środa, 1 maja 2024 03:01

Tobiasz Mazur i Jakub Korejba srebrnymi medalistami halowych mistrzostw Polski w lekkiej atletyce

Świetny występ zanotowali zawodnicy z Kędzierzyna-Koźla podczas halowych mistrzostw Polski juniorów i juniorów młodszych w lekkiej atletyce. Tobiasz Mazur i Jakub Korejba wywalczyli srebrne medale w pchnięciu kulą.
Od lewej: Jakub Korejba, trener Adam Domin oraz Tobiasz Mazur

Autor: Foto: LUKS Chemik

Trzydniowe zawody najlepszych w kraju młodych lekkoatletów odbyły się w dniach 12-14 lutego w Arenie Toruń. O medale rywalizowało kilkuset zawodników w dwóch kategoriach wiekowych: U-18 oraz U-20.

Bardzo dobrze wypadli reprezentanci klubu LUKS Chemik Kędzierzyn-Koźle – podopieczni trenera Adama Domina.

W młodszej grupie wiekowej startował Tobiasz Mazur. Nasz zawodnik w pierwszej próbie posłał kulę o wadze 5 kg na odległość 15,46 m. Cztery kolejne próby okazały się spalone i przed ostatnią serią kędzierzynian zajmował czwartą lokatę. Wtedy Tobiasz postawił wszystko na jedną kartę i osiągnął wynik 16,14 m. Ustanowił rekord życiowy, który zapewnił mu srebrny medal. Ze sporą przewagą nad rywalami zwyciężył Jakub Buchwald z AZS-u KU Politechniki Opolskiej, który uzyskał rezultat 17,46 m. Trzecie miejsce dla Karola Kijewskiego z Juranda Szczytno – 15,69 m.

Wicemistrzostwo Polski w kategorii U-20 wywalczył natomiast Jakub Korejba. Tu też walka o podium była zacięta. Kędzierzynianin rozkręcał się z rzutu na rzut. W pierwszym pchnął kulę o wadze 6 kg na odległość jedynie 14,48 m, ale z każdą kolejną próbą osiągał lepszy wynik. W piątej serii zaliczył 16,87 m i zdobył srebro, wyprzedzając zaledwie o 2 cm trzeciego w stawce Radosława Staraka z Podlasia Białystok. Tytuł mistrzowski wywalczył Damian Rodziak z Orkana Środa Wielkopolska wynikiem 17,67 m. Wszyscy medaliści poprawili swoje rekordy życiowe.

W Toruniu startowali także inni lekkoatleci z Kędzierzyna-Koźla. Alicja Rak z MMKS-u zajęła piąte miejsce w biegu na 60 metrów przez płotki U-18 z wynikiem 8,75 sekund, poprawiając swój rekord życiowy. Co ciekawe, identyczny czas podopieczna trenera Marka Skrzydlewskiego miała w swoim biegu eliminacyjnym, gdzie zajęła drugą lokatę. Mistrzynią Polski została Maja Olszak z Górnika Zabrze z rezultatem 8,56 s.

MMKS miał też swoich reprezentantów w skoku w dal. W młodszej grupie wiekowej Marcin Kałwak zajął dziewiąte miejsce z wynikiem 6,16 m. Wygrał Jakub Robotnikowski ze Stali Ostrów Wielkopolski z rezultatem 6,82 m. Również dziewiątą lokatę zdobył Wojciech Siwakowski w kategorii U-20. Kędzierzynianin skoczył 6,24 m. Złoto dla Jakuba Tuczyńskiego ze Stali Ostrów Wielkopolski – 7,07 m. Trenerem obu skoczków z MMKS-u jest Andrzej Saczko.

I jeszcze jeden kędzierzyński akcent w tych mistrzostwach. Wśród sędziów obsługujących zawody znalazła się Ewa Rojewska.