Reklama
piątek, 30 stycznia 2026 02:02
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kozielska synagoga z nieco innej perspektywy

Kozielską synagogę zbudowano w latach 1877-1886 i była to trzecia synagoga w historii miasta. Poprzednia synagoga (dom modlitwy) istniała w budynku przy ulicy Sienkiewicza.
  • Źródło: Bunker King
Kozielska synagoga z nieco innej perspektywy

Źródło: Zdjęcie archiwalne „Fotopolska”

Niestety nie znamy lokalizacji pierwszej synagogi, lecz wiadomo, że wspólnota wyznaniowa zakupiła w 1796 roku budynek z przeznaczeniem na dom modlitwy (być może był on na dzisiejszej ulicy Chrobrego) 9 listopada 1938 roku niemieckie bojówki Sturmabteilung podpaliły synagogę, którą następnie rozebrano.

Przy synagodze istniał mały cmentarz, który podobno zlikwidowano. Może to oznaczać że wywieziono nagrobki, ale uważam że jest wysoce prawdopodobne, że zmarli jeszcze tam leżą.  Cmentarzyk był umiejscowiony z prawej strony synagogi.

W 2019 roku dzięki staraniom członków Stowarzyszenie Blechhammer-1944 i uczniów kozielskiego LO została odsłonięta tablica upamiętniająca kozielskich Żydów zgładzonych podczas Holocaustu i przypominająca los synagogi. 

Dziś w miejscu w którym stała synagoga znajduje się przychodnia, a z jej lewej strony dyrekcja szpitala, wcześniejszy kahał, czyli dom rabina.”

Informacje o kozielskiej synagodze znajdziecie też w poniższym artykule.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LiszkaTreść komentarza: Te swoje bąki puszczaj w mieszkaniu.Data dodania komentarza: 29.01.2026, 23:27Źródło komentarza: Mieszkańcy spotkają się z policją i strażą miejską porozmawiać o bezpieczeństwie w KoźluAutor komentarza: matka arturaTreść komentarza: Przeniesienie sprawy oznacza raczej to, że zostanie rozliczony hejt i groźby, które wylały się za pośrednictwem lokalnego szmatławca w tej sprawie.Data dodania komentarza: 29.01.2026, 22:35Źródło komentarza: Prokuratura Krajowa uchyla decyzję z Kędzierzyna-Koźla i nakazuje wszczęcie śledztwa. Nowe faktyAutor komentarza: KasiaTreść komentarza: To niech się wykupi od śmierci, diabeł niech pomoże on już tak przy jej łóżku ogonem trzepieData dodania komentarza: 29.01.2026, 21:49Źródło komentarza: Kobieta chce przekazać 2,5 mln euro. Tajemnicza wiadomość od Eleny Pavlos z Grecji krąży w sieciAutor komentarza: MTreść komentarza: Telefonu nikt nie odbiera. Niezły kit. Tylko kasę pewnie wzięliData dodania komentarza: 29.01.2026, 18:30Źródło komentarza: Jeździeckie warsztaty zimowe w siodle 2026. Udział jest bezpłatny!Autor komentarza: JaTreść komentarza: Brawo prokuratura kędzierzyn koźle!!!Data dodania komentarza: 29.01.2026, 17:45Źródło komentarza: Prokuratura Krajowa uchyla decyzję z Kędzierzyna-Koźla i nakazuje wszczęcie śledztwa. Nowe faktyAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Nie każdy miał czas i możliwość być na owym spotkaniu... Dlatego proponuje by U.M. zorganizował ankietę z mądrymi pytaniami w tym z możliwością napisania własnego wniosku do władz i służb... Ankieta powinna być dostępna dla wszystkich mieszkańców by każdy mógł się wypowiedzieć. Po czym analizę i wnioski upublicznić. Następnie wdrożyć w życie owe zmiany.Data dodania komentarza: 29.01.2026, 17:15Źródło komentarza: Mieszkańcy spotkają się z policją i strażą miejską porozmawiać o bezpieczeństwie w Koźlu
zachmurzenie duże

Temperatura: -1°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama