niedziela, 28 czerwca 2026 23:46
Reklama Dental Clinic - baner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIA

W dokumentach archeologicznych można czasem trafić na ciekawe opisy znalezisk. Jednym z nich jest drewniane czółno znalezione w Koźlu w Odrze w 1887 roku podczas budowy mostu o czym przypomina kanał historyczny Bunker King.
  • Źródło: Bunker King
Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIA

W karcie ewidencji stanowiska archeologicznego, którą w 1983 roku sporządziła archeolog Sylwia Wuszkan, możemy się dowiedzieć że w rzece Odrze tuż obok dzisiejszej mariny odkryto ślad osadniczy, a na jego terenie czółno drewniane, lecz niestety nie można określić chronologii znalezisk.

 W klasyfikacji chronologiczno-kulturowej znaleziska wpisano tylko lakoniczne słowo „pradzieje”.

W niemieckiej literaturze dotyczącej znalezisk archeologicznych możemy przeczytać że „czółno” miało wymiary 7,34 x 0,66 x 0,33 m.

Niedaleko, czyli po drugiej stronie mostu bliżej śluzy i jazu odrzańskiego znaleziono również trzy toporki kamienne z okresu neolitu. Odkrycie toporków miało miejsce w okresie międzywojennym podczas pogłębiania tej części Odry.

Zapytacie w którym muzeum można zobaczyć to zabytkowe czółno. Otóż w żadnym. Z dokumentów wynika, że „zaginęło”. Wyraz ten z premedytacją piszę w cudzysłowie, bo znając życie i historie różnych zabytków znajdujących się w muzeach podczas zawieruchy wojennej z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić że znajduje się w rękach prywatnych, tak jak inne miejscowe zabytki - można przeczytać na facebookowym profilu Bunker Kinga.  

Od Redakcji:
W Muzeum Ziemi Kozielskiej znajduje się pokaźna kolekcja toporków neolitycznych i nie tylko.  

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mietek 03.11.2024 20:21
Trzeba zadać pytanie, ukradł Niemiec co uciekał i ratował życie, ukradł Rusek spragniony jedzenia, picia i Niemek, ukradł ciągnący tuż za nimi Polak o rozbieganych oczkach z centralnej Polski. Nikogo nie oczerniam, zastanawiam się nad oczywistymi faktami...

ret 04.11.2024 10:37
Dobre😂

A
Hans 04.11.2024 17:05
"Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kumumpulum Treść komentarza: Panowie to chyba nie widzieli tłumów na tej plaży w latach 90. Patrząc na te zdjęcia to jakby grubo przed sezonem. Data dodania komentarza: 28.06.2026, 22:44 Źródło komentarza: Rekordowa sobota na akwenie Dębowa. ZDJĘCIA Autor komentarza: Moucha Treść komentarza: a gdzie się podziali patryjoci newady? Data dodania komentarza: 28.06.2026, 21:36 Źródło komentarza: Kontrowersje po wystąpieniu Grzegorza Brauna w Kędzierzynie-Koźlu. Miasto zapowiada kroki prawne Autor komentarza: Alina Treść komentarza: Pragnę zauważyć, że europoseł Grzegorz Braun, o ile się sprawdzą sondaże, będzie w przyszłym roku w rządzie RP. Znając Jego kompetencje w dziedzinie kultury niewykluczone jest, że zostanie ministrem oświaty. A Jego prawa ręka Włodzimierz Skalik (też był uczcić w Koźlu ofiary wołyńskie), kilkukrotny mistrz świata w lataniu precyzyjnym, być może będzie wiceministrem resortu obrony. Także miarkujcie z kim zaczynacie. Data dodania komentarza: 28.06.2026, 20:06 Źródło komentarza: Kontrowersje po wystąpieniu Grzegorza Brauna w Kędzierzynie-Koźlu. Miasto zapowiada kroki prawne Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Lokalne PO-Ko chce się wykazać przed swoją górą. Data dodania komentarza: 28.06.2026, 19:50 Źródło komentarza: Kontrowersje po wystąpieniu Grzegorza Brauna w Kędzierzynie-Koźlu. Miasto zapowiada kroki prawne Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Jak czytam te komentarze to się zastanawiam czy jest szansa na poprawę w Polsce ? Data dodania komentarza: 28.06.2026, 18:58 Źródło komentarza: Kontrowersje po wystąpieniu Grzegorza Brauna w Kędzierzynie-Koźlu. Miasto zapowiada kroki prawne Autor komentarza: Grzegorz Treść komentarza: W tych rzekomo "lewackich" manifestacjach brali udział prawdziwi Polacy protestujący przeciwko bezczelnemu rozkradaniu pieniędzy z budżetu, upychania pisowskich analfabetów na intratnych posadkach państwowych i włażenia przez PIS w dwunastnicę Putinowi bez mydła. Data dodania komentarza: 28.06.2026, 18:42 Źródło komentarza: Kontrowersje po wystąpieniu Grzegorza Brauna w Kędzierzynie-Koźlu. Miasto zapowiada kroki prawne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna