sobota, 27 kwietnia 2024 19:13
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sławięcickie tablice przypomną ważne fakty historyczne

Rada Miasta Kędzierzyn-Koźle pozytywnie rozpatrzyła petycję Ryszarda Masalskiego z 14 listopada 2019 r. w sprawie ustawienia w Sławięcicach dwóch tablic upamiętniających istotne dla naszego regionu wydarzenia historyczne.
Sławięcickie tablice przypomną ważne fakty historyczne
foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Autor: Grupa polskich oficerów podczas III powstania śląskiego przed sławęcickim pałacem. Na pierwszym planie od prawej stoją: kpt. Leon Bulowski, kpt. Robert Oszek, kpt. Jan Chodźko oraz por. Jan Kowalewski

Petycja dotyczyła trwałego upamiętnienia miejsca, chwili i osób związanych z III powstaniem śląskim oraz z dzisiejszym Kędzierzynem-Koźlem, o który w 1921 roku toczyła się zacięta bitwa. W związku z tym inicjator przedsięwzięcia zaproponował ustawienie obok bocznego wejścia do nieistniejącego już pałacu w Sławięcicach (działka ta stanowi własność powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego w użytkowaniu ZS nr 3 im. Mikołaja Reja) dwóch tablic.

Jak tłumaczy były już radny miejski Ryszard Masalski, Polacy żyjący w granicach administracyjnych gminy Kędzierzyn-Koźle mają powody do lokalnej dumy z części historii Polski, z czasów gdy kształtowała się granica II Rzeczypospolitej w latach 20. XX wieku, bo przetoczyła się chwalebnie przez obecny Kędzierzyn-Koźle. To podczas III powstania śląskiego w dniach 9-10 maja 1921roku toczyła się bitwa o Kędzierzyn, z jej początkiem w dniu 7 maja, gdy powstańcy nadciągający od strony Zabrza zajęli Sławięcice, a w pałacu rozlokował się ich sztab. W walkach przeciwko Niemcom brali też udział miejscowi Polacy w liczbie około 800 osób, którym dowodził Leonard Krukowski.

Zdjęcie załączone przez Ryszarda Masalskiego do petycji, ukazuje oficerów, a za nimi fragment sławęcickiego pałacu, z jego bocznym wejściem, czyli dokładnie tą częścią, która jako jedyna z tej ogromnej budowli przetrwała do dziś. Pierwszy z lewej to Jan Kowalewski, który w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku rozkodowywał tajne rozkazy Armii Czerwonej, a w maju 1921 roku wspierał powstańców śląskich analizując zamierzenia przeciwnika, na podstawie tajnych rozkodowanych szyfrogramów, co ułatwiało prowadzenie ataków wyprzedzających.

Ryszard Masalski przekonuje, że pamięć o wydarzeniach jest ulotna i gdy nie będzie materialnych dowodów, że miały one miejsce, to znikną ze zbiorowej pamięci, pomimo, że pisano o nich w publikacjach naukowych. Do przeciętnego człowieka dociera prosty i krótki przekaz, do tego widzialny.


Więcej na ten temat w najbliższym wydaniu Nowej Gazety Lokalnej


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Matka PolkaTreść komentarza: Człowieku, o czym ty bredzisz!! Lata 90-te i początek dwutysięcznych: "przekształcenia" własnościowe, grupowe zwolnienia pracowników, szalejące bezrobocie, głodowe zasiłki... Masz jeszcze mleko pod nosem, czy sklerozę i zdążyłeś już zapomnieć?! Zdrowia życzę i roztropności!Data dodania komentarza: 27.04.2024, 16:40Źródło komentarza: Koz All Music Festiwal i Majówka z MOKAutor komentarza: FiluTreść komentarza: Na ten moment powiedziała. A na kolejny moment chętnie sprzedadzą. Np do Płocka.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 16:19Źródło komentarza: Grupa Azoty nie zamierza sprzedać klubu ZAKSAAutor komentarza: AndTreść komentarza: Karać, karać jeszcze raz karać.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 13:11Źródło komentarza: Pędził obwodnicą Kędzierzyna-Koźla i stracił prawo jazdyAutor komentarza: SiatkaTreść komentarza: Siatkarski Chemika Police,mimo że wiedziały że klub nie będzie miał sponsora tytularnego...zdobyły tytuł Mistrzyń Polski!!!A Zaksa "naszpikowana" kadrowiczami "wywalczyła"(?)10 miejsce !TRAGEDIA!!!Data dodania komentarza: 27.04.2024, 09:49Źródło komentarza: Grupa Azoty nie zamierza sprzedać klubu ZAKSAAutor komentarza: WystarczyTreść komentarza: Wywłaszczenie, czerwony ład, likwidacja polskiego przemysłu, polskich przedsiębiorców, podatki, cenzura. 20 lat i styknie.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 09:38Źródło komentarza: Koz All Music Festiwal i Majówka z MOKAutor komentarza: weryfikatorTreść komentarza: Nie jestem w stanie wejść na stronę euro country pl i zweryfikować co to za ludzie.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 09:19Źródło komentarza: Powraca Rajd Rowerowy "Śladami Utopca"
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 15°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna