piątek, 5 grudnia 2025 10:53
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

K-K Bez barier. W tej grupie jest siła

Życie ich nie rozpieszcza. Na co dzień zmagają się z wieloma problemami. Chcą o nich głośno mówić i szukać rozwiązań. Osoby niepełnosprawne z Kędzierzyna-Koźla chcą mieć wpływ na swoje miasto.
K-K Bez barier. W tej grupie jest siła

Na pomysł założenia specjalne grupy na Facebooku, która stanie się platformą wymiany doświadczeń, pomysłów i spostrzeżeń na temat funkcjonowania osób niepełnosprawnych w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, wpadł Miłosz Klimczak.

 

- Postanowiłem założyć grupę K-K Bez barier, aby zaangażować osoby niepełnosprawne i próbować dokonywać zmian w naszym mieście po to, aby nam - osobom niepełnosprawnym - żyło się łatwiej. Na razie nie myślę o oficjalnym stowarzyszeniu, bo to ogrom pracy, żeby to wszystko ogarnąć i sam nie dam rady. Na razie wystarczy nieformalna grupa, w której będzie siła do działania – mówi Miłosz Klimczak.

 

Spraw do rozwiązania jest mnóstwo. To nie tylko bariery architektoniczne, które utrudniają poruszanie się po mieście czy korzystanie ze sklepów, restauracji czy miejsc użyteczności publicznej. Ale przede wszystkim problemy dnia codziennego, jak choćby korzystanie z lekarzy, transportu, pozyskiwanie świadczeń czy tak przyziemna sprawa, jak skorzystanie z toalety poza domem.

 

Jednak zdaniem wielu, jedną z najważniejszych spraw, jest możliwość zatrudnienia.

- Na swoim przykładzie wiem jak istotną rolę dla osoby niepełnosprawnej odgrywa praca. Nie chodzi tu tylko o kwestie finansową - choć jest ona ważna, bo koszty rehabilitacji i leczenia są niewyobrażalnie ogromne - uważa Miłosz Klimczak. - Istotnym czynnikiem dla osoby niepełnosprawnej jest to, że czuje się potrzebna i doceniana, co niewątpliwie wpływa na psychikę i lepsze samopoczucie. Do tego dochodzi satysfakcja, że można zarobić swoje pieniądze. Obecnie nigdzie nie pracuje, a wiem jak bardzo jest to ważne. Mam nadzieje, że nasze władze oraz firmy podejmą jakieś działania w tym kierunku - dodaje.

 

Do facebookowej grupy K-K Bez barier może należeć każdy. Istotny jest też głos osób pełnosprawnych, które mogą pomóc lub wpłynąć na polepszenie losu niepełnosprawnych mieszkańców.

- Niedawno rozmawiałem z przewodniczącym rady miasta Ireneuszem Wiśniewskim, który zaprosił mnie na sesję, abym przedstawił nasze problemy i postulaty. Cieszę się, że są radni chcą nas słuchać - dodał Miłosz, który zaprasza chętnych na grupę K-K Bez barier.

Można też pisać z wszystkimi problemami na maila: [email protected].


Miłosz Klimczak, choć na co dzień porusza się na wózku i jest uzależniony od pomocy najbliższych, to nie rezygnuje z aktywności, a głowę ma pełną pomysłów. Tu podczas spływu gumowych kaczek Odrą - imprezy, którą wymyślił.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: dewTreść komentarza: i kebsówData dodania komentarza: 5.12.2025, 09:04Źródło komentarza: Teren po dawnej „Kaskadzie” zamienia się w wielki plac budowyAutor komentarza: Były pacjentTreść komentarza: Klinika kosmicznych cen!!!!!Data dodania komentarza: 5.12.2025, 09:04Źródło komentarza: Teren po dawnej „Kaskadzie” zamienia się w wielki plac budowyAutor komentarza: Pan Maruda, niszczyciel dobrej zabawyTreść komentarza: Czekamy na opinię eksperta, Koźlanina. Co Pan sądzi o tej inwestycji?Data dodania komentarza: 5.12.2025, 08:57Źródło komentarza: Zmiany na placu zabaw przy ul. Filtrowej. Maluchy mogą już testować nowe urządzeniaAutor komentarza: J GTreść komentarza: Być dentysta to złoty interes chyba ceny usług dentystycznych są przeszacowane i to gruboData dodania komentarza: 5.12.2025, 08:41Źródło komentarza: Teren po dawnej „Kaskadzie” zamienia się w wielki plac budowyAutor komentarza: LutekTreść komentarza: Wszystko się zmienia, a jednak nic się nie zmienia. Jak po 17:00 na ulicach było pusto, tak jest nadal. Co z tym miastem jest nie tak?Data dodania komentarza: 5.12.2025, 08:23Źródło komentarza: Teren po dawnej „Kaskadzie” zamienia się w wielki plac budowyAutor komentarza: ArekTreść komentarza: Zacznijmy od tego że to ma na celu pokazać osoba które interesują się mundurem co to jest i przy okazji dobrze się bawić. Przynajmniej ja tak rozumiem, a że tobie coś się odkleiło i komentujesz to jakimś fermentem to gratulację. Farmazon roku!!!Data dodania komentarza: 5.12.2025, 06:14Źródło komentarza: Jednostka Strzelecka 3064 w Kędzierzynie-Koźlu działa. Komenda Główna rozwiewa wątpliwości
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna