Reklama
wtorek, 23 czerwca 2026 04:52
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczeństwo i finanse zdominowały wtorkową sesję Rady Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego. ZDJĘCIA

Bezpieczeństwu i finansom poświęcona była w dużym stopniu XXI sesja Rady Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego, która odbyła się 27 stycznia 2026 r.
  • Źródło: Starostwo powiatowe
Bezpieczeństwo i finanse zdominowały wtorkową sesję Rady Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego. ZDJĘCIA

Jednym z głównych punktów sesji było sprawozdanie starosty z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2025 rok. Dokument został przyjęty większością głosów. W trakcie dyskusji radni zwracali uwagę na potrzebę uzupełniania podobnych materiałów nie tylko o dane, ale także o syntetyczne wnioski i oceny, które ułatwią ich analizę w przyszłości.

W tym kontekście omówiono również działania profilaktyczne realizowane w szkołach, związane z bezpieczeństwem cyfrowym i dobrostanem dzieci i młodzieży. Podkreślano rolę edukacji jako kluczowego elementu zapobiegania zagrożeniom społecznym.

Komendant Powiatowy Policji w Kędzierzynie-Koźlu, mł. insp. Iwona Żurawska, przedstawiła informację o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w 2025 roku. Z zaprezentowanych danych wynika, że w skali całego powiatu widoczny jest spadek ogólnej liczby przestępstw i wykroczeń, przy jednoczesnym wzroście skuteczności działań policji.

W obszarze przestępczości zwracano uwagę na zmieniający się charakter zagrożeń, szczególnie rozwój oszustw internetowych i finansowych, w tym fałszywych ofert sprzedaży, prób wyłudzeń metodą „na inwestycje” czy z wykorzystaniem systemów płatności mobilnych. Podkreślono znaczenie czujności mieszkańców i zgłaszania takich zdarzeń służbom.

W zakresie ruchu drogowego odnotowano spadek liczby wypadków, choć w dyskusji pojawiły się pytania dotyczące struktury zdarzeń i ich kwalifikacji prawnej. Radni zwracali również uwagę na potrzebę dalszych działań edukacyjnych oraz prewencyjnych, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu. W toku dyskusji po przedstawieniu informacji poruszono bieżące kwestie oceny zaufania społecznego do każdej ze służb. 

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu, bryg. mgr inż. Szymon Jędrzejas, omówił działania PSP w 2025 roku. Odniósł się do zagadnień poruszanych podczas obrad Komisji Infrastruktury i Bezpieczeństwa. Z przedstawionej informacji wynika, że ogólna liczba interwencji była niższa niż rok wcześniej, jednak zauważalny był wzrost liczby pożarów, szczególnie na terenach otwartych i leśnych, przy jednoczesnym spadku tzw. miejscowych zagrożeń.

W trakcie sesji poruszono także temat nowych wyzwań dla służb ratowniczych, w tym zdarzeń związanych z instalacjami fotowoltaicznymi czy pojazdami elektrycznymi. Komendant podkreślił, że jednostki są przygotowane organizacyjnie i sprzętowo do reagowania na tego typu sytuacje, oraz stale podnoszą kwalifikacje w tym zakresie. 

Zwrócono uwagę na rozwój narzędzi zwiększających bezpieczeństwo ludności, w tym na aplikacje i rozwiązania informacyjne pozwalające mieszkańcom szybciej reagować w sytuacjach kryzysowych.

Wicestarosta zaprosił radnych na spotkanie edukacyjno-informacyjne organizowane 12 lutego br. W ramach kampanii informacyjnej "Bądźmy świadomi i gotowi - zanim zawyją syreny".

Wicestarosta Józef Gisman, przewodniczący Rady Powiatu Piotr Jahn oraz radni podziękowali strażakom i policjantom za zaangażowanie i skuteczność działań w trudnych warunkach operacyjnych.

Rada zapoznała się z informacją dotyczącą średnich wynagrodzeń nauczycieli w szkołach prowadzonych przez powiat przedstawioną przez dyrektora Powiatowego Centrum Usług Wspólnych Mariusza Wiśniewskiego. Podkreślono, że w 2025 roku nie było konieczności wypłacania dodatków uzupełniających, a system wynagrodzeń spełnił ustawowe wymagania. W dyskusji wyjaśniano różnice pomiędzy wynagrodzeniem indywidualnym a średnimi wartościami wynikającymi z przepisów.

Przewodniczący komisji problemowych rady powiatu przedstawili raporty z bieżącej działalności poszczególnych komisji, podjęte ustalenia i rekomendacje.

Podczas sesji radni podjęli szereg uchwał, w tym dotyczących zmian w budżecie powiatu i wieloletniej prognozie finansowej, spraw majątkowych, organizacji transportu zbiorowego oraz regulacji związanych z oświatą. Ponadto zostały podjęte uchwały w sprawie rozpatrzenia skarg na Zarząd Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego. Większość uchwał została przyjęta jednogłośnie lub zdecydowaną większością głosów.

W części poświęconej wolnym wnioskom poruszano m.in. kwestie bezpieczeństwa ruchu drogowego, usprawnienia oznakowania dróg oraz usprawnienia przebiegu obrad rady. Sesja zakończyła się zapowiedzią kolejnego posiedzenia na 24 lutego 2026.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Piter Treść komentarza: To czemu tam samolot sposzczał wodę? Prawda w oczy kole. Zbyt dużo ludzi to widziało i nagrało Data dodania komentarza: 23.06.2026, 00:10 Źródło komentarza: Kłęby czarnego dymu nad Zdzieszowicami. Mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną Autor komentarza: Koźlanin Treść komentarza: Kogo chcą zrobić w jajo ? Przecież widać na zdjęciu płomienie a nie tzw. świeczki kontrolne do wypalania gazu. Nie chcą się przyznać do pożaru i skażenia środowiska. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 23:10 Źródło komentarza: Kłęby czarnego dymu nad Zdzieszowicami. Mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną Autor komentarza: Zgred Treść komentarza: Czarny dym, syf i zanieczyszczenie idzie w atmosfere a oni usprawiedliwiaja sie procedura? Powinni im dowalic taka kare ze wyniosa sie do Indii razem z tym calym zakladem. Przeplacamy za samochody, prad i stoimy w kolejkach zeby oddawac butelki w imie ekofobii, a tu widok czarnej chmury z 40km, i nie mamy sie nie martwic. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 22:17 Źródło komentarza: Kłęby czarnego dymu nad Zdzieszowicami. Mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną Autor komentarza: Felek Treść komentarza: Idź ormowcu płakać do gazety polskiej Data dodania komentarza: 22.06.2026, 20:58 Źródło komentarza: Tak Ludowe Wojsko Polskie defilowało niegdyś na kozielskim rynku. ZDJĘCIA Autor komentarza: WoznyInternetu Treść komentarza: Kolor dymu i fakt, że chmura dotarła do KK najlepiej o tym swiadczą, że nie ma się czego bać. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 20:58 Źródło komentarza: Kłęby czarnego dymu nad Zdzieszowicami. Mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną Autor komentarza: Misio Treść komentarza: Dobre, dobre, kontrolowane i alternatywne spalanie było też koło Ustki. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 20:56 Źródło komentarza: Kłęby czarnego dymu nad Zdzieszowicami. Mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna