wtorek, 23 czerwca 2026 21:59
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jednostka Strzelecka 3064 w Kędzierzynie-Koźlu działa. Komenda Główna rozwiewa wątpliwości

Po naszej publikacji o działalności Jednostki Strzeleckiej 3064 w Kędzierzynie-Koźlu pojawiły się zarzuty, że formacja ta rzekomo nie istnieje, a osoby podające się za jej kadrę działają nielegalnie. Komenda Główna Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego rozwiewa wątpliwości i potwierdza, że jednostka formalnie istnieje i ma nowego dowódcę.
Jednostka Strzelecka 3064 w Kędzierzynie-Koźlu działa. Komenda Główna rozwiewa wątpliwości
Jak informuje komendant główny ZS „Strzelec” Józefa Piłsudskiego JS 3064 z Kędzierzyna-Koźla zajmuje się teraz przede wszystkim naborem chętnych

Źródło: Archiwum prywatne

Informacja o działalności Jednostki Strzeleckiej 3064 w Kędzierzynie-Koźlu wzbudziła duże zainteresowanie naszych czytelników. Pisaliśmy o tym tutaj:

Pojawiły się jednak głosy zarzucające nam wprowadzanie mieszkańców w błąd – jakoby taka jednostka nie działała już w mieście, a osoby, które podają, że ją prowadzą, rzekomo robią to nielegalnie i podszywają się pod „prawdziwą” JS 3064. Trzeba więc coś wyjaśnić.

Jednostka Strzelecka 3064 im. Jana Surzyckiego istnieje w Kędzierzynie-Koźlu od wielu lat. Weszła w skład Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego uchwałą Komendy Głównej z dnia 26.04.2018 roku. Funkcjonowała prężnie, jednak z czasem zainteresowanie taką działalnością spadło niemal do zera, a jednostka funkcjonowała tylko "na papierze". W tym okresie miała trzech dowódców.

- W listopadzie br. Radosław Krawczyk zrezygnował z dowodzenia JS 3064, proponując na swoje miejsce Jana Mirgę. Po rozmowie w tej sprawie z panem Krawczykiem, a następnie z panem Mirgą, podjąłem decyzję o powierzeniu Janowi Mirdze pełnienia obowiązków dowódcy Jednostki Strzeleckiej 3064 w Kędzierzynie-Koźlu – poinformował nas komendant główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, brygadier ZS Marek Matuła. – Biorąc pod uwagę fakt, że pan Jan Mirga jest żołnierzem WP w Opolskiej Brygadzie OT, awansowałem go na stopień sierżanta Związku Strzeleckiego. Do podjęcia tej decyzji przekonały mnie działania nowego dowódcy jednostki, który w ciągu dwóch tygodni doprowadził do wzrostu liczby członków z 1 do 30. Również dobra opinia z jego jednostki wojskowej potwierdziła moje przekonanie, że ta kandydatura jest trafna i będzie z korzyścią dla samej jednostki, związku oraz lokalnego środowiska, tj. miasta Kędzierzyn-Koźle – wyjaśnia komendant.

Mianowanie Jana Mirgi na stopień sierżanta Związku Strzeleckiego nastąpiło rozkazem komendanta z dnia 21 listopada 2025 roku. Natomiast następnego dnia powierzono mu pełnienie obowiązków dowódcy JS 3064. Oznacza to więc, że JS 3064 w Kędzierzynie-Koźlu cały czas formalnie istniała, a zmieniali się jedynie jej dowódcy. Z czasem działalność jednostki „wygasła”, ale obecnie ponownie jest aktywna. Jak poinformował redakcję brygadier ZS Marek Matuła, po raz pierwszy od chwili wstąpienia do Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego jednostka liczy około 30 strzelców, co w przypadku Kędzierzyna-Koźla jeszcze się nie zdarzyło. Rekrutowane są zarówno osoby pełnoletnie, jak i młodzież w wieku zbliżonym do pełnoletności. Instruktorzy posiadają odpowiednie uprawnienia do prowadzenia zajęć.

Dla postronnego mieszkańca mylące mogą być dwa różne profile facebookowe dotyczące tej samej jednostki. Pierwszy (starszy) nosi nazwę „Jednostka Strzelecka 3064 Kędzierzyn-Koźle im. Jana Surzyckiego” i ma blisko 500 polubień oraz obserwujących. Brakuje tam jednak aktywności, a ostatnie zapisane wydarzenie pochodzi z 28 września 2019 roku. Drugi profil to „Jednostka Strzelecka 64 Delta” z dopiskiem „Jednostka Strzelecka 3064 – Oficjalna Grupa”, funkcjonujący od 17 listopada 2025 roku, powstały poprzez zmianę wcześniejszej, nieformalnej grupy. Profil na Facebooku może założyć każdy, a w tym przypadku najwyraźniej nie doszło do porozumienia osób zarządzających kontami, aby istniał tylko jeden dotyczący JS 3064. 

- Jak na razie, według mojej wiedzy, JS 3064 zajmuje się przede wszystkim naborem chętnych do jednostki oraz budową struktury kierowniczej. Myślę, że w styczniu 2026 roku reprezentanci Komendy Głównej przyjadą do Kędzierzyna-Koźla w celu przeprowadzenia stosownego szkolenia z zakresu organizacji i wymagań stojących przed dowódcą oraz kadrą Jednostki Strzeleckiej, jej umocowania w systemie prawnym państwa oraz form doskonalenia pracy własnej – informuje komendant główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, brygadier ZS Marek Matuła.

Wszystko więc wskazuje, że mamy do czynienia z konfliktem pomiędzy dawnymi członkami JS 3064 a osobami, które obecnie do niej należą i nią kierują. Czy ma to jakikolwiek sens poza osobistymi uprzedzeniami, skoro przedstawione przez nas fakty mówią same za siebie? Ocenę pozostawiamy czytelnikom.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Koźlanin 04.12.2025 14:51
Co znów szukają do przeszkolenia mięsa armatniego by z czasem zostali wysłani i ginęli za banderland ?

Arek 05.12.2025 06:14
Zacznijmy od tego że to ma na celu pokazać osoba które interesują się mundurem co to jest i przy okazji dobrze się bawić. Przynajmniej ja tak rozumiem, a że tobie coś się odkleiło i komentujesz to jakimś fermentem to gratulację. Farmazon roku!!!

Koźlanin 05.12.2025 18:02
A ty jesteś frajerem roku ! Zmanipulowali cię....

Klub Fanów Koźlanina 06.12.2025 18:18
Szajbus roku tez się znalazł. Redakcja powinna Ci order upośledzenia dać. Weź te leki w końcu.

Mavrick 04.12.2025 10:32
Pozdrawiam . Kilka dni temu ukazał się artykuł o tej jednostce i został szybkim usunięty zresztą jak w wyżej podanych przyczynach . Problem w tym polega że w artykule nie zostało w zasadzie w ogóle opisane czym jednostka się zajmuje i na jakiej zasadzie . Nawet nie jest napisane na jakiej zasadzie się mają odbywać zjazdy na szkolenia i w jakich dniach . Z tego co ustaliłem organizacja strzelec ma podpisaną umowę z MON .

Matysik 03.12.2025 22:46
Co kogo obchodzą jakieś zabawy z kijami chłopców starszych?

Oli 04.12.2025 11:42
Co kogo obchodzą opinie takich "ekspertów"

Matysik 05.12.2025 20:06
Ciebie obchodzą, bo się podnieciłeś

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Leokadia Treść komentarza: Który to Patryk ? Jaka dzielnica ? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 18:57 Źródło komentarza: Dzielnicowy z Kędzierzyna-Koźla w gronie najlepszych na Opolszczyźnie! Autor komentarza: stary_zgred Treść komentarza: Obserwowałem te wykopaliska fragmentarycznie osobiście, jak jeszcze Rynek był w fazie płytkiej odkrywki. Przechodząc obok widziałem tam co najmniej dwóch mężczyzn i jedną kobietę grzebiących w ziemi. Ubrani byli w ciuchy typu militarnego. Byli w szacowanym wieku 25-35. Kobita przy mnie coś znalazła (róg Rynku przy dawnej księgarni) i podjęła z ziemi, strasznie przy tym marudząc i narzekając, że to tylko gwoździe. Gwoździe wyglądały na bardziej z czasów biblijnych niż z GSu z lat 80’ XXw. Cała sytuacja była dla mnie bardzo dziwna z kilku powodów: 1) Kto to w ogóle jest? – nie mieli żadnych identyfikatorów i wyglądało to tak dla pobocznego obserwatora, jakby przypadkowi „harcerze” przyszli sobie tam pogrzebać przy okazji remontu Rynku; 2) Że im się w ogóle chce? – padał wtedy deszcz; 3) NIE BYŁO TAM żadnych garniturowców z notatnikami, szkicownikami i aparatami fotograficznymi, czyli nadzoru – a to w końcu strefa „A”, czyli ścisłej ochrony konserwatorskiej; 4) Nigdzie nie zauważyłem tablic informacyjnych, że trwają prace archeologiczne. Groteskowa całość tego wszystkiego skojarzyła mi się z czymś tak prostym, jak koszenie trawnika na posesji – po skoszeniu trawy przylatuje kto chce, czyli ptaki aby powybierać sobie to co ich interesuje, czyli jakieś robactwo. Dla kontrastu – kiedyś obserwowałem z boku ekshumację żołnierzy (niemieckich) na tzw. Starym Cmentarzu w Koźlu - tam to wyglądało ZGOŁA INACZEJ. Z tym Rynkiem to wyjdzie w końcu tak, że albo ktoś to źle zorganizował albo nie przypilnował należycie, albo jedno i drugie. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 17:22 Źródło komentarza: Unikatowa moneta znaleziona w Koźlu zniknęła. Co się stało z denarem Władysława Łokietka? Autor komentarza: stary_zgred Treść komentarza: A ja zielony wodór. Ino gdzie indziej - jakieś 20km na prawo i na dół na mapie i na razie tylko w fazie projektu. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 17:07 Źródło komentarza: Kłęby czarnego dymu nad Zdzieszowicami. Mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną Autor komentarza: Tadeusz Glaz Treść komentarza: URUCHOMIĆ linię kolejową Kludzbork-Strzelce Opolskie-K-rzyn-Kożle-Pilszcz/Opava,po ktej mogli by kursować pociągi dalekobieżne z Kołobrzeg-Opava i dalej,srdecznie pozdrawiam Data dodania komentarza: 23.06.2026, 16:35 Źródło komentarza: Pojawi się nowe połączenie kolejowe do Krakowa przez Kędzierzyn-Koźle? Autor komentarza: Mbape Treść komentarza: Ja widziałem czarną parę. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:16 Źródło komentarza: Kłęby czarnego dymu nad Zdzieszowicami. Mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną Autor komentarza: Ss Treść komentarza: A ekolodzy gdzie ? My nie możemy ogniska zapalić a oni zatruwają środowisko czarnym dymem Data dodania komentarza: 23.06.2026, 08:31 Źródło komentarza: Kłęby czarnego dymu nad Zdzieszowicami. Mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna