Reklama
poniedziałek, 22 czerwca 2026 20:53
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tak wyglądał medal upamiętniający setną rocznicę oblężenia Twierdzy Koźle

W 1907 roku Prusacy zorganizowali huczne obchody stulecia obrony Twierdzy Koźle (niem. Cosel) przed wojskami napoleońskimi co miało miejsce w 1807 roku.
Tak wyglądał medal upamiętniający setną rocznicę oblężenia Twierdzy Koźle

W 1807 r. Śląsk stał się areną działań wojennych, w których twierdza Koźle odegrała bardzo istotną rolę. Choć ostatecznie, wskutek poniesionych strat, pruska załoga kozielskiej twierdzy skapitulowała, to jednak miasto nie zostało zajęte przez wojska francusko-bawarskie. Ponieważ 9 lipca Prusy i Francja zawarły pokój w Tylży, 17 lipca 1807 r. Wielka Armia Napoleona zrezygnowała z blokady Koźla, poprzedzonej wielomiesięcznym i destrukcyjnym oblężeniem.

W XVIII w. Austriacy przystąpili do budowy wokół Koźla systemu obwarowań bastionowych, nadając im kształt ośmioramiennej gwiazdy. W początkach 1741 r. miasto opanowali Prusacy, którzy przystąpili w 1743 r. do przebudowy zastanych umocnień. System fortyfikacji przebudowano w gwiazdę pięcioramienną. O podjęciu intensywnych prac fortyfikacyjnych zdecydował król Fryderyk II.

W 1807 r. Koźle w ciągu niespełna pięciu miesięcy oblegało 7546 żołnierzy bawarskich i francuskich. Ich liczebność pod Koźlem świadczy niewątpliwie o strategicznym znaczeniu tej operacji w kampanii zimowo-wiosennej 1807 r. Twierdzy broniło 67 oficerów i 4249 szeregowych, dysponujących 229 działami. Jej pruska załoga poniosła ogromne straty. Z 4316 osób przeżyło ok. 1100-1500. Straty oddziałów francusko-bawarskich były minimalne.

Dokładnie wiek później postanowiło przypomnieć o okrągłej rocznicy tego historycznego wydarzenia. W ramach tych uroczystości, które miały na celu wzmocnienie pruskiego ducha patriotycznego na Śląsku, odbyły się między innymi zawody strzeleckie.

Panu Arkadiuszowi, znanemu kozielskiemu kolekcjonerowi udało się nabyć na aukcji bardzo ciekawy medal, który prawdopodobnie ma związek z tamtymi wydarzeniami. W tamtym czasie, czyli w 1907 roku było kilka strzelnic na terenie Koźla – czytamy na kanale historycznym Bunker King. 

Oczywiście nie zapomniano też o 200-setnej rocznicy oblężenia Twierdzy Koźle.

Nawarzono „Twierdzowego” piwa, o co specjalnie na tę okazję zadbał Browar „Racibórz”. Również w lokalnych sklepach pojawiła się limitowana edycja tegoż właśnie złocistego trunku w butelkach. Ponadto na tę okoliczność organizatorzy przygotowali specjalne podkładki pod piwo oraz kufle. 

Pojawiły się też okolicznościowe medale oraz inne gadżety. Urząd miasta wydał z tej okazji bogato ilustrowany folder w czterech wersjach językowych (polskiej, francuskiej, angielskiej i niemieckiej).

Pamiątkowe medale wybijano też w kolejnych latach przy okazji licznych inscenizacji bitew nawiązujących oczywiście do wydarzeń sprzed ponad dwóch stuleci. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: stary_zgred Treść komentarza: Znowu jakaś ruchawka na forum publicznym a sprawa jest prosta: Na grzebanie w ziemi w celu poszukiwania zabytków musisz mieć zgodę konserwatora zabytków i właściciela terenu. Wszystko, co tam znajdziesz jest własnością Państwa Polskiego i trzeba to oddać, kto tego nie rozumie są na to paragrafy, procedury i instytucje, które to mają odzyskać od złodziei a nie jakieś publikacje prasowe. Wyjątkiem bezpozwoleniowego ganiania z wykrywaczem metali są poszukiwania na publicznych plażach, poszukiwania meteorytów oraz poszukiwania rzeczy zagubionych. Jak spotkasz typa z wykrywaczem, gdziekolwiek, a on ci powie, że szuka zgubionej ślubnej obrączki, zgubionej części z kombajnu zbożowego albo meteorytów, obejrzyj go dokładnie, czy on nie jest ubrudzony ziemią i rozejrzyj się po okolicy, czy gdzieś w krzakach nie ma zakamuflowanej łopaty oraz czy w pobliżu nie ma dziur w ziemi – zasypanych lub nie. Jeżeli tak, od razu dzwoń na Policję. W necie jest co najmniej dwóch kopaczy o statusie już branżowych celebrytów, mają ksywki Odyn i Saper i oni dawno temu zrozumieli, a przynajmniej od czasu kiedy tych z wykrywaczami metali ustawowo ukrócili, że więcej legalnej kasy zgarną z reklamy i handlu wykrywaczami metalu oraz z reklam wyświetlanych na ich filmikach publikowanych w sieci, niż na tym co wykopią. Z niektórych komentarzy do tamtych filmów, i nie tylko tamtych, można wywnioskować, że istnieje jakaś „szara strefa” kopaczy, którzy bokiem przemycają informacje typu „jak znajdziesz, nie zgłaszaj, bo to i tak nie znajdzie się w muzeum, tylko na jakiejś aukcji”. Uważam, że to pomówienie, jeżeli tamci piszą inaczej, trzeba ich znaleźć i przepytać. A wszystkim tym, którzy zgłaszają, że „na nowo będą poszukiwać Koźla bo wiedzą gdzie pierwotnie było” to patrzcie DOSŁOWNIE na ręce wszak kontrola najwyższą formą zaufania, co jest potwierdzone na przykład tym artykułem. Jak gość buchnął denara – to mu to odbierzcie a nie proście się aby oddał albo sprawdźcie komu to sprzedał i tamtemu odbierzcie, jak nie buchnął tego denara, to go przeproście za pomówienie. I tyle! Data dodania komentarza: 22.06.2026, 17:44 Źródło komentarza: Unikatowa moneta znaleziona w Koźlu zniknęła. Co się stało z denarem Władysława Łokietka? Autor komentarza: Tek Treść komentarza: Jakie powitanie komunizmu. Kiedyś takie "parady" robiła kozielska jednostka, jak wracali z poligonu. Powitanie komunizmu. Zobaczy takie zdjęcie i sobie po swojemu zinterpretuje. Komuna to już była. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 16:28 Źródło komentarza: Tak Ludowe Wojsko Polskie defilowało niegdyś na kozielskim rynku. ZDJĘCIA Autor komentarza: Tadeusz Treść komentarza: Konfiskata samochodu i dożywotni zakaz kierowania. Niezależnie od tego kto jest właścicielem samochodu. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 15:37 Źródło komentarza: Pijani kierowcy wyeliminowani z ruchu. Jeden miał 3 promile i wjechał w przydrożny krzyż Autor komentarza: Albert Treść komentarza: Brawo Policja, w końcu jakiś sukces jeśli chodzi o narkotyki. Choć redakcja pisze o środkach psychotropowych, chyba wkradł się jakiś chochlik. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 15:29 Źródło komentarza: Ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości, a w domu trzymał amfetaminę Autor komentarza: tw Treść komentarza: aż się łza w oku kręci piękne powitanie komunizmu Data dodania komentarza: 22.06.2026, 14:29 Źródło komentarza: Tak Ludowe Wojsko Polskie defilowało niegdyś na kozielskim rynku. ZDJĘCIA Autor komentarza: :) Treść komentarza: A urobek Odrą dalej .... Data dodania komentarza: 22.06.2026, 09:54 Źródło komentarza: Największa w powiecie – Kopalnia Poborszów oficjalnie otwarta. ZDJĘCIA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna