Reklama
sobota, 6 czerwca 2026 09:09
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Obchody w Kędzierzynie-Koźlu. ZDJĘCIA

1 września 1939 roku to tragiczna data w dziejach Polski i świata. 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej uczczono również w Kędzierzynie-Koźlu.
85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Obchody w Kędzierzynie-Koźlu. ZDJĘCIA

Źródło: Urząd miasta

Dokładnie 85 lata temu wojska niemieckie przekroczyły granicę z Polską i rozpoczęły najkrwawszy konflikt zbrojny w historii ludzkości. Zakończona w 1945 roku II wojna światowa objęła prawie całą Europę, spore obszary Azji, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu, wyspy Oceanii i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce, Australii oraz Ameryce Północnej. Śmierć poniosło kilkadziesiąt milionów ludzi. Konsekwencją konfliktu był podział świata na demokratyczny zachód i komunistyczny wschód.

W Kędzierzynie-Koźlu rocznicę wybuchu II wojny światowej uczczono uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem jej ofiar w parku Pojednania. W obchodach wzięli udział m.in. przedstawiciele Sejmu RP, władz miasta i powiatu, samorządu, służb mundurowych, szkół oraz organizacji patriotycznych.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Barbara 20.03.2025 21:48
"CZCIĆ" nie ma czego! Ale "UPAMIĘTNIĆ"!! Żyją jeszcze tacy, którzy pamiętają ten czas! Moja mama jako 12 letnia dziewczynka musiała "chodzić" na niemieckie lotnisko, całą wiosnę w 1944 roku, w Jasionce pod Rzeszowem, kopać rowy przed ofensywą ze wschodu. Ciężko to odchorowała i całe życie miała problemy zdrowotne: cud, że to przeżyła. Z każdej wsi dookoła lotniska musiał ktoś "pójść", bo jak nie to "kula w łeb". Miała tylko 2 młodsze siostry, a jej rodzice musieli obrobić gospodarstwo, żeby rodzina nie umarła z głodu, jak oddadzą "kontyngent" żywnościowy! A myślicie, że po wejściu sowietów było lepiej?! Po wejściu sowietów, też trzeba było oddać "kontyngent żywnościowy"... Nie ma czego "czcić", ale UPAMIĘTNIĆ trzeba, żeby się coś takiego nie powtórzyło!!

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kpina DM 2026 Treść komentarza: Mam nadzieję że ten syf na parkingach sklepów prywatnych,chodnikach, parkach itd będzie posprzątany przez organizatorów tego wydarzenia. Aleję Jana Pawła pewnie wypicuja a reszta głęboko gdzieś jak co roku, nie potraficie posprzątać wszystkiego w okolicy, to wasza impreza i wasz problem a nie nas lokalnych przedsiębiorców. Data dodania komentarza: 6.06.2026, 00:36 Źródło komentarza: Dni Kędzierzyna-Koźla rozpoczęte. Orkiestra Żeglugi „przegoniła” deszczowe chmury. ZDJĘCIA Autor komentarza: Mateusz Treść komentarza: W chrześcijaństwie joga bywa uznawana za grzech lub zagrożenie duchowe z powodu jej korzeni w religiach Wschodu. Kościół katolicki zwraca uwagę na to, że joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale system filozoficzno-religijny prowadzący do panteizmu i bałwochwalstwa (sprzeczne z I przykazaniem) oraz próbę osiągnięcia zbawienia własną mocą. Data dodania komentarza: 5.06.2026, 23:43 Źródło komentarza: Zbliża się Międzynarodowy Dzień Jogi na Dębowej Autor komentarza: Koźlanin Treść komentarza: Ćwiczcie, ćwiczcie bo mięso armatnie jest potrzebne.... Data dodania komentarza: 5.06.2026, 22:58 Źródło komentarza: Poligon zamiast szkolnych ławek. Tak ćwiczyli kadeci z Kędzierzyna-Koźla. ZDJĘCIA Autor komentarza: xD Treść komentarza: Właśnie.. zrobicie dobre spotkanko poznawczo-mordobijne to i Batyr może odruchowo przyjedzie z patronatem :D Data dodania komentarza: 5.06.2026, 22:46 Źródło komentarza: 20 lat temu reaktywowali Chemika. Przypominamy, jak wszystko się zaczęło Autor komentarza: Janush Treść komentarza: I zapraszamy zapie*dalać na nasze premie od 6 rano xd Data dodania komentarza: 5.06.2026, 22:44 Źródło komentarza: Grupa Azoty poprawia wyniki. Kędzierzyn z wyraźnym wzrostem rentowności Autor komentarza: Leszek Treść komentarza: Czarną pszczołą czyli zadrzechnię fioletową, obserwujemy już od kilku lat, na terenie ROD Kuźniczka przy ul. Platanowej oraz w Lenartowicach. Data dodania komentarza: 5.06.2026, 22:33 Źródło komentarza: Czarna pszczoła uchwycona na kozielskich ogródkach działkowych. ZDJĘCIA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna