Reklama
piątek, 27 lutego 2026 00:04
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wiatraki w procedurze środowiskowej

Obszar oddziaływania Farmy Wiatrowej „Ostrożnica” obejmuje też fragment gminy Cisek

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu prowadzi postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Farma Wiatrowa Ostrożnica”, obejmującego budowę 41 turbin wiatrowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Z zawiadomienia wynika, że obszar oddziaływania inwestycji obejmuje również tereny gminy Cisek.
Obszar oddziaływania Farmy Wiatrowej „Ostrożnica” obejmuje też fragment gminy Cisek
Choć planuje się lokalizację turbin w trzech gminach wiejskich naszego powiatu, infrastruktura towarzysząca może objąć również inne tereny, w tym część gminy Cisek

Źródło: pexels

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu zawiadomił o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Farma Wiatrowa Ostrożnica”. Postępowanie zostało wszczęte na wniosek pełnomocnika spółki Energia Przykona Sp. z o.o., a sprawa dotyczy inwestycji zaliczanej do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko.

Z dokumentu datowanego na 4 lutego br. wynika, że planowane przedsięwzięcie zakłada budowę 41 elektrowni wiatrowych. Turbiny mają być zlokalizowane na terenach gmin Pawłowiczki, Polska Cerekiew oraz Reńska Wieś, na wskazanych w zawiadomieniu działkach ewidencyjnych i obrębach.

Istotnym elementem inwestycji jest także infrastruktura towarzysząca, która – zgodnie z treścią pisma – ma być zlokalizowana na obszarze kilku gmin. Wśród nich wymieniono również gminę Cisek (w obrębie miejscowości Łany i Nieznaszyn). Oznacza to, że choć same turbiny nie są planowane bezpośrednio na terenie tej gminy, inwestycja może obejmować elementy techniczne niezbędne do funkcjonowania farmy, takie jak przyłącza energetyczne czy inne urządzenia infrastrukturalne.

W zawiadomieniu wskazano ponadto obszar oddziaływania planowanego przedsięwzięcia. Obejmuje on tereny gmin Pawłowiczki, Reńska Wieś, Polska Cerekiew, a także Cisek i Baborów, w wyszczególnionych obrębach ewidencyjnych. Tym samym postępowanie formalnie dotyczy również mieszkańców gmin, na których terenie nie przewiduje się lokalizacji samych turbin, lecz które znajdują się w zasięgu oddziaływania inwestycji.

Przypomnijmy, że sprawa budowy innej farmy wiatrowej – na terenie gminy Cisek – została nie tak niedawno zakończona w oparciu o decyzje podejmowane przez tamtejszą radę gminy oraz wyniki konsultacji społecznych. Podczas zwołanej w trybie nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Cisek z września 2025 r. radni jednogłośnie uchylili uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, co zamknęło temat ewentualnej budowy farmy wiatrowej w gminie już na wczesnym etapie prac planistycznych.

W odniesieniu do procedowanego obecnie przedsięwzięcia – Farmy Wiatrowej „Ostrożnica” – RDOŚ poinformował, że do wniosku inwestora dołączono raport o oddziaływaniu na środowisko opracowany w sierpniu 2025 r., a organ przystąpił do przeprowadzenia oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Organem właściwym do wydania decyzji środowiskowej jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu, przy udziale m.in. Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach oraz Opolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Dokumentacja sprawy została wyłożona do wglądu w siedzibie RDOŚ w Opolu. Zainteresowani mogą zapoznać się z aktami sprawy po wcześniejszym uzgodnieniu terminu, a uwagi i wnioski można składać w terminie 30 dni od dnia ukazania się zawiadomienia. Z adnotacji na piśmie wynika, że okres wywieszenia obejmuje czas od 5 lutego 2026 r. do 9 marca 2026 r.

Warto zaznaczyć, że na obecnym etapie procedura dotycząca przedsięwzięcia pn. Farma Wiatrowa „Ostrożnica” ma charakter środowiskowy i nie oznacza jeszcze wydania ostatecznej decyzji o realizacji inwestycji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ironTreść komentarza: Pomysł fajny,ale szanse raczej marne. Lata temu lodowisko było ciągle pełne,ale ludzi w mieście było więcejData dodania komentarza: 26.02.2026, 21:03Źródło komentarza: Dziewczynka napisał petycję do Sabiny Nowosielskiej i radnych. Prosi o budowę krytego lodowiskaAutor komentarza: dianaTreść komentarza: Pomarzyć można .Marzenia nic nie kosztują.Data dodania komentarza: 26.02.2026, 20:48Źródło komentarza: Dziewczynka napisał petycję do Sabiny Nowosielskiej i radnych. Prosi o budowę krytego lodowiskaAutor komentarza: Babcia DOBRZE kombinowała. W końcu świeżutkie mięsko dla wyznawców i entuzjazmów BANDERY, bardzo jest potrzebne na UkrainieTreść komentarza: CzujnikData dodania komentarza: 26.02.2026, 20:16Źródło komentarza: Wyrok i 8-letni zakaz wjazdu do Polski dla Ukrainki, która uprowadziła 11-letniego wnukaAutor komentarza: BoboTreść komentarza: Następna greta turnbergData dodania komentarza: 26.02.2026, 17:52Źródło komentarza: Dziewczynka napisał petycję do Sabiny Nowosielskiej i radnych. Prosi o budowę krytego lodowiskaAutor komentarza: EugeniuszTreść komentarza: Uczennica klasy 6 pisze petycję, która zarówno w formie jak i treści, wyraźnie wskazuje na to, że pisała ją osoba dorosła. No, ale każda metoda by poruszyć serca decydentów jest dozwolona.Data dodania komentarza: 26.02.2026, 16:55Źródło komentarza: Dziewczynka napisał petycję do Sabiny Nowosielskiej i radnych. Prosi o budowę krytego lodowiskaAutor komentarza: dobrodziejTreść komentarza: A z drugiej strony czarna zaraza.Data dodania komentarza: 26.02.2026, 16:19Źródło komentarza: Na naszym terenie znajdują się pokaźne złoża rudy żelaza
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna