środa, 1 maja 2024 01:52
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Aby się nie zarazić

Tabor Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Kędzierzynie-Koźlu poddawany jest procesowi ozonowania. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko kontaktu z wirusem w autobusach.
Aby się nie zarazić

Autor: foto: ANKO

Ozonowanie to jedna z metod przeprowadzenia dezynfekcji, która nie wymaga użycia środków bakteriobójczych. Zamiast nich do tego celu służy ozon, będący silnym utleniającym gazem.

Jak zapewnia miejski przewoźnik, jest to metoda w stu procentach bezpieczna i ekologiczna, ponieważ w trakcie ozonowania nie powstają żadne szkodliwe substancje, mimo że ozon silnie reaguje z cząsteczkami organicznymi niszcząc je. Cząsteczki ozonu wnikają w najmniejsze zakamarki. Właściwości utleniające i dezynfekujące ozonu powodują, że jest skuteczniejszy od innych powszechnie stosowanych metod.

Podwójne kursy

Pandemia wpłynęła dość istotnie na ilość kursujących autobusów. Jak wyjaśniają władze miasta, decyzję o zmianie kursowania komunikacji miejskiej podjął kędzierzyńsko-kozielski magistrat w związku z koniecznością zamknięcia placówek oświatowo-wychowawczych. Kolejne ograniczenia zostały wprowadzone w oparciu o Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego.

W ślad za wprowadzonymi ograniczeniami MZK Kędzierzyn-Koźle stale monitorował napełnienie pojazdów, szczególnie w okresach dojazdów i powrotów z pracy. W przypadku stwierdzenia przepełnienia autobusów na podstawie obserwacji własnych przewoźnika lub zgłoszeń otrzymywanych od pasażerów na poszczególnych liniach, uruchamiane były dodatkowe autobusy - kursy „bis” - czytamy w piśmie Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle z 25 marca. Jednocześnie zaznaczono, że zgodnie z zaleceniami od 25 marca w godzinach dojazdu do pracy i powrotu z pracy na każdym kursie jeżdżą po dwa autobusy komunikacji miejskiej.

- Autobusy, które już zostały dodatkowo uruchomione na kierunkach dojazdu i powrotu z pracy, zostaną podtrzymane w dotychczasowej formie i ilości - czytamy w piśmie parafowanym przez zastępcę prezydenta miasta Artura Matuszczaka. Przedziały czasowe, w których zastosowane są podwójne autobusy dla każdego kursu, to godziny od 4.20 do 9.10 oraz od 12.15 do 17.30.

Ważne dla niewidomych

Ponieważ pojawiły się takie pytania, warto przy tej okazji wspomnieć o zasadach korzystania z kart elektronicznych (eMZetKa) przez osoby niewidome. Tutejszy magistrat wyjaśnia, że osoby niedowidzące i niewidome nie muszą składać wniosków o kartę eMZetKa w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Grunwaldzkiej 29 w Kędzierzynie-Koźlu. Wnioski takie mogą być składane w odrębnych lokalizacjach (np. przy ul Kozielskiej 2, czyli w siedzibie miejskiego przewoźnika) lub przy użyciu Portalu Pasażera - strony dedykowanej karcie eMZetKa, jednak z zastrzeżeniem, iż brak wyrażenia zgody na podanie danych osobowych uniemożliwia otrzymanie tej karty.

Zaproponowane przez gminę Kędzierzyn-Koźle rozwiązanie oparte na posługiwaniu się jedynie kartą eMZetKa zostało uzgodnione z przedstawicielami Polskiego Związku Niewidomych oraz reprezentantami innych grup uprawnionych do przejazdów bezpłatnych. Co istotne, w przypadku korzystania z karty eMZetKa osoby niedowidzące i niewidome nie muszą okazywać dokumentów potwierdzających ich niepełnosprawność. Natomiast przewodnik  jadący wraz osobą niepełnosprawną, chcący korzystać z przejazdu bezpłatnego, powinien posiadać swoją kartę eMZetKa, lecz nie jest obowiązany uiszczać opłaty za przejazd. Stąd też nie musi jej doładowywać w tym celu.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MaturzystaTreść komentarza: Stojąc radiowozem na obwodnicy k koźla. W miejscu oznaczonym jako wyłączonym z ruchu( takie białe paski ukośne) dokonując pomiaru prędkości tzw suszarą- bez włączonej góry( takie niebieskie światełka mrygające- że to pojazd niby uprzywilejowany) .co jest- jest..WYKROCZENIE DROGOWE. częsty widok pod wiaduktem kolejowym na armii krajowej. pewnie nie uruchamiają sygnalow świetlnych* mogą tak robić jak stoją beż dzwieku" bo A - WIDAĆ ICH Z DALEKA I NIE MA WYNIKU B- aku by się w wuczerpało i trzeba bu było pchać landarę ha ha C - im wolno wszystko bo lud miejscowy ciemny i nikt tego do komendanta Wojewódzkiego nie zgłosi. Albo wyżej.Data dodania komentarza: 30.04.2024, 21:29Źródło komentarza: Motocyklista stracił prawo jazdy. W terenie zabudowanym jechał 141 km/hAutor komentarza: jaTreść komentarza: Tak,tak. Pieniądze wpływają a młodzi odpływają.Data dodania komentarza: 30.04.2024, 21:07Źródło komentarza: Jak Unia wpłynęła na życie mieszkańców Kędzierzyna-Koźla?Autor komentarza: AleTreść komentarza: Brak pociągu do łodzi przez Zdzieszowice Kędzierzyn i zlikwidujcie w poczekalni te druciane ławkiData dodania komentarza: 30.04.2024, 17:23Źródło komentarza: Znów o kolei na sesji rady miastaAutor komentarza: Zdzisław 56Treść komentarza: Jak to możliwe, że tak wybitni fachowcy zarządzający ta spółka doprowadzili do takiego upadku? Przecież to najlepsi ludzie PiSu, wielu z nich objęto teraz mandaty w samorządzie, a jeden to nawet został dyrektorem szpitala w Nysie! To na pewno niemiecki spisek!Data dodania komentarza: 30.04.2024, 17:19Źródło komentarza: Trudna sytuacja Grupy Azoty ZAK. Wyniki finansowe za 2023 rokAutor komentarza: mieszkamTreść komentarza: Chemia żywi, leczy, bawi i ubiera ?Data dodania komentarza: 30.04.2024, 16:19Źródło komentarza: Trudna sytuacja Grupy Azoty ZAK. Wyniki finansowe za 2023 rokAutor komentarza: z K-KTreść komentarza: Niemcy to koniunkturaliści i pójdą z PO. Spółki miejskie kuszą...Data dodania komentarza: 30.04.2024, 12:04Źródło komentarza: Będą nowi zastępcy prezydenta Kędzierzyna-Koźla
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna