wtorek, 23 czerwca 2026 18:47
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowo mianowani dziekani już pełnią posługę. Biskup Opolski powołał ich na nową kadencję

Biskup Opolski Andrzej Czaja mianował Księży Dziekanów Rejonów Duszpasterskich i Dziekanów Dekanatów na nową, pięcioletnią kadencję, która rozpoczęła się 1 lutego br. i trwać będzie do 31 stycznia 2030 roku.
  • Źródło: Diecezja Opole
Nowo mianowani dziekani już pełnią posługę. Biskup Opolski powołał ich na nową kadencję

Dziekan to prezbiter, który jest pośrednikiem między Biskupem Opolskim oraz instytucjami diecezjalnymi a duchowieństwem i wiernymi świeckimi dekanatu w prawnie określonych sprawach. (Statut Dziekana, Wicedziekana i Dekanalnego Ojca Duchownego Diecezji Opolskiej, 2025, art. 3)

Wręczenie nominacji dziekańskich nastąpiło 31 stycznia w Muzeum Diecezjalnym w Opolu.

Poniżej prezentujemy cztery nominacje na urząd Dziekanów Rejonów Duszpasterskich oraz trzydzieści sześć na urząd Dziekanów Dekanalnych w diecezji opolskiej.

DZIEKANI REJONÓW DUSZPASTERSKICH

2025-2030

RejonDziekan
Opolskiks. Rudolf Świerc
Nyskiks. Piotr Sznura
Kluczborskiks. Walter Lenart
Raciborskiks. Marian Obruśnik

 

DZIEKANI DEKANATÓW

2025-2030

DekanatDziekan
Białaks. Robert Mazurkiewicz
Braniceks. Michał Pieńkowski
Dobrodzieńks. Mariusz Kleman
Głogówekks. Ryszard Kinder
Głubczyceks. Daniel Kasprzak
Głuchołazyks. Tomasz Struzik
Gorzów Śląskiks. Jacek Kuczma
Gościęcinks. Zygfryd Waskin
Grodkówks. Jacek Olewicz
Kamień Śląskiks. Hubert Sklorz
Kędzierzyno. Krzysztof Jurewicz OMI
Kietrzks. Janusz Rempalski SAC
Kluczborkks. Wojciech Wąchała
Koźleks. Jerzy Tomeczek
Krapkowiceks. Krzysztof Pustelak
Leśnicaks. Marian Saska
Łanyks. Bernard Mocia
Niemodlinks. Jacek Wilczyński
Nysaks. Piotr Mazur
Olesnoks. Walter Lenart
Opoleks. Rudolf Świerc
Opole-Szczepanowiceks. Jacek Biernat
Otmuchówks. Wiesław Siwik
Ozimekks. Antoni Kaltbach
Paczkówks. Leszek Machulak
Pietrowice Wielkieks. Damian Rangosz
Prószkówks. Jan Wolnik
Prudnikks. Piotr Sznura
Racibórzks. Marian Obruśnik
Siołkowiceks. Mariusz Sobek
Skoroszyceks. Tadeusz Młot
Strzelce Opolskieks. Henryk Pichen
Tworkówks. Piotr Tkocz
Ujazdks. Stanisław Klein
Zagwiździeks. Piotr Kierpal
Zawadzkieks. Joachim Bomba

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ola 17.02.2025 15:53
Gratulacje.

bebek 09.02.2025 20:36
Ło matko, jak tu czarno.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: stary_zgred Treść komentarza: Obserwowałem te wykopaliska fragmentarycznie osobiście, jak jeszcze Rynek był w fazie płytkiej odkrywki. Przechodząc obok widziałem tam co najmniej dwóch mężczyzn i jedną kobietę grzebiących w ziemi. Ubrani byli w ciuchy typu militarnego. Byli w szacowanym wieku 25-35. Kobita przy mnie coś znalazła (róg Rynku przy dawnej księgarni) i podjęła z ziemi, strasznie przy tym marudząc i narzekając, że to tylko gwoździe. Gwoździe wyglądały na bardziej z czasów biblijnych niż z GSu z lat 80’ XXw. Cała sytuacja była dla mnie bardzo dziwna z kilku powodów: 1) Kto to w ogóle jest? – nie mieli żadnych identyfikatorów i wyglądało to tak dla pobocznego obserwatora, jakby przypadkowi „harcerze” przyszli sobie tam pogrzebać przy okazji remontu Rynku; 2) Że im się w ogóle chce? – padał wtedy deszcz; 3) NIE BYŁO TAM żadnych garniturowców z notatnikami, szkicownikami i aparatami fotograficznymi, czyli nadzoru – a to w końcu strefa „A”, czyli ścisłej ochrony konserwatorskiej; 4) Nigdzie nie zauważyłem tablic informacyjnych, że trwają prace archeologiczne. Groteskowa całość tego wszystkiego skojarzyła mi się z czymś tak prostym, jak koszenie trawnika na posesji – po skoszeniu trawy przylatuje kto chce, czyli ptaki aby powybierać sobie to co ich interesuje, czyli jakieś robactwo. Dla kontrastu – kiedyś obserwowałem z boku ekshumację żołnierzy (niemieckich) na tzw. Starym Cmentarzu w Koźlu - tam to wyglądało ZGOŁA INACZEJ. Z tym Rynkiem to wyjdzie w końcu tak, że albo ktoś to źle zorganizował albo nie przypilnował należycie, albo jedno i drugie. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 17:22 Źródło komentarza: Unikatowa moneta znaleziona w Koźlu zniknęła. Co się stało z denarem Władysława Łokietka? Autor komentarza: stary_zgred Treść komentarza: A ja zielony wodór. Ino gdzie indziej - jakieś 20km na prawo i na dół na mapie i na razie tylko w fazie projektu. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 17:07 Źródło komentarza: Kłęby czarnego dymu nad Zdzieszowicami. Mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną Autor komentarza: Tadeusz Glaz Treść komentarza: URUCHOMIĆ linię kolejową Kludzbork-Strzelce Opolskie-K-rzyn-Kożle-Pilszcz/Opava,po ktej mogli by kursować pociągi dalekobieżne z Kołobrzeg-Opava i dalej,srdecznie pozdrawiam Data dodania komentarza: 23.06.2026, 16:35 Źródło komentarza: Pojawi się nowe połączenie kolejowe do Krakowa przez Kędzierzyn-Koźle? Autor komentarza: Mbape Treść komentarza: Ja widziałem czarną parę. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:16 Źródło komentarza: Kłęby czarnego dymu nad Zdzieszowicami. Mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną Autor komentarza: Ss Treść komentarza: A ekolodzy gdzie ? My nie możemy ogniska zapalić a oni zatruwają środowisko czarnym dymem Data dodania komentarza: 23.06.2026, 08:31 Źródło komentarza: Kłęby czarnego dymu nad Zdzieszowicami. Mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną Autor komentarza: stary_zgred Treść komentarza: Jakoś tak na czarno spala im się ten gaz, a "kontrolowane spalanie" poniżej dachów budynków i w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji wygląda na jakiś nowoczesny proces technologiczny. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 06:15 Źródło komentarza: Kłęby czarnego dymu nad Zdzieszowicami. Mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna