sobota, 27 kwietnia 2024 16:05
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zorganizowane zostaną w gminie Pawłowiczki 2 marca. Będą m.in. uroczysta msza święta, rajd konny, zawody strzeleckie i koncert piosenek patriotycznych.
Pamięć o Żołnierzach Wyklętych w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim
Dowództwo 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki"

Źródło: Archiwum IPN

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Ustanowione zostało w lutym 2011 roku. W opinii ówczesnej rady ministrów zaznaczono, że „Żołnierze tak zwanej drugiej konspiracji, którzy jako pierwsi walczyli o wolną Polskę z okupantem sowieckim i zainstalowanym przez niego reżimem komunistycznym, zapłacili za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą – cenę swego życia. Nawet jeśli udało im się przeżyć, przez kolejne 45 lat żyli z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – „bandytów” i „faszystów”.

Dlaczego święto przypada 1 marca? Tego dnia w 1951 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie strzałami w tył głowy zabici zostali członkowie czwartego zarządu zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Komuniści wykonali w ten sposób wyrok na siedmiu przywódcach organizacji walczącej o niepodległą i demokratyczna Polskę. Zginęli prezes WiN podpułkownik Łukasz Ciepliński, a wraz z nim: major Adam Lazarowicz, major Mieczysław Kawalec, kapitan Franciszek Błażej, kapitan Józef Rzepka, porucznik Karol Chmiel i porucznik Józef Batory. 

Podpułkownik Łukasz Ciepliński schwytany został w listopadzie 1947 r., a w mokotowskim więzieniu przebywał od grudnia tego roku. Na proces oczekiwał blisko trzy lata, przez ten czas poddawany był torturom. Rozprawa dziesięciorga członków władz WiN rozpoczęła się w październiku 1950 r i trwała niewiele ponad tydzień. Siedmiu oskarżonych skazano na karę śmierci, a pozostałych troje na kary dożywocia lub długoletniego więzienia

Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość było ogólnopolską organizacją konspiracyjną, założoną 2 września 1945 r. i kontynuującą dzieło Armii Krajowej. Celem nadrzędnym organizacji była walka o suwerenność powojennej Polski i ustanowienie prawdziwej demokracji. WiN podjął walkę z narzuconymi przez Sowietów komunistycznymi władzami, które stopniowo pozbawiały polskie społeczeństwo praw politycznych i obywatelskich. W latach 1945-1946 w jego szeregach walczyło nawet 20-25 tys. osób. Zrzeszenie szybko stało się celem działań komunistycznych służb bezpieczeństwa, rozbijane były kolejne zarządy, a członkowie aresztowani, brutalnie przesłuchiwani, więzieni i sądzeni.

Uczestników powojennej partyzantki, skazanych na represje, śmierć i zapomnienie, nazwano „Żołnierzami Wyklętymi”. Szacuje się, że w powojenną konspirację zaangażowanych było nawet 200 tys. osób. Walczyli oni z organami bezpieczeństwa w oddziałach partyzanckich, wspomagali też walkę zapewniając schronienie, aprowizację i łączność. W III RP środowiska kombatanckie i niepodległościowe zaproponowały, by rocznica egzekucji członków czwartej komendy WiN stała się symbolicznym dniem upamiętnienia osób i organizacji stawiających czynny opór wobec narzuconego Polsce przez Sowietów systemu rządów. Inicjatywę podchwycił ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wniósł do Sejmu w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński. Rok później stosowną uchwałę przegłosował Sejm RP.

Program obchodów święta w Gościęcinie i Chróstach na plakacie:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Wysoki brunet 05.03.2024 15:45
Nigdy nie zrozumiem dlaczego wy Polacy macie za bohaterów zbrodniarzy jak na zdjęciu, Piłsudskiego syfilika, JPII obojętnego na pedofilię we własnych szeregach.

Niski blondyn 05.03.2024 18:32
Niemiec się znalazł i pewnie ryży jeszcze. Coś ci się pomerdało fraglesie. Chyba masz tylko miejsce na mózg w tym swoim głąbie kapuścianym, sądząc po tych dyrdymałach.

Alina 06.03.2024 13:34
Piszesz po polsku a nie jesteś Polakiem. Niech zgadnę. Piąta kolumna?

Grzegorz 29.02.2024 16:41
Prawica zawsze miała tendencję do czczenia wrogów Polski, bezlitosnych morderców i zdrajców Ojczyzny. Czy to wyklęci, czy to Brygada Świętokrzyska, czy to Goralenvolk. Wystarczy wybić jedną, czy dwie wioski, zamordować trochę kobiet i dzieci - i cyk, mamy bohaterów na prawicy. Pewnie Waffen SS też niedługo prawicowcy zaczną na pomniki wynosić. Skrajna obrzydliwość.

LLL 01.03.2024 13:33
Grzegorzu, twój wpis jest wyjątkowa obmierzły! Jesteś albo ofiarą obrzydliwej, komuszej indoktrynacji, albo sam, dziś już stary, uczestniczyłeś w komuszych zbrodniach! Tych, których tak spostponowałeś w tym wpisie, pozostali wierni ostatniemu rozkazowi gen. Okulickiego: "Daję Wam ostatni rozkaz. Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą.(...)W tym działaniu każdy z Was musi być dla siebie dowódcą. W przekonaniu, że rozkaz ten spełnicie, że zostaniecie na zawsze wierni tylko Polsce oraz by Wam ułatwić dalszą pracę - z upoważnienia Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zwalniam Was z przysięgi i rozwiązuję szeregi AK."

Grzegorz 04.03.2024 11:10
Jesteś ofiarą odklejonej od rzeczywistości prawicowej indoktrynacji. Wyłącz TV Republika i włącz myślenie - o ile jeszcze jesteś w stanie. Obrzydliwością są jakiekolwiek obchody ku czci zdrajców, bezlitosnych morderców i bandytów. A wyklęci niczym innym nie byli.

LLL 04.03.2024 14:21
Zdrajcami, bezlitosnymi mordercami i bandytami byli kolaboranci ZSRS, przywiezieni z Moskwy i umocowani przez nią w PKWN! Moją wiedzę nie czerpię z TVRepublika, chociaż oglądam, bo neoTVP jest jak zjełczałe masło. "Tylko prawda jest ciekawa", a ona była przykrywana tysiącami stalinowskich, breżniewskich, putinowskich łgarstw. I ty też możesz sobie np. dalej twierdzić, że za Katyń odpowiadają "Giermancy", bo taka wersja obowiązywała jeszcze 30 lat temu i tak uczono w polskiej szkole. Zapytaj mamusi.

Grzegorz 05.03.2024 10:34
Oczywiście zamiast użyć argumentów jakichkolwiek, to rzygasz tylko bredniami i prawacką propagandą. Zatem kilka pytań - kto dokonał zbrodni w Piskorowicach, Zaleszanach lub w Krościenku? Może to Smerfy były? Kim był Hubert Jura? Kim był Wacław Krzeptowski? Poznaj trochę historii mojej ojczyzny (piszę "mojej", bo ewidentnie Polakiem nie jesteś), a wtedy się dowiesz, jak się kompromitujesz snując takie urojenia publicznie.

Kozubek 05.03.2024 12:17
O Katyniu pisało już w przedwojennych książkach. Sama Witek czytała. Reszta to twoja wiedza z tvrepu. A tam to dopiero są eksperci żywcem przeniesieni z tvpis.

Bogusław ROGOWSKI 27.02.2024 19:09
CHWAŁA BOHATEROM, ale nie w K-Koźlu.!!!!! Bo tu miejscowi urzędasy przygotowali bardzo „urozmaicony i obszerny” program obchodów święta państwowego - Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Według zaproszenia (rozesłanego za pokwitowaniem) podobnie jak w trzech ostatnich latach, już o godzinie 9,00 przedstawiciel magistratu powita przed dawną ubecką katownią lokalnych oficjeli i celebrytów starostę powiatu, któregoś z zastępców p. prezydent, sekretarza miasta i jakiegoś ??????? parlamentarzystę). Pomijając przy tym tradycyjnie, już bardzo nielicznych członków rodzin kozielskich Żołnierzy Niezłomnych. Następnie z pendrive odtworzony zostanie hymn państwowy i delegacje radnych oraz służb podległych staroście położą wiązanki kwiatów na płytkach chodnikowych (bo jak zwykle zabraknie stojaka wykonanego specjalnego na tę okazję). Po 15-17 minutach urzędasy będą miały z głowy kolejne święto państwowe. Ponieważ w tym roku, podobne jak w trzech ostatnich latach arbitralnie zrezygnowano ze Mszy Św. oprawianej w kozielskim kościele w ramach tych obchodów.

Heniek z Rogów 27.02.2024 20:25
ależ ty masz problem Bogusławie.

qwerty 25.02.2024 18:25
Może większy sens mają takie uroczystości w mniejszych miejscowościach bo komuna w kk trzyma się mocno chwała bohaterom

lulek 01.03.2024 08:02
pisowska komuna się trzyma.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AndTreść komentarza: Karać, karać jeszcze raz karać.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 13:11Źródło komentarza: Pędził obwodnicą Kędzierzyna-Koźla i stracił prawo jazdyAutor komentarza: SiatkaTreść komentarza: Siatkarski Chemika Police,mimo że wiedziały że klub nie będzie miał sponsora tytularnego...zdobyły tytuł Mistrzyń Polski!!!A Zaksa "naszpikowana" kadrowiczami "wywalczyła"(?)10 miejsce !TRAGEDIA!!!Data dodania komentarza: 27.04.2024, 09:49Źródło komentarza: Grupa Azoty nie zamierza sprzedać klubu ZAKSAAutor komentarza: WystarczyTreść komentarza: Wywłaszczenie, czerwony ład, likwidacja polskiego przemysłu, polskich przedsiębiorców, podatki, cenzura. 20 lat i styknie.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 09:38Źródło komentarza: Koz All Music Festiwal i Majówka z MOKAutor komentarza: weryfikatorTreść komentarza: Nie jestem w stanie wejść na stronę euro country pl i zweryfikować co to za ludzie.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 09:19Źródło komentarza: Powraca Rajd Rowerowy "Śladami Utopca"Autor komentarza: JanekTreść komentarza: Jakim trzeba być debilem żeby komuś podać kod blik.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 07:46Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanychAutor komentarza: Gość 1Treść komentarza: W końcu ul Jasna to jest w Koźlu Porcie czy Kłodnicy .Data dodania komentarza: 26.04.2024, 20:39Źródło komentarza: Mieszkania w bloku SIM w Kędzierzynie-Koźlu. Złóż wniosek!
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 19°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna