środa, 24 czerwca 2026 00:29
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Samorządowa symbioza w regionie

Co może połączyć Kędzierzyn-Koźle z Wrocławiem, Katowicami, Opolem i Gliwicami? Interesująca współpraca liderów kierujących radami miejskimi w poszczególnych samorządach. Może ona zaowocować podjęciem wspólnych inicjatyw oraz wymianą doświadczeń na wielu płaszczyznach.
Samorządowa symbioza w regionie
Przewodniczący RM Kędzierzyn-Koźle Ireneusz Wiśniewski (z lewej) przekonuje, że z dużymi ośrodkami w regionie łączą nas więzi w zakresie edukacji, kultury, sportu, rekreacji, turystyki oraz transportu

Źródło: ŁAG

Jak przekonuje przewodniczący RM Kędzierzyn-Koźle Ireneusz Wiśniewski, jesteśmy miastem, które powinno czerpać dużo wiedzy i doświadczeń od innych samorządów (szczególnie od tych większych ośrodków), ale może też coś zaoferować ze swojej strony.

- Ostatnio spotkałem się z przewodniczącym Rady Miasta Katowice Łukaszem Borkowskim, które zainicjował zastępca prezydenta Katowic Jerzy Woźniak. Podczas tego spotkania z obu stron padły deklaracje o nawiązaniu głębszej współpracy między naszymi samorządami. Podobnie jest w przypadku Opola. - tłumaczy Ireneusz Wiśniewski. - Jestem po rozmowie z przewodniczącą Rady Miasta Opola Barbarą Kamińską, którą znam już od lat i jesteśmy zgodni co do tego, że warto zacieśnić współpracę pomiędzy dwoma największymi samorządami na Opolszczyźnie. Barbara Kamińska jest gotowa zorganizować forum przewodniczących rad miejskich w stolicy naszego województwa. Zadeklarowałem już swoją pomoc w przygotowaniu tego wydarzenia, bo oboje jesteśmy jego gorącymi orędownikami i zarazem inicjatorami. Chcielibyśmy, aby w tym wydarzeniu uczestniczyli przewodniczący rad miejskich nie tylko Opola i Kędzierzyna-Koźla, ale także Katowic, Gliwic, czy też Wrocławia. Jest wola do nawiązania i pogłębienia takich relacji ze strony wymienionych samorządów, co bardzo mnie cieszy. Chodzi o nową jakość we współpracy i wymianie doświadczeń oraz wzajemne wspieranie się w niektórych działaniach praktycznie od początku nowej kadencji samorządów - mówi Ireneusz Wiśniewski.

Jego zdaniem jest to świetna idea, ponieważ z dużymi ośrodkami w regionie łączą nas jednak pewne więzi. Chociażby w zakresie edukacji, kultury, sportu, rekreacji i turystyki.

- Pragnę zauważyć, że absolwenci naszych szkół średnich kontynuują naukę na ogół w tych właśnie ośrodkach akademickich. Widzę też pole do współdziałania zwłaszcza w zakresie transportu kolejowego, ale też śródlądowego. Odra łączy przecież Kędzierzyn-Koźle z Opolem i Wrocławiem, natomiast kolej ze wszystkimi wymienionymi wcześniej ośrodkami. Przewodniczącego Rady Miasta Katowice Łukasza Borkowskiego zaprosiłem na tegoroczne „Pływadła” do Kędzierzyna-Koźla, aby przekonał się na własne oczy, jak bardzo wydarzenie to integruje nadodrzańskie samorządy. Zresztą nasze „Pływadła” są częścią Festiwalu Górnej Odry w który zaangażowanych jest przecież wiele górnośląskich samorządów. W zeszłym roku marszałek województwa śląskiego współorganizował z nami imprezy na „Szkwale”. Zatem ta współpraca już teraz jest znacząca. Natomiast z Opolem współdziałamy na co dzień z racji funkcjonowania w jednym województwie. Zatem ta współpraca i platforma wymiany doświadczeń na różnych płaszczyznach powinna kiełkować, a jednym z elementów tej symbiozy będzie wspomniane wcześniej forum, które zorganizujemy prawdopodobnie już po wakacjach. Najważniejsze, że jest dobra wola do nawiązania tych jeszcze bliższych relacji - kończy Ireneusz Wiśniewski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ddr 09.06.2024 12:55
Kk łączy z tymi miastami tylko jedno nasza młodzież tam ucieka szybko i tłumnie

mieszkańcy 09.06.2024 12:09
W praktyce, w innych miastach dbają o zielone, nie dokładają mieszkancom spalin - kolejne dobre zmiany w KK: parking na Rynku

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Dąb Treść komentarza: Dlaczego tacy ludzie nie mają pomników w naszym mieście? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 23:21 Źródło komentarza: Najgroźniejszy Polak w powiecie kozielskim Autor komentarza: Leokadia Treść komentarza: Który to Patryk ? Jaka dzielnica ? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 18:57 Źródło komentarza: Dzielnicowy z Kędzierzyna-Koźla w gronie najlepszych na Opolszczyźnie! Autor komentarza: Koźlanin Treść komentarza: Cytat z artykułu :Uczestnicy rywalizowali podczas testu wiedzy oraz symulacji kontaktu z mieszkańcem, który zgłosił się do policjanta z wielowątkowym problemem. Ich umiejętności oceniali funkcjonariusze prewencji oraz policyjni psychologowie. Cóż jak sami wspominają to tylko symulacja bo tak się składa że dzielnicowych nikt nie zna i nie widział by przychodzili i chociaż się przedstawili, porozmawiali czyli ściema z ich strony. Zresztą prosić policję o pomoc to jak zwrócić się do ściany. Co też widać efekty ich pracy zwłaszcza nocami .... Data dodania komentarza: 23.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Dzielnicowy z Kędzierzyna-Koźla w gronie najlepszych na Opolszczyźnie! Autor komentarza: stary_zgred Treść komentarza: Obserwowałem te wykopaliska fragmentarycznie osobiście, jak jeszcze Rynek był w fazie płytkiej odkrywki. Przechodząc obok widziałem tam co najmniej dwóch mężczyzn i jedną kobietę grzebiących w ziemi. Ubrani byli w ciuchy typu militarnego. Byli w szacowanym wieku 25-35. Kobita przy mnie coś znalazła (róg Rynku przy dawnej księgarni) i podjęła z ziemi, strasznie przy tym marudząc i narzekając, że to tylko gwoździe. Gwoździe wyglądały na bardziej z czasów biblijnych niż z GSu z lat 80’ XXw. Cała sytuacja była dla mnie bardzo dziwna z kilku powodów: 1) Kto to w ogóle jest? – nie mieli żadnych identyfikatorów i wyglądało to tak dla pobocznego obserwatora, jakby przypadkowi „harcerze” przyszli sobie tam pogrzebać przy okazji remontu Rynku; 2) Że im się w ogóle chce? – padał wtedy deszcz; 3) NIE BYŁO TAM żadnych garniturowców z notatnikami, szkicownikami i aparatami fotograficznymi, czyli nadzoru – a to w końcu strefa „A”, czyli ścisłej ochrony konserwatorskiej; 4) Nigdzie nie zauważyłem tablic informacyjnych, że trwają prace archeologiczne. Groteskowa całość tego wszystkiego skojarzyła mi się z czymś tak prostym, jak koszenie trawnika na posesji – po skoszeniu trawy przylatuje kto chce, czyli ptaki aby powybierać sobie to co ich interesuje, czyli jakieś robactwo. Dla kontrastu – kiedyś obserwowałem z boku ekshumację żołnierzy (niemieckich) na tzw. Starym Cmentarzu w Koźlu - tam to wyglądało ZGOŁA INACZEJ. Z tym Rynkiem to wyjdzie w końcu tak, że albo ktoś to źle zorganizował albo nie przypilnował należycie, albo jedno i drugie. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 17:22 Źródło komentarza: Unikatowa moneta znaleziona w Koźlu zniknęła. Co się stało z denarem Władysława Łokietka? Autor komentarza: stary_zgred Treść komentarza: A ja zielony wodór. Ino gdzie indziej - jakieś 20km na prawo i na dół na mapie i na razie tylko w fazie projektu. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 17:07 Źródło komentarza: Kłęby czarnego dymu nad Zdzieszowicami. Mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną Autor komentarza: Tadeusz Glaz Treść komentarza: URUCHOMIĆ linię kolejową Kludzbork-Strzelce Opolskie-K-rzyn-Kożle-Pilszcz/Opava,po ktej mogli by kursować pociągi dalekobieżne z Kołobrzeg-Opava i dalej,srdecznie pozdrawiam Data dodania komentarza: 23.06.2026, 16:35 Źródło komentarza: Pojawi się nowe połączenie kolejowe do Krakowa przez Kędzierzyn-Koźle?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna