wtorek, 23 czerwca 2026 18:26
Reklama Dental Clinic - baner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prawdziwy patriota, który oddał życie za ojczyznę

115 lat temu, 14 grudnia 1910 roku, w Cisku pod Koźlem urodził się Władysław Planetorz, Bohater Ziemi Kozielskiej, podharcmistrz, działacz Związku Akademików Polaków w Niemczech. Był jednym z tych, dzięki którym na naszym terenie przetrwał polski język i polski duch narodowy.
Prawdziwy patriota, który oddał życie za ojczyznę

Władysław Planetorz był także działaczem Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech, łącznikiem w III powstaniu śląskim, żołnierzem Szarych Szeregów w czasie II wojny światowej, organizatorem ruchu harcerskiego, aktywności oświatowej i patriotycznej dla dzieci i młodzieży polskiej na terenie Niemiec, działaczem harcerskim m.in. w Lublińcu, w rejonie Bytomia i Strzelec Opolskich, studentem uniwersytetów w Królewcu i Wrocławiu. 

W lipcu 1939 roku jako obywatel niemiecki został przymusowo wcielony do Wehrmachtu. W kwietniu 1941 roku aresztowany jako podejrzany o zdradę narodu i państwa niemieckiego, więziony w niemieckich obozach w Auschwitz-Birkenau i Mauthausen-Gusen, we Wrocławiu, Brzegu i wreszcie w twierdzy kłodzkiej, gdzie katowany i głodzony zmarł 16 lutego 1944 roku.

Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Kłodzku. W 1979 roku, staraniem władz miejskich Kędzierzyna-Koźla, prochy Władysława Planetorza zostały sprowadzone na jego rodzinną ziemię i pogrzebane na cmentarzu komunalnym na Kuźniczce, gdzie spoczywa do dziś.

Był jednym z tych, dzięki którym na naszym terenie przetrwał polski język i polski duch narodowy. 

- Z okazji setnej rocznicy urodzin druha Władka 14 grudnia 2010 roku zainicjowałem harcerską akcję edukacyjną w ramach której przeprowadziłem krótką prelekcję o jego życiu i działalności, wysprzątaliśmy także jego grób. Pamięć o nim wciąż trwa i niech trwa nadal - mówi Dawid Bielas, mieszkaniec naszego miasta. 

Władysław Planetorz jest dziś patronem m. in. szkoły podstawowej w Cisku. Jego imieniem nazwano ulice m. in. na Górze św. Anny, w Cisku, Opolu czy Kędzierzynie-Koźlu. Jest też patronem Hufca ZHP w Kędzierzynie-Koźlu.

Władysław Planetorz (pierwszy od lewej) 
- drużynowy I MDH im. Tadeusza Kościuszki w Lublińcu
Podczas Zlotu Hufca w 1930 roku
Źródło: ZHP Lubliniec
Władysław Planetorz (drugi od lewej - stoi) 
- jeden z 6 pierwszych absolwentów Gimnazjum Polskiego w Bytomiu
Źródło: ZHP Lubliniec

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ja 16.12.2025 04:03
Chwała tym, którzy pomimo takich szykan i zagrożenia śmiercią nie wyparli się swojego jestestwa. Cześć jego pamięci!

mądry i oczytany 15.12.2025 13:31
Wnuki powstańców od lat w Niemczech...

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: stary_zgred Treść komentarza: A ja zielony wodór. Ino gdzie indziej - jakieś 20km na prawo i na dół na mapie i na razie tylko w fazie projektu. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 17:07 Źródło komentarza: Kłęby czarnego dymu nad Zdzieszowicami. Mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną Autor komentarza: Tadeusz Glaz Treść komentarza: URUCHOMIĆ linię kolejową Kludzbork-Strzelce Opolskie-K-rzyn-Kożle-Pilszcz/Opava,po ktej mogli by kursować pociągi dalekobieżne z Kołobrzeg-Opava i dalej,srdecznie pozdrawiam Data dodania komentarza: 23.06.2026, 16:35 Źródło komentarza: Pojawi się nowe połączenie kolejowe do Krakowa przez Kędzierzyn-Koźle? Autor komentarza: Mbape Treść komentarza: Ja widziałem czarną parę. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:16 Źródło komentarza: Kłęby czarnego dymu nad Zdzieszowicami. Mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną Autor komentarza: Ss Treść komentarza: A ekolodzy gdzie ? My nie możemy ogniska zapalić a oni zatruwają środowisko czarnym dymem Data dodania komentarza: 23.06.2026, 08:31 Źródło komentarza: Kłęby czarnego dymu nad Zdzieszowicami. Mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną Autor komentarza: stary_zgred Treść komentarza: Jakoś tak na czarno spala im się ten gaz, a "kontrolowane spalanie" poniżej dachów budynków i w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji wygląda na jakiś nowoczesny proces technologiczny. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 06:15 Źródło komentarza: Kłęby czarnego dymu nad Zdzieszowicami. Mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną Autor komentarza: mieszkaniec koźla Treść komentarza: Panie Mariuszu „Cuba” Kubacki, Pan żeś się wczoraj urodził, czy co innego jest nie tak? Publicznie pokazujesz Pan dowody w postaci fotografii, na której rzeczona moneta jest w Pana rękach (tak wynika z opisu zamieszczonej fotografii) oraz oświadczenia o znalezieniu tego osobiście, ale dowodu z przekazania osobie drugiej już nie pokazujesz (protokół pisemny, nagranie audio-video). Jak Pan myśli, jak to wygląda? Tak tylko z ciekawości pytam, jako czytelnik prasy, bo zasadniczo to nie moja sprawa. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 06:02 Źródło komentarza: Unikatowa moneta znaleziona w Koźlu zniknęła. Co się stało z denarem Władysława Łokietka?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna