czwartek, 9 maja 2024 04:08

Grupa Azoty ZAKSA przegrała z Wartą Zawiercie. ZDJĘCIA

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrała z Aluronem CMC Wartą Zawiercie 1:3 (20:25, 17:25, 25:21, 20:25) w meczu 14. kolejki siatkarskiej PlusLigi, który odbył się w hali „Azoty” 3 stycznia. Tytuł MVP otrzymał Miguel Tavares.

ZAKSA cały czas boryka się z problemami kadrowymi. Tym razem w składzie meczowym brakowało: Davida Smitha, Jakuba Szymańskiego, Przemysława Stępnia, Aleksandra Śliwki i Wojciecha Żalińskiego. Mimo takiego osłabienia gospodarze lepiej rozpoczęli mecz. Na początku prowadzili dwoma, trzema punktami, ale rywale rozkręcali się z każdą akcją i z czasem przejęli inicjatywę. Po serii błędów gospodarzy przewaga Aluronu w końcówce była już wyraźna.

Po zmianie stron sytuacja na parkiecie wyglądał podobnie. Kędzierzynianie dotrzymywali kroku rywalom tak do połowy seta. Później Mateusz Bieniek i spółka przycisnęli i szybko odskoczyli. Siatkarze z Zawiercia lepiej grali w bloku i ataku, kąsali zagrywką i ofiarnie bronili. To przynosiło im punkty i pewną wygraną.

W trzecim secie wicemistrzowie Polski wrócili do gry. Szybko objęli prowadzenie (5:3, 7:4), a po asie Łukasza Kaczmarka było 12:8. Rywale odpowiadali dobrymi akcjami, odrabiali straty, zbliżali się na punkt (12:13), ale miejscowi równie szybko odzyskiwali przewagę. Przy zagrywkach Marcina Janusza ZAKSA odskoczyła na 18:13, jednak po czasie wziętym przez trenera Michała Winiarskiego, zawiercianie wrócili (17:18). Kędzierzynianie nie odpuścili i po akcjach Daniela Chitigoia i Łukasza Kaczmarka znów prowadzili 22:17. Takiej przewagi nie mogli już zmarnować i mecz się przedłużył.

W czwartej odsłonie nie brakowało twardej walki i świetnych akcji. Gospodarze próbowali doprowadzić do tie-breaku, a przeciwnik liczył na zdobycie kompletu punktów. Zespoły przez dłuższy czas grały punkt za punkt, aż w końcu zawiercianie odskoczyli na trzy oczka. ZAKSA walczyła do końca i doprowadziła do remisu 20:20. Jednak w końcówce błysnął Karol Butryn, który posłał asa serwisowego i wykorzystał kontrataki, a Aluron nie dał sobie odebrać cennego zwycięstwa.

ZAKSA: Marcin Janusz (1), Bartosz Bednorz (12), Łukasz Kaczmarek (24), Dmytro Paszycki (5), Twan Wiltenburg (9), Daniel Chitigoi (18), Erik Shoji oraz Korneliusz Banach, Radosław Gil

Warta: Miguel Tavares (4), Karol Butryn (15), Bartosz Kwolek (7), Mateusz Bieniek (11), Patryk Łaba (13), Miłosz Zniszczoł (9), Luke Perry oraz Daniel Gąsior (3), Michał Kozłowski