piątek, 5 grudnia 2025 11:41
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zatrzymano członków zorganizowanej grupy przestępczej

Funkcjonariusze placówki Straży Granicznej w Opolu wspólnie z policjantami z naszego województwa oraz prokuraturą okręgową rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przemytem ludzi.
  • Źródło: ŚOSG
Zatrzymano członków zorganizowanej grupy przestępczej

Na trop zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie RP, zajmującej się przemytem ludzi przez terytorium naszego kraju funkcjonariusze z PSG w Opolu wpadli na początku 2023 roku. Wspólnie z policjantami z wydziału kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu oraz śledczymi z Prokuratury Okręgowej w Opolu dokładnie przyjrzeli się tej sprawie. Pierwsze zebrane dowody prowadziły na granicę z Białorusią. Tam odłam grupy działający w Polsce miał odbierać ludzi, a następnie przy wykorzystaniu różnych pojazdów dokonywać ich transportu do Niemiec.

Pracujący nad tą sprawą funkcjonariusze z biegiem czasu wiedzieli coraz więcej o działalności przemytników. W ramach prowadzonej sprawy ustalili osoby, które wchodziły w skład tej grupy. Zebrane informacje wskazywały, że transportowani do krajów Europy zachodniej nielegalni migranci to w większości obywatele państw z Afryki i Bliskiego Wschodu. Odbiór następował na granicy z Białorusią. Tam imigranci forsowali zabezpieczenia graniczne i byli przejmowani przez kurierów, skąd samochodami osobowymi byli przewożeni na granicę z Niemcami.

Każdy cudzoziemiec za taką usługę musiał zapłacić kwotę około 4000 złotych. Przestępcy reklamowali się za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Tak też odbywała się korespondencja podczas przemytu.

W trakcie rozpracowywania grupy przestępczej okazało się, że jeden z przewożonych mężczyzn padł ofiarą rozboju. W trakcie przesłuchania Somalijczyk oświadczył, że nie miał on wystarczającej ilości gotówki, aby zapłacić za przemyt. W związku z powyższym został  pobity i okradziony.

- Do pierwszych zatrzymań osób zaangażowanych w ten nielegalny proceder doszło w grudniu 2023 roku. Wówczas mundurowi zatrzymali trzech obywateli Ukrainy. Dwóch mężczyzn w wieku 22 lat i jeden 20-latek odbierali ludzi i przewozili ich na zachód Polski. To oni również podejrzani są o rozbój na Somalijczyku. Zebrany materiał dowodowy pozwolił przedstawić zatrzymanym kurierom zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Za popełnione czyny grozi im kara nawet do 15 lat więzienia - ppor. Szymon Mościcki, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

W lutym bieżącego roku funkcjonariusze Straży Granicznej z PSG w Opolu zatrzymali kolejnego Ukraińca należącego do tej zorganizowanej grupy przestępczej. Trwają dalsze czynności w sprawie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna