Reklama
wtorek, 23 czerwca 2026 07:33
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Planują rozbudowę DK45 po powodzi oraz nowy most na Odrze

W 2026 roku opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zamierza wydać 440,7 mln złotych - poinformowała rzeczniczka oddziału Agata Andruszewska. Zakres inwestycyjny obejmuje m.in. prace związane z rozbudową DK 45 w Krapkowicach wraz z budową mostu na Odrze.
  • Źródło: ANKO
Planują rozbudowę DK45 po powodzi oraz nowy most na Odrze
Wizualizacja przyszłego mostu nad Odrą

W wyniku powodzi w 2024 roku ciągłość DK45 została przerwana, a sytuację częściowo rozwiązuje tymczasowa przeprawa, którą przemieszczają się samochody osobowe. Mamy jednak dobre wieści dla wszystkich kierowców korzystających z DK45Zniszczony przez kataklizm odcinek drogi zostanie przebudowany. Powstanie też nowy most. Umowa z wykonawcą tego zadania została podpisana kilkanaście dni temu. 

„Podpisaliśmy umowę z firmą Duna Polska na rozbudowę DK45 w Krapkowicach wraz z budową mostu na Odrze na łączną kwotę 181 653 650,87 zł. Wykonawca będzie miał 40 miesięcy na realizację tego zadania, w tym 17 miesięcy na przygotowanie projektu budowlanego i uzyskanie pozwolenia na budowę” - informuje opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Ważna inwestycja

Rozbudowa drogi krajowej obejmuje odcinek od ronda z DW409 do skrzyżowania z DW416 w kierunku Żywocic. Inwestycja pozwoli na przywrócenie ciągłości DK45, przerwanej na skutek powodzi. Prace uwzględniają odbudowę drogi na odcinku 1,2 km, rozbiórkę i budowę dwóch mostów na Osobłodze i Kanale Młynówka, rozbudowę skrzyżowania z ul. Kozielską, przebudowę i odbudowę chodnika wraz z poboczem na całej długości oraz odtworzenie odwodnienia drogi.

Zadanie realizowane przez GDDKiA obejmuje rozbudowę DK45 w Krapkowicach. Wykonawca w pierwszej kolejności przygotuje projekt budowlany i wystąpi do Wojewody Opolskiego o pozwolenie na budowę (tj. decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej - ZRID). 

Po jej wydaniu będzie mógł przejść do robót budowlanych, które planujemy rozpocząć w 2027 r. Będą one realizowane przez dwa pełne sezony budowlane. Gmina Krapkowice będzie odpowiedzialna zabudowę mostu na Odrze o długości 600 m i szerokości 14 m wraz z dojazdami i dwoma rondami (z DK45 i DW416 oraz DW423). W ramach zadania planowana jest także budowa ścieżki pieszo-rowerowej oraz chodników. Budowa przeprawy jest współfinansowana z rządowego Programu Mosty dla Regionów.

Wspólny przetarg

Porozumienie, które opolski oddział GDDKiA podpisał z gminą Krapkowice, dotyczy przeprowadzenia przez GDDKiA jednego, wspólnego postępowania przetargowego dla rozbudowy DK45 oraz budowy nowego mostu na Odrze wraz z dojazdami.

Każdy z inwestorów (gmina Krapkowice i GDDKiA) będzie odpowiedzialny zarówno za realizację, jak i rozliczenie swojego zakresu inwestycji, jednak GDDKiA będzie pełniła wiodącą rolę jako koordynator zadań. Podpisane porozumienie ma również istotne znaczenie pod względem technicznym. Pomoże w wypracowaniu docelowych rozwiązań poprzez korektę projektu opracowanego przez gminę Krapkowice w zakresie skrzyżowania DK45 z DW416. Szczegółowy zakres robót zostanie określony na etapie opracowania dokumentacji - wyjaśnia opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zgodnie z planem wydatków GDDKiA na terenie obsługiwanym przez opolski oddział w woj. opolskim i wielkopolskim w 2026 roku na wydatki majątkowe przewidziano 350,7 mln złotych. Na wydatki utrzymaniowe przeznaczono 90 mln złotych.

Według danych GDDKiA, w 2025 roku opolski oddział wydał 310 mln złotych, z czego 209,8 mln złotych stanowiły wydatki majątkowe, a 100,6 mln złotych wydatki na utrzymanie infrastruktury. W minionym roku kosztem 80 mln złotych rozbudowano odcinek DK45 na odcinku Krapkowice-Rogów Opolski ze zjazdem na autostradę A4, oraz przeprowadzono prace w 70 miejscach związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 roku.

Infografika dot. rozbudowy DK45 wraz z budową mostu nad Odrą
Wizualizacja przyszłego mostu nad Odrą
Fragment DK45 w Krapkowicach po powodzi
Fragment DK45 w Krapkowicach po powodzi
Fragment DK45 w Krapkowicach po powodzi

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Krzyś 24.01.2026 13:24
To jest droga krajowa, jeden z najważniejszych odcinków na Opolszczyźnie... i oni się guzdraja 3 lata... ale najwazniejsze, że mają fotki przy otwarciu "mostu tymczasowego" pytanie czy ten most będzie też stał tylko tymczasowo 50 lat, jak stał tymczasowy most z deskami między Ciskiem a Bierawa na Odrze. Wstyd...

Realista 23.01.2026 08:11
To jest katastrofa !!! 3 lata po powodzi zaczną odbudowę mostów na jednej z najważniejszych dróg w regionie. Przyjedźcie do Kłodnicy zobaczyć jak wygląda każdy zakręt na DW 423 , do zakończenia inwestycji cała droga od Obrońca do K-Kożla będzie jak ser szwajcarski 😭😭

podpis 23.01.2026 10:59
Spokoooojnie. Mają czas. Przecież "robią, nie gadają" haha Nie wspomnę jak wyglądają Głuchołazy 1,5 roku po powodzi...

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Piter Treść komentarza: To czemu tam samolot sposzczał wodę? Prawda w oczy kole. Zbyt dużo ludzi to widziało i nagrało Data dodania komentarza: 23.06.2026, 00:10 Źródło komentarza: Kłęby czarnego dymu nad Zdzieszowicami. Mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną Autor komentarza: Koźlanin Treść komentarza: Kogo chcą zrobić w jajo ? Przecież widać na zdjęciu płomienie a nie tzw. świeczki kontrolne do wypalania gazu. Nie chcą się przyznać do pożaru i skażenia środowiska. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 23:10 Źródło komentarza: Kłęby czarnego dymu nad Zdzieszowicami. Mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną Autor komentarza: Zgred Treść komentarza: Czarny dym, syf i zanieczyszczenie idzie w atmosfere a oni usprawiedliwiaja sie procedura? Powinni im dowalic taka kare ze wyniosa sie do Indii razem z tym calym zakladem. Przeplacamy za samochody, prad i stoimy w kolejkach zeby oddawac butelki w imie ekofobii, a tu widok czarnej chmury z 40km, i nie mamy sie nie martwic. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 22:17 Źródło komentarza: Kłęby czarnego dymu nad Zdzieszowicami. Mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną Autor komentarza: Felek Treść komentarza: Idź ormowcu płakać do gazety polskiej Data dodania komentarza: 22.06.2026, 20:58 Źródło komentarza: Tak Ludowe Wojsko Polskie defilowało niegdyś na kozielskim rynku. ZDJĘCIA Autor komentarza: WoznyInternetu Treść komentarza: Kolor dymu i fakt, że chmura dotarła do KK najlepiej o tym swiadczą, że nie ma się czego bać. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 20:58 Źródło komentarza: Kłęby czarnego dymu nad Zdzieszowicami. Mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną Autor komentarza: Misio Treść komentarza: Dobre, dobre, kontrolowane i alternatywne spalanie było też koło Ustki. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 20:56 Źródło komentarza: Kłęby czarnego dymu nad Zdzieszowicami. Mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna