środa, 24 czerwca 2026 18:45
Reklama Dental Clinic - baner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zniszczono znicze pod Pomnikiem Pojednania w Kędzierzynie-Koźlu

31 lipca przed Pomnikiem Pojednania w Kędzierzynie-Koźlu ułożono ze zniczy napis "Wołyń", by uczcić pamięć ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich. Symboliczny gest miał na celu przypomnienie o tragicznych wydarzeniach, które dotknęły tysiące Polaków w czasie rzezi wołyńskiej.
Zniszczono znicze pod Pomnikiem Pojednania w Kędzierzynie-Koźlu
Znicze, z których ułożono napis "Wołyń", ktoś zniszczył. Członkowie Ruchu Narodowego ze swoimi dziećmi posprzątali teren

Źródło: Archiwum prywatne

Niestety, już następnego dnia po ułożeniu napisu miejsce to zostało zdewastowane. Wszystkie znicze zostały podeptane, a ułożony napis zniszczony. Wokół pomnika pozostawiono również liczne odpadki, co dodatkowo pogłębiło wymiar profanacji tego miejsca pamięci. W odpowiedzi na ten akt wandalizmu, członkowie Ruchu Narodowego - przy wsparciu swoich dzieci - przystąpili do uporządkowania terenu. Dzięki ich zaangażowaniu przywrócono należytą godność miejscu upamiętnienia i oddano hołd ofiarom tragicznych wydarzeń na Wołyniu.

Rzeź wołyńska to masowe mordy ludności polskiej dokonane przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) w latach 1943-1945, głównie na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Kulminacja zbrodni miała miejsce 11 lipca 1943 roku w tak zwaną "krwawą niedzielę", kiedy to zaatakowano równocześnie blisko sto polskich miejscowości. Mordowano wszystkich, nie oszczędzając nawet dzieci. W kilku osadach nie ocalał nikt, a domostwa spalono. Tylko w lipcu Ukraińcy zabili kilkanaście tysięcy Polaków, a także około 2-3 tysięcy Rosjan, Żydów, Czechów, Ormian oraz swoich rodaków, którzy nie popierali eksterminacji sąsiadów, a nawet starali się im pomóc. Szacuje się, że na Wołyniu zginęło około kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców narodowości polskiej. Do podobnych czystek etnicznych doszło też w byłych województwach: lwowskim, tarnopolskim, stanisławowskim i poleskim. Tu również zginęły tysiące Polaków. 11 lipca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

To ja 11.08.2025 16:15
Pokazali na narodowym co reprezetuluja. Hołota nic wiecej

Kwasek 11.08.2025 22:58
Jak się reprezetuluje?

To ja 11.08.2025 16:14
Pokazali na narodowym co reprezetuluja. Hołota nic wiecej

Brajanek 08.08.2025 06:34
podobno jest monitoring?

dr 07.08.2025 23:06
Ja tu widzę tylko dzieci sprzątające. Starzy focie robią.

WoznyInternetu 07.08.2025 19:53
Nie trudno sie domyśleć jakim językiem posługiwali sie wandale...

Majk 07.08.2025 20:56
święta prawda

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Tadeo-69 Treść komentarza: Zacytuję klasyka... " mamy to " Data dodania komentarza: 24.06.2026, 15:51 Źródło komentarza: Neonowe rowery rozświetliły kładkę nad Kanałem Gliwickim. Piękna trasa zyskała nową atrakcję Autor komentarza: Jola Treść komentarza: Płaca śmiechu warta Data dodania komentarza: 24.06.2026, 14:15 Źródło komentarza: Urząd Miasta szuka pracownika do Biura Audytu i Kontroli Wewnętrznej. Wynagrodzenie od 5200 brutto Autor komentarza: z Koźla Treść komentarza: Pełna miska z wodą zawsze jest wystawiona przed Domem Kultury w Koźlu i przed Żabką ( Pamięci Sybiraków) Kurtyny wodne powinny być wpisane w kalendarz, bez czekania na upał. Beton jest, brak studzienek z wodą pitną. Dlaczego nie wolno nabrać wody dla psa z fontanny? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:33 Źródło komentarza: Miasto szykuje się na upały. Kurtyny wodne i dodatkowa woda dla mieszkańców Autor komentarza: Sa Treść komentarza: A tak konkretnie to o co Ci chodzi? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:18 Źródło komentarza: Firma Eko-Okna wznawia produkcję w Kędzierzynie-Koźlu Autor komentarza: WoznyInternetu Treść komentarza: Zabezpieczone przed kradzieżą? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 10:09 Źródło komentarza: Neonowe rowery rozświetliły kładkę nad Kanałem Gliwickim. Piękna trasa zyskała nową atrakcję Autor komentarza: tw Treść komentarza: Piękna historia człowieka który zachował się jak trzeba Data dodania komentarza: 24.06.2026, 07:43 Źródło komentarza: Najgroźniejszy Polak w powiecie kozielskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna