Najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i kolejnych lat w dobrej kondycji w imieniu mieszkańców miasta złożyła prezydent Sabina Nowosielska. Gratulacje przekazali również przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz wójt Reńskiej Wsi, z którą seniorka była związana przez znaczną część swojego życia.
Niecodzienną niespodziankę przygotowali członkowie Stowarzyszenia „Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle”. Zamiast świec na torcie zapalili race, w ten sposób oddając hołd pięknej, kombatanckiej historii jubilatki z czasów II wojny światowej. Pani Barbara Wiktor odebrała także „Medal Skorpiona”, wręczony przez działaczy opolskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Biogram
Barbara Józefa Wiktor, z domu Knytel, urodziła się 27 stycznia 1926 roku w Jarosławiu. Jest córką starszego chorążego Wojska Polskiego Józefa Knytla oraz Stefanii Knytel z domu Pyzik. Po przejściu na zasłużoną emeryturę w okresie międzywojennym Józef Knytel wykupił gospodarstwo rolne rodziców Stefanii w Małopolsce, dzięki czemu cała rodzina mogła przetrwać trudny okres II wojny światowej.
W czasie okupacji Barbara, jeszcze jako nastolatka, prowadziła tajne nauczanie oraz pełniła funkcję łączniczki Armii Krajowej. W 1946 roku wraz z mężem Wojciechem Wiktorem dotarła na Opolszczyznę, gdzie oboje podjęli pracę w szkolnictwie. Po licznych przeprowadzkach po regionie, w 1958 roku osiedlili się na stałe w Większycach. Tam Barbara Wiktor pracowała jako nauczycielka w szkole podstawowej oraz wykładowczyni Uniwersytetu Ludowego mieszczącego się w pałacu w Większycach.
Kilka lat po przejściu na emeryturę pani Barbara wraz z mężem osiedliła się w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie mieszka do dziś.
Pani Barbara wychowała pięcioro dzieci: jedną córkę i czterech synów. Doczekała się dziesięciorga wnucząt, dwanaściorga prawnucząt oraz dwojga praprawnucząt.
















































Napisz komentarz
Komentarze