Reklama
poniedziałek, 22 czerwca 2026 20:55
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Modernizacja linii Kędzierzyn-Koźle – Chałupki z wydłużeniem peronów w Kuźni Raciborskiej

Zarządca infrastruktury planuje zmodernizować prowadzącą do granicy z Republiką Czeską linię nr 151. W jej ramach podniesiona zostanie prędkość ruchu, powstaną też nowe przystanki w Raciborzu. Jednym z rozwiązywanych problemów ma być zaś długość peronów w Kuźni Raciborskiej - informuje portal "Rynek Kolejowy".
  • Źródło: Rynek Kolejowy
Modernizacja linii Kędzierzyn-Koźle – Chałupki z wydłużeniem peronów w Kuźni Raciborskiej

Autor: ANKO

PKP Intercity poinformowało niedawno o zamiarze ograniczenia liczby postojów pociągów dalekobieżnych w Kuźni Raciborskiej. Ma to wynikać z niebezpieczeństwa powstającego podczas wsiadania do składów dłuższych niż istniejące na tamtejszej stacji perony. Problem ten ma zostać wkrótce rozwiązany przez zarządcę infrastruktury można przeczytać na portalu "Rynek Kolejowy".

Proponowane rozwiązanie tymczasowe zyskało aprobatę 

– Na stacji Kuźnia Raciborska znajdują się dwa perony jednokrawędziowe o długości 120 m – mówi Katarzyna Głowacka z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Podkreśla, że w 2018 r. zostały one dostosowane do współczesnych standardów poprzez podwyższenie platform do wysokości 76 cm, co ułatwia wejście do wagonów. Stoją tam wiaty, tablice informacyjne, ławki itp. Emitowane są komunikaty głosowe, a drogi dojścia według deklaracji PLK są przygotowane z myślą o potrzebach osób o ograniczonej możliwości poruszania się. 

Przed ośmioma laty nie zdecydowano się natomiast na wydłużenie krawędzi do długości odpowiadającej standardowym składom dalekobieżnym. Zaproponowanym przez PKP Intercity rozwiązaniem tymczasowym ma być przesunięcie wskaźnika wyznaczającego miejsce zatrzymania się lokomotywy poza peron, dzięki czemu w jego obrębie zmieściłby się dodatkowy wagon. Pomysł ten uzyskał akceptację zarządcy infrastruktury. – Wykonamy korektę ustawienia wskaźników zatrzymania czoła pociągu – potwierdza nasza rozmówczyni.

Dwa nowe przystanki w Raciborzu 

Docelowo perony mają zaś zostać wydłużone do 200 m. – Obecnie prowadzimy prace projektowe dla odcinka linii kolejowej nr 151 Kędzierzyn-Koźle – Chałupki, którego zakres obejmuje stację Kuźnia Raciborska – wskazuje przedstawicielka Polskich Linii Kolejowych. Zmodernizowany ma zostać także szereg innych stacji położonych przy prowadzącej do granicy polsko-czeskiej trasie. 

– Dostęp do kolei zwiększy zaś budowa nowych przystanków Racibórz-Ostróg i Racibórz Fabryczny – zapowiadają służby prasowe spółki. W sumie tory i sieć trakcyjna mają zostać wymienione na odcinku 54 km. Składy pasażerskie pojadą dzięki temu z prędkością 160 km/godz.

Wciąż nie znamy daty startu inwestycji 

Przewoźnicy towarowi będą mogli natomiast kierować na linię składy o większej długości do 780 m i cechujące się wyższym naciskiem na oś. Wartość powstającej dokumentacji projektowej to 33 mln zł. – Dofinansowanie na ten cel pochodzi z unijnego instrumentu CEF Łącząc Europę – przypomina Katarzyna Głowacka. Zakończenie tego etapu ma nastąpić w połowie 2026 r. 

Obecnie trwa pozyskiwanie decyzji administracyjnych, w tym decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej (ULLK). – Równocześnie prowadzone są starania w zakresie uzyskania finansowania unijnego na realizację robót budowlanych dla tego projektu – zapewniają PLK. Wciąż nie wiadomo więc, kiedy sama modernizacja mogłaby zostać rozpoczęta - czytamy na portalu "Rynek Kolejowy".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

sfdfdf 24.02.2026 21:47
ciekawe ile będzie kosztowało podatników przesunięcie 2 słupków ze znakiem o kilka metrów

Janp 20.02.2026 10:20
Jeszcze nic się nie dzieje na tej linii a w internecie wpisów dużo dla mnie to no to normalne remont linii jest powiązany z remontem peronów . Jestem pracownikiem spółki PKP kilka lat pracowałem na kontraktach PKP i to co się dzieje teraz tego nie mogę zrozumieć linia po remoncie i perony za krótkie porażka

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: stary_zgred Treść komentarza: Znowu jakaś ruchawka na forum publicznym a sprawa jest prosta: Na grzebanie w ziemi w celu poszukiwania zabytków musisz mieć zgodę konserwatora zabytków i właściciela terenu. Wszystko, co tam znajdziesz jest własnością Państwa Polskiego i trzeba to oddać, kto tego nie rozumie są na to paragrafy, procedury i instytucje, które to mają odzyskać od złodziei a nie jakieś publikacje prasowe. Wyjątkiem bezpozwoleniowego ganiania z wykrywaczem metali są poszukiwania na publicznych plażach, poszukiwania meteorytów oraz poszukiwania rzeczy zagubionych. Jak spotkasz typa z wykrywaczem, gdziekolwiek, a on ci powie, że szuka zgubionej ślubnej obrączki, zgubionej części z kombajnu zbożowego albo meteorytów, obejrzyj go dokładnie, czy on nie jest ubrudzony ziemią i rozejrzyj się po okolicy, czy gdzieś w krzakach nie ma zakamuflowanej łopaty oraz czy w pobliżu nie ma dziur w ziemi – zasypanych lub nie. Jeżeli tak, od razu dzwoń na Policję. W necie jest co najmniej dwóch kopaczy o statusie już branżowych celebrytów, mają ksywki Odyn i Saper i oni dawno temu zrozumieli, a przynajmniej od czasu kiedy tych z wykrywaczami metali ustawowo ukrócili, że więcej legalnej kasy zgarną z reklamy i handlu wykrywaczami metalu oraz z reklam wyświetlanych na ich filmikach publikowanych w sieci, niż na tym co wykopią. Z niektórych komentarzy do tamtych filmów, i nie tylko tamtych, można wywnioskować, że istnieje jakaś „szara strefa” kopaczy, którzy bokiem przemycają informacje typu „jak znajdziesz, nie zgłaszaj, bo to i tak nie znajdzie się w muzeum, tylko na jakiejś aukcji”. Uważam, że to pomówienie, jeżeli tamci piszą inaczej, trzeba ich znaleźć i przepytać. A wszystkim tym, którzy zgłaszają, że „na nowo będą poszukiwać Koźla bo wiedzą gdzie pierwotnie było” to patrzcie DOSŁOWNIE na ręce wszak kontrola najwyższą formą zaufania, co jest potwierdzone na przykład tym artykułem. Jak gość buchnął denara – to mu to odbierzcie a nie proście się aby oddał albo sprawdźcie komu to sprzedał i tamtemu odbierzcie, jak nie buchnął tego denara, to go przeproście za pomówienie. I tyle! Data dodania komentarza: 22.06.2026, 17:44 Źródło komentarza: Unikatowa moneta znaleziona w Koźlu zniknęła. Co się stało z denarem Władysława Łokietka? Autor komentarza: Tek Treść komentarza: Jakie powitanie komunizmu. Kiedyś takie "parady" robiła kozielska jednostka, jak wracali z poligonu. Powitanie komunizmu. Zobaczy takie zdjęcie i sobie po swojemu zinterpretuje. Komuna to już była. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 16:28 Źródło komentarza: Tak Ludowe Wojsko Polskie defilowało niegdyś na kozielskim rynku. ZDJĘCIA Autor komentarza: Tadeusz Treść komentarza: Konfiskata samochodu i dożywotni zakaz kierowania. Niezależnie od tego kto jest właścicielem samochodu. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 15:37 Źródło komentarza: Pijani kierowcy wyeliminowani z ruchu. Jeden miał 3 promile i wjechał w przydrożny krzyż Autor komentarza: Albert Treść komentarza: Brawo Policja, w końcu jakiś sukces jeśli chodzi o narkotyki. Choć redakcja pisze o środkach psychotropowych, chyba wkradł się jakiś chochlik. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 15:29 Źródło komentarza: Ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości, a w domu trzymał amfetaminę Autor komentarza: tw Treść komentarza: aż się łza w oku kręci piękne powitanie komunizmu Data dodania komentarza: 22.06.2026, 14:29 Źródło komentarza: Tak Ludowe Wojsko Polskie defilowało niegdyś na kozielskim rynku. ZDJĘCIA Autor komentarza: :) Treść komentarza: A urobek Odrą dalej .... Data dodania komentarza: 22.06.2026, 09:54 Źródło komentarza: Największa w powiecie – Kopalnia Poborszów oficjalnie otwarta. ZDJĘCIA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna