piątek, 26 czerwca 2026 11:13
Reklama Dental Clinic - baner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rusza rozbudowa szpitala w Koźlu. Inwestycja za ponad 41 mln złotych

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu po latach oczekiwań doczeka się rozbudowy. Na nowych piętrach znajdą się oddziały geriatrii, onkologii i urologii onkologicznej. Co istotne, kozielska placówka, pomimo prowadzonych prac, cały czas będzie leczyła pacjentów.
Rusza rozbudowa szpitala w Koźlu. Inwestycja za ponad 41 mln złotych
Od lewej: Paweł Masełko, Artur Maruszczak, Mieczysława Fyk-Łazar, Jarosław Kończyło i Józef Gisman

To kolejna bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i wszystkich pacjentów korzystających ze szpitala. Zaledwie kilka dni temu (21 sierpnia) informowaliśmy o podpisaniu umowy na rozbudowę przychodni przy ul. Roosevelta. Powstanie tam oddział chemioterapii dziennej. Koszt inwestycji to ponad 10,5 mln zł brutto.

Natomiast 26 sierpnia w starostwie powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu podpisano umowę na rozbudowę jednego z budynków SP ZOZ w celu przeniesienia i poszerzenia działalności oddziałów: geriatrii, ginekologii i urologii onkologicznej. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyła firma Adamietz Sp. z o. o. ze Strzelec Opolskich, która zrealizuje zadanie za 41 132 987,99 złotych brutto. Projekt jest finansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

- Nasz powiat otrzymał z KPO ponad 65 milionów złotych – największe dofinansowanie w regionie w ramach tego programu. Środki przeznaczone są zarówno na roboty budowlane, jak i na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego - informował starosta Artura Maruszczak, który wraz z wicestarostą Józefem Gismanem uczestniczył w podpisaniu umowy.

Inwestycja w kozielskim szpitalu zakłada nadbudowę głównego budynku o dwie kondygnacje. Nowa przestrzeń zostanie przeznaczona między innymi na oddział geriatrii, który powiększy się z obecnych 26 do 41 łóżek i stanie się największym oddziałem tego typu na Opolszczyźnie. Powstaną również oddział ginekologiczny z 22 łóżkami oraz oddział urologiczny z 20 łóżkami. Dodatkowo zaplanowano kondygnację techniczną z zapleczem dla pracowników, a na dachu budynku instalację fotowoltaiczną, dzięki czemu inwestycja spełni nowoczesne normy ekologiczne.

Poseł Paweł Masełko podkreślił, że realizacja projektu to spełnienie długoletnich planów. Jak zaznaczył, już w poprzednich latach przygotowywana była dokumentacja inwestycji, a teraz – dzięki środkom z KPO – możliwe stało się jej urzeczywistnienie. Zaznaczył przy tym, że zadania realizują firmy z Opolszczyzny, co dodatkowo wspiera lokalną gospodarkę. Przypomniał także, że dzięki KPO wsparcie otrzymały inne powiatowe szpitale w regionie: w Strzelcach Opolskich (ponad 16 milionów złotych), Prudniku (prawie 20 milionów złotych) i Krapkowicach (ponad 17 milionów złotych).

- Te inwestycje są możliwe dzięki środkom Krajowego Planu Odbudowy, które zostały uruchomione po zmianie władzy i po tym właśnie, kiedy spełniliśmy standardy tego, żeby można było te środki wypłacić. Co istotne, to nie są nie pożyczki, tylko dotacje bezzwrotne, a powiat ze swoich środków musi zapłacić tylko podatek VAT - mówił Paweł Masełko.

Mieczysława Fyk-Łazar, wiceprezes i dyrektor finansowy spółki Adamietz zwróciła uwagę, że przedsięwzięcie jest dużym wyzwaniem, zarówno ze względu na krótki czas realizacji (do końca czerwca 2026 roku), jak i fakt prowadzenia prac na czynnym obiekcie. Zapewniła jednocześnie, że firma zrealizuje inwestycję zgodnie z umową, na najwyższym poziomie, a jej celem jest poprawa warunków pracy personelu i jakości leczenia pacjentów. Firma wchodzi na teren szpitala już 27 sierpnia, a do końca roku obiekt ma być zamknięty dachem, tak aby zimą i wiosną prowadzić w nim prace wykończeniowe.

Realizacja tego zadania pozwoli przenieść wszystkie kluczowe oddziały do kompleksu przy ulicy Roosevelta, co umożliwi pełną konsolidację działalności medycznej w jednej lokalizacji. Dzięki temu zwiększony zostanie komfort pacjentów i personelu, a także poprawi się jakość i efektywność świadczeń zdrowotnych.

- Na pewno czeka nas sporo wyzwań do końca czerwca przyszłego roku, bo na terenie szpitala będziemy mieć plac budowy. Wiążą się z tym utrudnienia, które musimy przetrwać, po to, aby później nasz szpital posiadał zupełnie inne warunki lokalowe i nową jakość - mówił Jarosław Kończyło, dyrektor SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu. - Co ważne, przez cały czas trwania prac, szpital będzie funkcjonował normalnie. Nasi pacjenci nie muszą się o nic martwić.

Inwestycja realizowana jest w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, Komponent D: „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia” – Inwestycja D1.1.1 „Rozwój i modernizacja infrastruktury centrów opieki wysokospecjalistycznej i innych podmiotów leczniczych” oraz ” Inwestycja D4.1.1 „Wsparcie w zakresie rozwoju opieki długoterminowej lub geriatrycznej poprzez modernizacje infrastruktury podmiotów leczniczych na poziomie powiatowym”.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

miejscowy 26.08.2025 15:36
Do jeszcze nie istniejącego - sukcesu dopinają jak np. masło

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: sierota po PiS Treść komentarza: Dokładnie! W Rosji też już zakazano wszelkich napisów po angielsku. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 23:14 Źródło komentarza: Chleb przez całą dobę i taniej niż w sklepie. Na osiedlu Kuźniczka rusza chlebomat Autor komentarza: diana Treść komentarza: Super Data dodania komentarza: 25.06.2026, 23:05 Źródło komentarza: Chleb przez całą dobę i taniej niż w sklepie. Na osiedlu Kuźniczka rusza chlebomat Autor komentarza: Koźlanin Treść komentarza: Czas zrobić ukrbandernazi porządek. Są roszczeniowi, chamscy i nie przestrzegają zasad gościnności... Prezydent Nawrocki dobrze zrobił lecz nie rozumiem dalszego wspierania tej ... Data dodania komentarza: 25.06.2026, 21:16 Źródło komentarza: Pijany Ukrainiec z Reńskiej Wsi jechał slalomem po DK45. Po pościgu zatrzymali go inni kierowcy Autor komentarza: tw Treść komentarza: chwała matce narodu korea północna to pikuś Data dodania komentarza: 25.06.2026, 21:16 Źródło komentarza: Jednogłośne absolutorium dla prezydent Sabiny Nowosielskiej. Radni byli jednomyślni Autor komentarza: Koźlanin Treść komentarza: Ewidentnie mają awarie a twierdzą że to normalka.... Data dodania komentarza: 25.06.2026, 21:11 Źródło komentarza: Nad Zdzieszowicami ponownie pojawiły się kłęby czarnego dymu Autor komentarza: Koźlanin Treść komentarza: Kurcze to ich obowiązek... Więc nie rozumiem takiej ekscytacji... To może pogratulować lekarzowi który akurat nie wziął w łapę ? Data dodania komentarza: 25.06.2026, 21:09 Źródło komentarza: List pełen uznania trafił do komendantki. Funkcjonariusze drogówki zasłużyli na pochwałę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna