piątek, 3 maja 2024 03:41
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Festiwal Praw Człowieka odbył się w DK "Chemik"

Festiwal Praw Człowieka odbył się już po raz trzeci w Kędzierzynie-Koźlu. W jego organizację zaangażowało się 18 placówek oświatowych z całego powiatu - dzieci, młodzież oraz nauczyciele. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia było "Jedyną niepełnosprawnością w życiu jest złe nastawienie".
Festiwal Praw Człowieka odbył się w DK "Chemik"

Finałowa gala festiwalu odbyła się w czwartek, 14 marca w Domu Kultury "Chemik". Wzięli w niej udział m.in. marszałek województwa Andrzej Buła, opolski kurator oświaty Michał Siek, wicestarosta powiatu Józef Gisman, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz uczniowie.


- Jestem przekonana, że to wydarzenie, które tworzyliśmy wszyscy razem przez kilka miesięcy jest takim małym cudem - powiedziała Katarzyna Arciszewska-Stępień, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Kędzierzynie-Koźlu.

 

Jak podkreślił wicestarosta Józef Gisman, edukacja zapewniana w szkołach, to nie tylko proces przyswajania wiedzy. Rzeczywistość społeczna i jej niezwykła w ostatnich latach dynamika stwarza potrzebę wyartykułowania praw człowieka na różnych płaszczyznach.

 

- Powiat od dwudziestu lat zajmuje się osobami niepełnosprawnymi. W przestrzeni domów pomocy społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, mamy szkołę specjalną, mamy także wiele przestrzeni związanych z konferencjami, jak choćby dzisiejszy festiwal. My jako samorząd potrafimy wykonać zadania urzędowe i formalne. Ale najważniejsze jest to, co wy będziecie wykonywać - mówił Józef Gisman, wicestarosta powiatu.

 

Głos zabrał również marszałek województwa Andrzej Buła, który wyraził wdzięczność wobec nauczycieli, którzy dają szansę zaangażowania się młodym ludziom w takie przedsięwzięcia, jak Festiwal Praw Człowieka. Odniósł się także do hasła przewodniego festiwalu:

 

- To tylko od nas zależy, czy to nastawienie będzie podlegało jakiejś ewolucji. Czy będziemy w stanie przełamać w sobie bariery związane z tym, jak traktujemy, jak podchodzimy, jak chcielibyśmy zaakceptować pewien problem. Na ile możemy zrezygnować z ważnych rzeczy dla nas, na korzyść innych osób. Prawo daje nam obowiązek, ale i wybór. Ale niektóre nasze prawa moglibyśmy świadomie ograniczyć, aby komuś sprawić większą radość - mówił Andrzej Buła.

 

Opolski kurator oświaty Michał Siek zaznaczył, ze ważna jest determinacja, ale jeszcze ważniejsze, to być człowiekiem w każdej sytuacji. Pogratulował i podziękował organizatorom za wspaniałą inicjatywę festiwalu.

 

- W ramach festiwalu uczniowie pod opieką nauczycieli przeprowadzili różne działania. W każdej szkole na miarę swoich możliwości czasowych i organizacyjnych. Przygotowywano plakaty, przeprowadzano Debaty Oksfordzkie, przygotowywano działania artystyczne i różne inne działania, które promowały prawa człowieka, a przede wszystkim to, na co zwracamy uwagę w tym roku - prawa osób niepełnosprawnych - powiedziała Marzanna Gądek-Radwanowska, pomysłodawczyni festiwalu i nauczycielka w II LO.

 

 

W trakcie gali festiwalu nie zabrakło sporej dawki występów artystycznych - śpiewu, tańca, recytowania i występu teatralnego. Wręczono także nagrody dla najlepszych w Debatach Oksfordzkich.

 

W kategorii najmłodszych zwyciężyło Publiczne Przedszkole nr 5,

W kategorii klas 4-6 szkół podstawowych zwyciężyła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 18,

W kategorii klas 7-8 i gimnazjum zwyciężyła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6.

W kategorii szkół średnich zwyciężyło II Liceum Ogólnokształcące.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: TojaTreść komentarza: W Polsce nie ma monitoringu promieniowanie elektromagnetyczne. A urzędy omijają temat na wszystkie możliwe sposoby bo jest to związane z łamaniem praw człowieka . Pomiary selektywne są praktycznie nie dostępne dla zwykłego człowieka a tak zwane firmy akredytowane w ogóle nie mają sprzętu do pomiarów selektywnych . Nawet mierniki pola elektrostatycznego to dla nich jakiś kosmos. Masz pamiątki i artefakty o temacie prześladowań i dyskryminacji urzędowych. Przekaż je muzeumData dodania komentarza: 02.05.2024, 04:48Źródło komentarza: 87-latka z Kędzierzyna-Koźla uniknęła oszustwaAutor komentarza: bambinoTreść komentarza: Pod neonem-Metalchem stała budka w której można było kupić najsmaczniejsze lody na świecie !Data dodania komentarza: 01.05.2024, 23:29Źródło komentarza: Pochody pierwszomajowe. Tak świętowaliśmy przed laty. ZDJĘCIAAutor komentarza: SuperTreść komentarza: I nawet nie trzeba flag biało-czerwonych. Super!Data dodania komentarza: 01.05.2024, 16:48Źródło komentarza: 20-lecie członkostwa w UE z „Koziołkiem”. ZDJĘCIAAutor komentarza: JanTreść komentarza: Na tej obwodnicy powiniej czę#ci stać patrol policji,bo samochodziaże też łamią tam przepisyData dodania komentarza: 01.05.2024, 16:24Źródło komentarza: Motocyklista stracił prawo jazdy. W terenie zabudowanym jechał 141 km/hAutor komentarza: pennyTreść komentarza: Dziecko się urodziło żadne cudo gratulacjeData dodania komentarza: 01.05.2024, 12:50Źródło komentarza: Nadia to tęczowa córeczka. Oszaleli na jej punkcieAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Czy ktoś poza tępymi pisiorami wierzy że kiedykolwiek powstanie ta szprycha??? Od 8 lat nie mogą się dogadać w sprawie 500 m toru do kozielskiego portu a tu za chwilę okaże się że żeglugi towarowej na Odrze nie będzie 😭Data dodania komentarza: 01.05.2024, 11:07Źródło komentarza: Znów o kolei na sesji rady miasta
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna