawierającej owady?

Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia „zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych”, którego celem jest zapewnienie jednolitej, graficznej informacji konsumentom na temat obecności w środkach spożywczych tzw. nowej żywności z owadów.

Wokół tematu owadów jadalnych głośno zrobiło się wiosną bieżącego roku, kiedy Parlament Europejski procedował rezolucję dotyczącą europejskiej strategii w zakresie białka. 

Obecnie na mocy przepisów unijnego rozporządzenia w sprawie nowej żywności i wydanych na jego podstawie rozporządzeń wykonawczych Komisji Europejskiej, dopuszczono jako nową żywność (jako taką lub jako składnik innej żywności) surowce pochodzące z następujących owadów:

- Tenebrio molitor (mącznika młynarka),

- Locusta migratoria (szarańczy wędrownej),

- Alphitobius diaperinus (pleśniakowca lśniącego),

- Acheta domesticus (świerszcza domowego).

Także inne owady oraz otrzymane z nich surowce w przyszłości mogą zostać dopuszczone jako nowa żywność.

Żywność zawierająca jadalne owady będzie musiała obowiązkowo posiadać znak graficzny, umożliwiający jej szybką identyfikację - wynika z projektu rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi. 

Grafika przedstawia owada z rodziny pasikonikowatych z podpisem: "Zawiera owady jadalne". W myśl przepisów oznaczenie ma być umieszczane "na białym polu, w sposób czytelny".

Celem projektowanej regulacji jest zapewnienie krajowym konsumentom jednolitej, graficznej informacji na temat obecności w środkach spożywczych nowej żywności z owadów – wskazano w projekcie rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

"W ten sposób będzie zapewniona ochrona konsumentów przed wprowadzeniem w błąd i nabyciem żywności niezgodnej z ich preferencjami" – zaznaczono.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Postępowy 10.12.2023 22:44
Ja tam lubię szarańczę. W zestawie z pleśniakowcem palce lizać.

Realista 10.12.2023 07:53
Tak!!!ukraińskie zboża gniją na polach,nasze wysyłają do Afryki a nam proponują zamiast płatków i mleka robactwo które kiedyś było plagą 🤣 koniec świata.

Anka 09.12.2023 03:03
FFFFUJ! Smacznego! Gotowe produkty spożywcze w baaaardzo wielu składników będę omijać szerokim łukiem. A w kieszeni zawsze mieć lupkę!!

Anka 09.12.2023 02:37
Ten świat już kompletnie "goni w piętkę"!!

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: twTreść komentarza: sory na nasz koszt szwajcarzy są tylko pośrednikami proponuję się douczyć albo nie siać propagandyData dodania komentarza: 15.05.2026, 14:44Źródło komentarza: Zdrowie na koszt Szwajcarii – ruszył program bezpłatnych zabiegów rehabilitacyjnychAutor komentarza: LKOTreść komentarza: Każdego ptysia z pisia, zdradzają błędy ortograficzne.Data dodania komentarza: 15.05.2026, 14:23Źródło komentarza: Jakub Maciejewski spotkał się z mieszkańcami Kędzierzyna-Koźla. ZDJĘCIAAutor komentarza: L°°Treść komentarza: Realista?! Chyba ślepy i głuchy. Patologia to się zaczęła 13 XII - gaz, pała, areszt i uchwała lub rozporządzenie zamiast ustaw i przestrzegania Konstytucji RP(wg instrukcji niejakiego Klausa Bachmanna) - czegoś takiego nie było w czasie rzeczonych 8. lat.Data dodania komentarza: 15.05.2026, 11:47Źródło komentarza: Jakub Maciejewski spotkał się z mieszkańcami Kędzierzyna-Koźla. ZDJĘCIAAutor komentarza: hehsTreść komentarza: Podziała pół roku i wyniosą co się da, żeby mieć na epety i browary xD pokolenie Z(yebów)Data dodania komentarza: 15.05.2026, 10:24Źródło komentarza: Młodzież dostanie własną przestrzeń. „SIGMA Club” powstanie w centrum KędzierzynaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Fajnie chłopaki, brawo !Data dodania komentarza: 15.05.2026, 09:03Źródło komentarza: Ziemniak w trzech odsłonach dał uczniom pierwsze miejsceAutor komentarza: mieszkaniec williTreść komentarza: Woda mineralna wodociągowa jest twarda, ale ja mam w piwnicy zmiękczacz wody, dzięki niemu nie osadza się na sprzętach kamień. Pralka i jej grzałka są jak nowe, czajnik bez osadów, ekspres parzy doskonałe espresso, a kabina prysznicowa zawsze lśni po usłudze sprzątania wykonanej przez panie zza Buga.Data dodania komentarza: 15.05.2026, 08:56Źródło komentarza: Woda w Kędzierzynie-Koźlu pod kontrolą. Sanepid sprawdził jakość z trzech ujęć
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 3 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna