poniedziałek, 17 sierpnia 2026 08:51
Reklama
Reklama
Reklama

Spółka Czysty Region zakończyła budowę kwatery odpadów nr 3. ZDJĘCIA

Na terenie spółki Czysty Region w Kędzierzynie‑Koźlu oficjalnie podsumowano budowę kwatery nr 3 – jednej z najważniejszych inwestycji w historii Związku Międzygminnego „Czysty Region”. To kluczowy element rozwoju lokalnego systemu gospodarki odpadami, który zwiększa możliwości bezpiecznego zagospodarowania odpadów i wzmacnia infrastrukturę środowiskową w regionie.
Spółka Czysty Region zakończyła budowę kwatery odpadów nr 3. ZDJĘCIA

Autor: W

Nowa kwatera w Czystym Regionie to obiekt, który przez wiele lat będzie miejscem składowania odpadów, których nie da się już przerobić. Na co dzień nikt jej nie widzi, ale bez takich miejsc cały system odbioru i zagospodarowania odpadów po prostu by się rozsypał. Obiekt powstał zgodnie z obecnymi normami środowiskowymi i technicznymi, z myślą o długiej perspektywie działania.

Kwatera pomieści około 500 tysięcy ton odpadów. Cała inwestycja – razem z przygotowaniem terenu i zapleczem – kosztowała około 21 milionów złotych. To zabezpieczenie dla gmin zrzeszonych w Związku Międzygminnym na 25–30 lat, a jeśli poziom recyklingu będzie dalej rósł, nawet na dłużej.

Prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska wróciła do momentu, w którym gminy zastanawiały się nad przyszłością Związku Międzygminnego. Wspominała, że poprosiła wtedy o kilka miesięcy na przygotowanie propozycji i wypracowanie kierunku działań, przekonując samorządy, że warto dać temu projektowi szansę. Jak mówiła, „to była dobra decyzja”, bo pozwoliła zbudować stabilny system gospodarki odpadami, działający dziś na zupełnie innym poziomie niż kilkanaście lat temu.

Przewodnicząca Zarządu Związku Międzygminnego „Czysty Region”, Karina Kacperczyk, podkreślała znaczenie inwestycji dla wszystkich gmin zrzeszonych w związku. – To dla nas wielki dzień, inwestycja bardzo oczekiwana i niezbędna, ponieważ zabezpiecza mieszkańców na kolejne kilkadziesiąt lat – mówiła.

Związek obsługuje ponad 160 tysięcy osób. Mimo rosnącego poziomu recyklingu wciąż istnieje część odpadów, których nie da się przetworzyć i które muszą trafić na składowisko lub do instalacji termicznego przekształcania. Kacperczyk dziękowała mieszkańcom za coraz lepsze nawyki i rosnącą świadomość ekologiczną. Zaznaczała, że kolejne inwestycje będą dotyczyć przede wszystkim instalacji do przetwarzania odpadów, tak aby jak najmniej trafiało na kwatery.

Prezes spółki Piotr Matyja zwracał uwagę, że sama budowa kwatery była dużym przedsięwzięciem technicznym. Podkreślał też, że obiekt powinien wystarczyć na co najmniej trzy dekady, a przy sprzyjających warunkach nawet dłużej. O długości eksploatacji decydował będzie poziom recyklingu i jakość segregacji u źródła. – Mieszkańcy są pierwszym ogniwem, które decyduje o dalszej drodze odpadu – zaznaczał. Im więcej odpadów zostanie przetworzonych, tym mniej trafi na składowisko.

Budowa Kwatery nr 3 to element większego programu modernizacji infrastruktury Czystego Regionu. Spółka przygotowuje m.in. budowę nowej bazy logistycznej oraz rozwój instalacji do przetwarzania odpadów. Wartość tych przedsięwzięć przekracza 10 milionów złotych. Mają one poprawić efektywność systemu i wyprowadzić ciężki transport poza centrum miasta.

Nowy obiekt to fundament bezpieczeństwa odpadowego na kolejne lata. Przedstawiciele spółki i związku podkreślali, że jej przyszłość zależy od codziennych wyborów mieszkańców – im lepsza segregacja, tym dłużej będzie służyć całemu regionowi.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Stanisław O. 02.07.2026 22:11
Ten pan w kapeluszu najbardziej się męczy z tymi przecinaniami. Wszędzie przecina. Ciężka i odpowiedzialna praca.

Kwatermistrz 29.06.2026 21:04
To będzie kwatera dla tych na zdjęciu?

Jacek 29.06.2026 20:15
W ciągu 8 lat opłaty za śmieci wzrosły 3 krotnie. Masakra. Jakbym tyle zarabiał też bym klaskał.

maxima 29.06.2026 15:37
Dlaczego w Zgromadzeniu Związku Międzygminnego „Czysty Region" nie ma przedstawicieli Rad Osiedli lub Zarządców Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowej tzn. osób, które mogłyby mieć wpływ na wysokość opłat za wywóz nieczystości, ocenę jakości usług. Osoby te na pewno byłyby bardzo kompetentne i pomocne w ocenie pracy Związku. Poza tym czy Przedstawiciele Zarządu powinni zasiadać w Zgromadzeniu Związku? Czy to nie jest konflikt interesów?

mieszkaniec 30.06.2026 20:42
Ponieważ Czysty Region to jest miejsce wysiadki z karuzeli, szczególnie tej kręcącej się w naszej lokomotywie napędowej miasta. Obecny szef tego tworu to były dyrektor OXO a historycznie systematycznie bywali tam inni od naszego narodowego czempiona. Nie dla psa kiełbasa.

David 29.06.2026 14:52
Dzieje się w tym czystym regionie.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Maria Treść komentarza: Burmistrz Kiński chce zarobić. Działka niecałe pół hektara, uzbrojona i to z pewnością nie przez gminę. Atrakcyjny teren. Teraz pewnie wezwie brygadę antyterrorystyczną komornik na 17.08.2026. Kiński życie może się zmienić w ułamku sekundy, pomyśl. Data dodania komentarza: 17.08.2026, 07:04 Źródło komentarza: Ratują innych od 1978 roku. Teraz sami walczą o życie Autor komentarza: Ślonski synek Treść komentarza: Brat zrobił to 20 lat temu... Data dodania komentarza: 16.08.2026, 21:52 Źródło komentarza: Samotnie motocyklem przez Amerykę. Rafał Turemka z Kędzierzyna-Koźla rusza w podróż życia Autor komentarza: pirat drogowy Treść komentarza: Staną w tych samych miejscach co zawsze, norma się wyrobi i fajrancik. Bezpieczeństwo to pic dla plebsu, żeby władza nie wyszła na słabą. Jazda łatać budżecik kartonlandu po pisowskiej mafii w garniturach. Data dodania komentarza: 16.08.2026, 17:00 Źródło komentarza: Trwa akcja „Bezpieczny Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski”. Policjanci są bardziej widoczni na ulicach Autor komentarza: Koźlanin Treść komentarza: A Twój to zastrzeżony znak prawny? Data dodania komentarza: 16.08.2026, 16:58 Źródło komentarza: Akcja „Bezpieczny pieszy” na drogach powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Autor komentarza: Y Treść komentarza: Ty się naucz czytać. Sprawdź określenie psiarze. Ja też mam, sprzątam i nie wyobrażam sobie wypuścić psa luzem. Ale bambinistyczne cymbały myślą "on chce się tylko pobawić" nie rozumiejąc, że to nadal tylko zwierzę. Obroń się przed takim, to się stado upośledzonych obrońców zleci i jeszcze zarzuty dostaniesz, bo masz czelność nie dać się pogryźć. P.S. Papierki też po sobie wyrzucam do właściwych miejsc, żeby Twoje głupie psiecko się nie zatruło. Data dodania komentarza: 16.08.2026, 16:57 Źródło komentarza: Pierwsza pomoc może uratować życie pupila. W Koźlu będzie szkolenie dla właścicieli psów i kotów Autor komentarza: akinom Treść komentarza: Idźcie na terapię czy coś Data dodania komentarza: 16.08.2026, 16:53 Źródło komentarza: Samotnie motocyklem przez Amerykę. Rafał Turemka z Kędzierzyna-Koźla rusza w podróż życia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama