sobota, 27 czerwca 2026 19:53
Reklama Dental Clinic - baner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kontrowersje po wystąpieniu Grzegorza Brauna w Kędzierzynie-Koźlu. Miasto zapowiada kroki prawne

Sobotnia uroczystość pod tablicą upamiętniającą ofiary ludobójstwa na Kresach, zorganizowana przez Stowarzyszenie Kresowian w Kędzierzynie-Koźlu, wywołała reakcję władz miasta. Po wydarzeniu magistrat wydał oświadczenie, w którym zapowiedział konsekwencje prawne wobec organizatora.
Kontrowersje po wystąpieniu Grzegorza Brauna w Kędzierzynie-Koźlu. Miasto zapowiada kroki prawne

Źródło: www.facebook.com/grzegorz.michal.braun

Uroczystości miały miejsce w sobotę, 27 czerwca, pod tablicą upamiętniającą ofiary ludobójstwa na Kresach, która znajduje się na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Piramowicza w Koźlu. W obchodach wzięli udział m.in. posłowie na Sejm Włodzimierz Skalik i Roman Fritz oraz liczni działacze Korony. Obecny był również europoseł Grzegorz Braun, który zabrał głos i odniósł się m.in. do relacji polsko-ukraińskich, pomocy udzielanej Ukrainie, polityki migracyjnej oraz symboliki historycznej.

W swoim wystąpieniu Braun przedstawił szereg postulatów dotyczących Ukrainy i obywateli Ukrainy przebywających w Polsce. Polityk mówił m.in. o wstrzymaniu dalszego przekazywania uzbrojenia Ukrainie, ponownej penalizacji służby obywateli polskich w obcych armiach, wprowadzeniu dodatkowych deklaracji dla osób przybywających z Ukrainy oraz moratorium migracyjnym.

Największe kontrowersje wywołał język użyty podczas wystąpienia oraz antyukraiński wydźwięk części wypowiedzi. Po wydarzeniu władze Kędzierzyna-Koźla opublikowały stanowisko, w którym zapowiedziały podjęcie działań prawnych.

„W związku z dopuszczeniem się przez uczestników zorganizowanej dzisiaj przez Stowarzyszenie Kresowian uroczystości pod tablicą upamiętniającą ofiary ludobójstwa na Kresach - położoną na terenie publicznej szkoły podstawowej - czynu nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym, wobec organizatora zostaną wyciągnięte stosowne konsekwencje prawne” - przekazały władze miasta.

Oświadczenie magistratu wskazuje, że przedmiotem reakcji miasta nie było samo upamiętnienie ofiar ludobójstwa na Kresach, lecz treści i hasła, które - w ocenie władz - pojawiły się podczas wydarzenia i mogły nosić znamiona nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym.

Sprawa budzi szczególne emocje również dlatego, że uroczystość odbyła się na terenie publicznej szkoły podstawowej. Władze miasta podkreślają, że przestrzeń placówki oświatowej powinna być miejscem wolnym od przekazów mogących prowadzić do stygmatyzacji, wykluczania lub wzmacniania napięć narodowościowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: stary_zgred Treść komentarza: Basenów kąpielowych w KK było ci u nas dostatek i było tak: ten w Azotach był jak Yetti – każdy słyszał, mało kto tam bywał z zachodniej części miasta i cuda nie widy co tam niby nie było – podgrzewana woda i inne. Basen w Koźlu to był multifunkcjonalny obiekt rekreacyjno – sportowy, który kasował wszystkie inne. Ten wspominam najlepiej. Basen w Kłodnicy był największy obszarowo w mieście, miał trzy niecki basenowe, duża niecka była największą w KK. Ten miał największą renomę w mieście i najciekawszą „klimatycznie” lokalizację. Data dodania komentarza: 27.06.2026, 17:50 Źródło komentarza: Dziś "Wodne oKKo", a dawniej „Azotor”. Przypomnijmy sobie stary obiekt. ZDJĘCIA Autor komentarza: stary_zgred Treść komentarza: Pytanie do Policji: jakby ta sprawa się skończyła, gdyby było tak, że bohater artykułu miałby nie 9 a na przykład 29 lat, nie byłby ofiarą, a ofiarą okazałby się agresywny pies, który zostałby spacyfikowany, nawet na śmierć? Dalej szarpaliby tą dwudziestopięcioletnią gówniarę, która nie wie co robi albo jej dorosłych mentalnie opiekunów, czy też temu hipotetycznemu dwudziestodziewięciolatkowi robiliby sprawę o znęcanie nad zwierzętami? Pytam z zupełnej ciekawości, gdyż miałem podobną sprawę - ja przeżyłem zupełnym przypadkiem a agresywny pies przeżył tylko dlatego, że akurat nie miałem przy sobie odpowiednich narzędzi. Rzecz miała miejsce w okolicach jakiejś zaruściałej chałupy nad brzegiem Odry w okolicach miejscowości Przewóz na trasie rekomendowanej przez Miasto, jako „atrakcyjna i ciekawa trasa rowerowa”. I nie lądował wtedy medyczny helikopter, musiałem poradzić sobie sam. W lokalnej prasie też o tym nie pisano. Data dodania komentarza: 27.06.2026, 17:36 Źródło komentarza: Dwa owczarki niemieckie pogryzły 9-letniego chłopca. Lądował śmigłowiec LPR Autor komentarza: suweren Treść komentarza: Wstyd dla tego miasto to oko. 5x mniejsze Zdzieszowice mają o niebo lepsze kąpielisko. Kąpielisko letnie rzecz jasna choć o tym naszym pozasezonowym obiekcie też niewiele dobrego można powiedzieć - mniejsze miasta mają o wiele atrakcyjniejsze. Nic mnie tu nie przyciąga, podczas gdy w latach 80-tych to podczas wakacji był to obowiązkowy punkt programu - człowiek naprawdę jechał tam z przyjemnością. Data dodania komentarza: 27.06.2026, 17:12 Źródło komentarza: Dziś "Wodne oKKo", a dawniej „Azotor”. Przypomnijmy sobie stary obiekt. ZDJĘCIA Autor komentarza: Alicja Treść komentarza: Agresywne psy do uśpienia. Data dodania komentarza: 27.06.2026, 16:46 Źródło komentarza: Dwa owczarki niemieckie pogryzły 9-letniego chłopca. Lądował śmigłowiec LPR Autor komentarza: Karolina Polka Treść komentarza: Funkcjonariusze w dobrze wygłuszonych radiowozach nie słyszą ryczących wydechów aut i moto od 20.00 do 23.00 .Każdy wieczór. Data dodania komentarza: 27.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Wzmożone kontrole policji na naszych drogach. Nie będzie taryfy ulgowej. ZDJĘCIA Autor komentarza: Grzesiek Treść komentarza: Boziu,tyle piękna na jednej fotografi. Data dodania komentarza: 27.06.2026, 14:58 Źródło komentarza: Tradycji stało się zadość. Noc Świętojańska w Koźlu. ZDJĘCIA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna