wtorek, 21 lipca 2026 17:45
Reklama Dental Clinic - baner reklamowy
Reklama
Reklama

Rejs literacki po Odrze "Płynne Czytanie z Maxem Cegielskim

Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu zaprasza na rejs literacki z Maxem Cegielskim. Kolejna odsłona akcji "Płynne czytanie" odbędzie się 3 lipca. Start godz. 16:00 ze stoczni Damen w Rogach.
  • Źródło: MBP
Rejs literacki po Odrze "Płynne Czytanie z Maxem Cegielskim

To kolejny literacki rejs po Odrze, którego tym razem gościem będzie dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny, a także podróżnik Max Cegielski. Pracował w Canal+, TVP Kultura, Radiu Roxy, Radiostacji czy Radiu Bis. Publikował w Gazecie Wyborczej, Elle, Newsweeku, Przekroju i Tygodniku Powszechnym. Autor książek: "Masala", "Apokalipso", "Pijani bogiem", "Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu", "Leksykon buntowników", "Prince Polonia", "Mozaika. Śladami Rechowiczów", "Wielki gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata", "Nazywam się Czogori".

Podczas rejsu zaprezentuje swoją najnowsze wydawnictwo pt. „Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem”, w której autor wyrusza tropem autora "Jądra ciemności", kolonialnej przeszłości i zaskakujących powiązań między Afryką, a współczesną Polską. To nie będzie typowe spotkanie literackie – to będzie czytelnicza podróż, w której rzeka, historia i literatura spotykają się w jednym miejscu.

"Nie trzeba wyruszyć do Konga, żeby odnaleźć własne „Jądro ciemności”. Ta opowieść zaczyna się od zagadki. Dlaczego pisarz Max Cegielski omijał łukiem żydowski cmentarz w Ustrzykach? Dlaczego tak długo nie dostrzegał jego obecności? Żeby odpowiedzieć na to bardzo osobiste, jak się okaże, pytanie, autor wyrusza w niespieszną wędrówkę, która wiedzie przez bieszczadzką Atlantydę, przez Żuławy, Brukselę i Auschwitz. Z „Jądrem ciemności” Conrada jako swoistym przewodnikiem tropi historie mniejszości wymazanych z naszej zbiorowej pamięci, z pomocą lektur i własnych odkryć rekonstruuje przebieg ich małych i wielkich zagład. Ale szuka również odciśniętych w przemysłowej historii Bieszczadów śladów własnej rodzinnej tożsamości. Opowiada o swoich przodkach, naftowych magnatach na miarę Galicji, a nie Teksasu. Konfrontuje się przy tym boleśnie z rodzinną historią i tym, co zostało w niej przeoczone, skłamane i wyparte. Ta wielowarstwowa opowieść nie służy jednak oskarżeniu. „Kongo w Polsce” jest raczej medytacją w drodze o niejednoznacznościach historii, paradoksach pamięci i o tym, jak i do czego może nam się jeszcze przydać wielka literatura." - opis wydawcy książki „Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem”.

Na rejs obowiązują wejściówki, które będą dostępne od 26 czerwca w siedzibie głównej MBP (Rynek 3) i filii nr 5 (ul. Damrota 32) od godziny 16:30.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Tadeo-69 Treść komentarza: Cenne bo niemieckie, czy, cenne bo skąpane... w złocie? Od jakiegoś czasu redakcja Lokalnej 24 i KK-24, nagminnie zamieszczają proniemieckie treści, w swoich artykułach - cuchnie mi tu wtórną germanizacją... po przez depolonizację i podkreślanie niemieckości tych terenów. Data dodania komentarza: 21.07.2026, 15:15 Źródło komentarza: Przed wojną stworzył muzeum w Koźlu. Jego bezcenne zbiory zniknęły bez śladu Autor komentarza: Gość Treść komentarza: Bzdury piszesz. Zobacz ile jest wakatów do ZAK. Złóż podanie. Tylko jak zostaniesz przyjęty do ZAK to nie zwolnij się po pierwszej nocce. Data dodania komentarza: 21.07.2026, 14:51 Źródło komentarza: Posłanka pyta ministra o sytuację pracowników ZAK. W tle pogotowie strajkowe i oczekiwania załogi Autor komentarza: ``matkapolka`` Treść komentarza: Wspaniale, że są takie osoby jak Pan Piotr. Pogody ducha i wytrwałości w tej trudnej pracy życzę z całego serca. Data dodania komentarza: 21.07.2026, 14:26 Źródło komentarza: Buduje niezwykłe więzi z pacjentami. Po śmierci przychodzą się z nim pożegnać i dziękują za opiekę Autor komentarza: Jacek Treść komentarza: Koźlanin wszystkich wkurza. Koziolki są ok. Data dodania komentarza: 21.07.2026, 13:52 Źródło komentarza: Ktoś zniszczył figurkę koziołka w Kłodnicy. „Drwal” stracił uszy Autor komentarza: Tomasz Rogus Treść komentarza: Obecnie nie ma obowiązku posiadania licencji przewodnika. Dotyczy to tylko przewodników górskich. Data dodania komentarza: 21.07.2026, 12:47 Źródło komentarza: Kędzierzyn-Koźle coraz częściej na turystycznej mapie. Przyjeżdżają tu po historię i zabytki Autor komentarza: Ch Zdzislaw Treść komentarza: Dodam jeszcze że przed kryzysem kubańskim w tych bunkrach były pieczarki. Data dodania komentarza: 21.07.2026, 10:12 Źródło komentarza: Bunkier w Blachowni ożył podczas Nocy Muzeów. ZDJĘCIA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna