piątek, 26 czerwca 2026 16:56
Reklama Dental Clinic - baner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Miliony na działania organizacji pozarządowych w regionach

Na aktywizację ludzi młodych i wzmacnianie odporności społecznej. Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO) uruchomił nabory wniosków w ramach dwóch rządowych programów: Funduszu Młodzieżowego i Mocy Małych Społeczności. Do podziału są w sumie ponad 53 mln zł.
  • Źródło: Promocja
Miliony na działania organizacji pozarządowych w regionach

Tego nie można przegapić. NIW-CRSO – rządowa agencja zajmująca się wsparciem organizacji pozarządowych – przygotował specjalną ofertę dla organizacji pozarządowych z całej Polski. Coś dla siebie znajdą zarówno młodzi działacze społeczni, jak i organizacje zaangażowane we wsparcie lokalnych społeczności i budowanie odporności społecznej. 

Już dziś można składać wnioski w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy. - To program szczególny, bo wspiera aktywność młodych ludzi.  To ważne, aby ich głos był słyszalny, aby młode pokolenie brało odpowiedzialność za to, co dzieje się w jego otoczeniu. Cieszę się, że możemy wzmacniać potencjał młodzieżowych organizacji - podkreśla Michał Braun, dyrektor NIW-CRSO. 

Organizacje mogą starać się o wsparcie w ramach dwóch priorytetów. Są to: Priorytet 2 Organizacje młodzieżowe w życiu publicznym (wspiera działania zwiększające udział młodych w życiu publicznym) oraz Priorytet 3 Wzmocnienie kompetencji organizacji młodzieżowych (doskonalenie ich umiejętności, zasobów i sposobu działania. Chodzi m.in. o lepsze zarządzanie, tworzenie strategii, rozwój fundraisingu, budowanie wizerunku i dobre kierowanie zespołem). Dzięki poprzednim edycjom FM udało się m.in. wesprzeć aktywność samorządu uczniowskiego ze Święcicy (woj. lubelskie), zrealizować projekty „Młodzieżowe Wulkany Partycypacji” w Przybyszewie (woj. wielkopolskie), "Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie" w Miękini (woj. małopolskie) czy „Cyber Uczniowie” w Jarosławiu (woj. podkarpackie), a także rozwinąć działalność Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Ciechanowcu (woj. podlaskie) oraz Młodzieżową Akademię Kompetencji w Gliwicach. Takich przykładów jest bardzo dużo, a będzie jeszcze więcej. Budżet tegorocznej edycji Funduszu Młodzieżowego to 24,4 mln zł.  Nabór wniosków potrwa do 6 lipca, do godz. 16:00. Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie niw.gov.pl 

Można tam znaleźć także o rozpoczętym niedawno naborze w ramach II edycji Rządowego Programu Wsparcia Organizacji Pozarządowych Moc Małych Społeczności. Odporność społeczna zaczyna się blisko ludzi: w sąsiedzkim zaufaniu, lokalnej współpracy i organizacjach, które najlepiej znają potrzeby swoich społeczności. Małe miejscowości i wsie mają ogromną siłę, którą warto wzmacniać, bo to właśnie tam widać, jak wiele można zrobić razem - podkreśla Adriana Porowska, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Wiceprzewodnicząca Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.

Budżet tegorocznej edycji MMS wynosi 28,8 mln zł. To środki, które trafią do organizacji działających na terenach wiejskich oraz w małych i średnich miejscowościach. W ramach programu wyodrębnione zostały dwa priorytety: Priorytet 1 Odporne, zintegrowane społeczności lokalne (projekty realizowane w jego ramach mają wzmacniać małe i średnie lokalne organizacje pozarządowe, aby były lepiej przygotowane do działania w sytuacjach kryzysowych i mogły zwiększać odporność swoich społeczności.) oraz Priorytet 2 Małe inicjatywy (kierowany do najmniejszych lokalnych organizacji i grup nieformalnych). 

A na co konkretnie można otrzymać wsparcie? M.in. na: zakup defibrylatorów, plecaków ewakuacyjnych oraz urządzeń przydatnych podczas sytuacji kryzysowych, np. powodzi czy suszy, szkolenia z pierwszej pomocy, ćwiczenia ewakuacyjne, inicjatywy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w sieci itd. Pierwsza edycja programu pokazała, jak wielką siłę mają lokalne społeczności – wsparcie otrzymało ponad 2 tys. projektów w całej Polsce. Wśród nich m.in. spotkania z pierwszej pomocy ze strażakami z OSP Zawada Uszewska (woj. małopolskie),  „Ogień, woda, powietrze - Mała społeczność, wielka gotowość” w Woli Wiśniowskiej (świętokrzyskie), „FakeSTOP – szkoła krytycznego myślenia” w Brzozowie ( woj. podkarpackie), „Dobry klimat w sieci - walka z dezinformacją klimatyczną wśród młodzieży i dzieci” w Smolniku (woj. dolnośląskie), „SOS – Społeczność, Odporność, Solidarność” w Świecie nad Osą (woj. kujawsko-pomorskie), „Rozmawiamy o przyszłości – wspólnie tworzymy strategię Gminy Biała Podlaska” (lubelskie), „Bezpieczna praca – lokalne szkolenia i rozwój na rzecz odporności społecznej w środowisku pracy” w Szczawinie (łódzkie) itd. 

Teraz czas na kolejne działania i nowe inicjatywy. Nabór wniosków potrwa do 8 lipca 2026 r., do godz. 14:00. Szczegóły na niw.gov.pl 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: L°° Treść komentarza: Wygląd - koszmarek, ale ponoć współczynnik Cx przy ostrych, ścietych powierzchniach jest niższy niż przy kształtach opływowych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 12:29 Źródło komentarza: Tesla Cybertruck na ulicach Kędzierzyna-Koźla. Przy tablicach napis: „NIE JESTEM z Ukrainy". ZDJĘCIA Autor komentarza: mądry i oczytany Treść komentarza: Należało by rozpocząć proces cywilizowania Ukrainy, a tym bardziej jej przedstawicieli w Polsce, których gościmy. Spróbujcie pomieszkać w Niemczech czy Belgii i mieć auto na polskich blachach... Data dodania komentarza: 26.06.2026, 11:35 Źródło komentarza: Tesla Cybertruck na ulicach Kędzierzyna-Koźla. Przy tablicach napis: „NIE JESTEM z Ukrainy". ZDJĘCIA Autor komentarza: Grzegorz Treść komentarza: Motoryzacja pikuje na twarz. Nowe samochody są absolutnie beznadziejne poza pojedynczymi wyjątkami, a ten teslański szmelc to truskawka na torcie. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 10:31 Źródło komentarza: Tesla Cybertruck na ulicach Kędzierzyna-Koźla. Przy tablicach napis: „NIE JESTEM z Ukrainy". ZDJĘCIA Autor komentarza: trzeci świat Treść komentarza: Czyli jak u mnie zimą z komina od pieca centralnego też wyleci taka iluminacja, to mogę powiedzieć, że to awaria i mam spokój ? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 10:25 Źródło komentarza: Nad Zdzieszowicami ponownie pojawiły się kłęby czarnego dymu Autor komentarza: 3dw2w Treść komentarza: nie jestem z ukrainy tylko z wołynia. ciekawe ile posmarował by to przesżło Data dodania komentarza: 26.06.2026, 09:08 Źródło komentarza: Tesla Cybertruck na ulicach Kędzierzyna-Koźla. Przy tablicach napis: „NIE JESTEM z Ukrainy". ZDJĘCIA Autor komentarza: Jarosław Mądry Treść komentarza: A nie możecie jakoś pogonić to towarzystwo? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 09:06 Źródło komentarza: Jednogłośne absolutorium dla prezydent Sabiny Nowosielskiej. Radni byli jednomyślni
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna