Reklama
poniedziałek, 15 grudnia 2025 10:31
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rozmowa z Ewą Komander o bieganiu. "Przystanek Forma" w Kędzierzynie-Koźlu

Siódmą edycją "Przystanku Forma" rozpocznie się tegoroczna rywalizacja w Biegowym Grand Prix Kędzierzyna-Koźla. Ruszyły zapisy na zawody, które odbędą się 27 kwietnia. Na wydarzenie zaprasza Ewa Komander.
Rozmowa z Ewą Komander o bieganiu. "Przystanek Forma" w Kędzierzynie-Koźlu

Ewa Komander z Kędzierzyna-Koźla to utytułowana triathlonistka, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, zwyciężczyni Pucharu Europy w 2010 roku i reprezentantka naszego kraju na wielu międzynarodowych imprezach. Aktywnie promuje sport i zdrowy tryb życia, organizując bezpłatne treningi biegowe, które mają przygotować uczestników do startu w "Przystanku Forma".

- Wiosna to najlepszy czas, aby wyjść z domu i zacząć się ruszać. Najprostszą formą aktywności fizycznej, poza spacerami, jest bieganie. Czy każdy może zacząć, bez względu na wiek i kondycję, czy lepiej wcześniej wykonać badania?

- Tak, to prawda! Wiosna przynosi nową energię i motywację do aktywności na świeżym powietrzu. Bieganie jest świetnym sposobem na poprawę kondycji i zdrowia – wystarczą odpowiednie buty, wygodny strój i chęci. Choć wiele osób zaczyna biegać bez konsultacji lekarskiej, dla własnego bezpieczeństwa warto skonsultować się ze specjalistą, zwłaszcza jeśli mamy jakiekolwiek problemy zdrowotne.

- Jeśli już zdecydowaliśmy, że bieganie to coś dla nas, od czego powinniśmy zacząć?

- Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego obuwia, które zapewni komfort i zminimalizuje ryzyko kontuzji. Oprócz rozmiaru buta warto zwrócić uwagę na typ stopy: neutralną, supinującą lub pronującą. Każdy z nich wpływa na sposób przetaczania stopy i rozłożenie ciężaru ciała podczas biegu. Zalecam również rozpoczęcie od marszobiegów – na przykład minuta biegu, dwie minuty marszu – co pozwala organizmowi stopniowo przyzwyczaić się do wysiłku.

- Bieganie wydaje się proste, ale warto znać techniki, które pomagają uniknąć kontuzji i lepiej przygotować organizm do wysiłku.

- Zgadza się! Prawidłowa technika biegu poprawia efektywność i zmniejsza ryzyko urazów. Na początek najlepiej stosować krótkie marszobiegi – na przykład 12-15 minut biegu w pierwszym tygodniu, stopniowo zwiększając czas i dystans. Kluczowa jest systematyczność – treningi trzy razy w tygodniu pozwolą mięśniom adaptować się do nowego ruchu.

- Dla kogo przeznaczone są piątkowe treningi biegowe na stadionie „Kuźniczka" i jaki jest ich cel?

- Piątkowe treningi są otwarte zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych biegaczy. Skupiamy się na kształtowaniu prawidłowej techniki biegowej poprzez specjalistyczne ćwiczenia. Dobra technika nie tylko poprawia komfort biegu i zwiększa prędkość, ale także zmniejsza ryzyko kontuzji.

- Już za niespełna miesiąc rozpocznie się Biegowe Grand Prix Kędzierzyna-Koźla 2025. Jakie wydarzenia czekają nas w tym roku i jakie są zasady cyklu?

- Tegoroczne Grand Prix zapowiada się imponująco! W kalendarzu znalazło się sześć imprez biegowych na różnych dystansach. Do klasyfikacji liczone będą punkty z pięciu najlepiej ocenionych startów. Zachęcam wszystkich do zapoznania się z regulaminem, gdzie szczegółowo opisano system punktacji.

- Pierwszy start w ramach Grand Prix Kędzierzyna-Koźla odbędzie się podczas siódmej edycji „Przystanku Forma"?

- Tak, dokładnie! Bieg na 5 km odbędzie się 27 kwietnia w malowniczym parku w Sławięcicach. Dystans ten jest idealny zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych biegaczy. To świetna okazja, by rozpocząć sezon biegowy. Dodatkowo zaplanowano biegi dla dzieci i młodzieży na krótszych dystansach. Do startu pozostało kilka tygodni – warto je dobrze wykorzystać na przygotowania. Serdecznie zapraszam zarówno na "Przystanek Forma", jak i na piątkowe treningi biegowe, gdzie można poprawić swoją technikę i skonsultować się w sprawach treningowych. Zapisy na bieg dostępne są online na stronie: www.datasport.pl (kliknij  w link poniżej).

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: DdTreść komentarza: Proponuję zobaczyć oświetlenie domu w Dębskiej Kuźni,obok Opola. Szwagier się postarał 😄Data dodania komentarza: 15.12.2025, 08:29Źródło komentarza: Tysiące światełek i dmuchańce na posesji w Starej Kuźni. WIDEOAutor komentarza: PasagerTreść komentarza: Jak tam miny? Wspaniale nas PKP powitało wraz z nowym rozkładem jazdy co nie? +20min na dzień dobry 05:45 PR POLREGIO S.A.46411 (R) Uśmiechnijcie się.Data dodania komentarza: 15.12.2025, 06:48Źródło komentarza: Zmianie ulegną godziny przyjazdów i odjazdów pociąguAutor komentarza: EwaTreść komentarza: Pięknie radośnie bajkowo dziękujemy nagranie wprawia w dobry nastrój Magia ŚwiątData dodania komentarza: 14.12.2025, 14:06Źródło komentarza: Tysiące światełek i dmuchańce na posesji w Starej Kuźni. WIDEOAutor komentarza: ☆PANTERA☆Treść komentarza: Pieknie oświetlone cos wspanialego przystrojone świątecznie gratulujęData dodania komentarza: 14.12.2025, 12:21Źródło komentarza: Tysiące światełek i dmuchańce na posesji w Starej Kuźni. WIDEOAutor komentarza: Kuzyn spod TarnowaTreść komentarza: Wojtek Czapla to dyrektor liceum. Gratulacje Wojtek!!!Data dodania komentarza: 13.12.2025, 22:46Źródło komentarza: Stracili nadzieję na dziecko, ale wtedy wydarzyło się coś pięknegoAutor komentarza: fotografTreść komentarza: zdjęcia słabeData dodania komentarza: 13.12.2025, 22:40Źródło komentarza: Mikołajkowe spotkanie z mistrzami tenisa stołowego. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna