Reklama
czwartek, 30 kwietnia 2026 13:22
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

WOPR-owcy gotowi, czekają jeszcze na drona. Sezon kąpielowy nad Dębową tuż-tuż

Rozpoczęcie sezonu kąpieliskowego nad akwenem w Dębowej niebawem. O czym powinniśmy pamiętać, korzystając z uroków akwenu?
WOPR-owcy gotowi, czekają jeszcze na drona. Sezon kąpielowy nad Dębową tuż-tuż

Autor: Fot. ART

O bezpieczeństwie wypoczywających nad Dębową rozmawialiśmy 8 czerwca z Tadeuszem Witko, prezesem Oddziału Rejonowego WOPR w Kędzierzynie Koźlu.

Przygotowania do uruchomienia kąpielisk "Centralne" i "Stodoła" były wówczas w toku. Próbki wody do badań Sanepid miał pobrać 14 czerwca. Oficjalne otwarcie kąpielisk wyznaczono na piątek 18 czerwca.

- Sprzęt - motorówki i łódki - jest już na wodzie. Nie musimy kupować wyposażenia osobistego, a jedynie doposażyć się w drobny sprzęt. W zasadzie wszystko mamy. Jeszcze tylko przeglądniemy apteczki, czy nie trzeba do nich dorzucić czegoś nowego. Rozwieszamy liny, tworzymy kąpieliska - powiedział nam szef kędzierzyńskich WOPR-owców.

Wytyczanie kąpielisk rozpoczęto 7 czerwca, a całą operację zaplanowano na dwa dni. Tworzono strefy kąpieli zarówno dla umiejących, jak i nieumiejących pływać, a także brodziki dla dzieci.

Warto pamiętać, że strefę dla osób umiejących pływać ograniczają bojki w kolorze żółtym, a dla nieumiejących pływać - czerwonym. Strefa dla dzieci kończy się na białych bojkach.

Na pewno brodzik powstanie na kąpielisku "Centralnym". Niewykluczone, że - w przypadku, gdy pozwoli na to wystarczająco niski poziom wody - strefa dla najmłodszych pojawi się również na kąpielisku "Stodoła".

- Śmietniki już są poustawiane, trawa skoszona. Na dniach postawimy przenośne toalety - informował Tadeusz Witko. - W zasadzie już od początku czerwca ludzi jest nad naszą wodą bardzo dużo - dodaje. Precyzuje, że choć oficjalne rozpoczęcie sezonu kąpielowego zaplanowano na 18 czerwca, ratownicy pełnią już dyżur. Gdyby coś złego się działo, motorówki są na wodzie. Jeden, dwóch ratowników w razie zagrożenia jest gotowych do przybycia z pomocą. 

Gminy Reńska Wieś i Kędzierzyn-Koźle, jak co roku finansują pracę ratowników. Umowy podpisano.

Czynny jest monitoring. Prawdopodobnie w lipcu WOPR-owcy prowadzić będą dodatkowo kontrolę dronem. Jeśli uda się na ten zakup pozyskać pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, w nagłych przypadkach maszyna będzie uruchamiana i szybko skontroluje teren. A w razie wykrycia zagrożenia na miejsce wypłynie patrol w motorówce.

Ażeby sezon kąpielowy był bezpieczny, należy przestrzegać obowiązujących zasad. Nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu, wyrzucać śmieci do koszów. Nade wszystko zaś bezwzględne stosować się do poleceń ratowników, którzy będą reagować na łamanie reguł. Wśród zasad są również te związane z wciąż obowiązującymi obostrzeniami wprowadzonymi w związku z epidemią koronawirusa, jak zachowywanie dystansu społecznego, który wynosi 1,5 metra.

 Kędzierzyński WOPR będzie strzegł bezpieczeństwa wypoczywających, korzystając z pięciu ratowników: trzech na kąpielisku "Centralnym" i dwóch na "Stodole" plus łódź motorowa tzw. dyżurna. Kąpieliska będą czynne codziennie - w tygodniu w godzinach 10-18, a w soboty, niedziele i święta w godz. 10-19.

Czego życzyć naszym ratownikom? - Żeby mieli jak najmniej pracy, jak najrzadziej wchodzili do wody i jak najmniej używali telefonów alarmowych - podkreśla prezes Witko.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ciąderko 08.06.2021 22:02
Człowiek już nie odpocznie tam spokojnie, bo witko sobie drona wymyślił. Komuna i pisowskie myślenie w jednym. A co się dziwić, facio w spółdzielniach całe lata siedział.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrzTreść komentarza: Parkingu brak ❗Data dodania komentarza: 30.04.2026, 09:16Źródło komentarza: Nowa Inwestycja Kliniki Nova w Kędzierzynie-Koźlu!Autor komentarza: KojTreść komentarza: Ul. Marynarska w Porcie. Był tam zakład krawiecki. Jego właścicielem był p. Rygiel. Była też stołówka pracownicza Żeglugi na Odrze i Zakładowa Straż Pożarna.Data dodania komentarza: 30.04.2026, 05:25Źródło komentarza: Kolejna fotograficzna zagadka z dawnych lat. Co to za ulica?Autor komentarza: ...Treść komentarza: No tak, najłatwiej ponarzekać i zwyzywać, bo same niemieckie auta, a jakie mają być, większość z niemiec kupowana za prl jeszcze, przypominam, takie zloty mają łączyć, a nie dzielićData dodania komentarza: 29.04.2026, 23:26Źródło komentarza: Retro pojazdy w centrum uwagi. Rozpoczęcie sezonu miłośników pojazdów zabytkowych. ZDJĘCIAAutor komentarza: jacaTreść komentarza: Z duszy artykul!? Skoro już zweryfikowaliście info u źródła i nie ma takich planów, to po co rozsiewać plotki!? 🤦‍♂️Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:14Źródło komentarza: Niepotwierdzone doniesienia na temat przyszłości kędzierzyńskiego CarrefouraAutor komentarza: JacekTreść komentarza: To fajnie chętnie popatrzę na panów w obcisłych strojach. Lubie takichData dodania komentarza: 29.04.2026, 20:40Źródło komentarza: W majówkę startują miejskie rowery. Niższe ceny i nowe lokalizacje OK Bike!Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Aktu przekazania dokonała prezydent miasta Sabina Nowosielska. Czy to jest własność pani Nowosielskiej żeby szastała tak jednak społecznym a nie pani Nowosielskiej mieniem ? Już chyba dosyć szkód narobiła temu miasteczku ta pani. A rada osiedla Stare Miasto może tak za robotę się weźmie a nie spotkania towarzyskie na koszt mieszkańców tylko organizować !Data dodania komentarza: 29.04.2026, 20:38Źródło komentarza: Rada Osiedla Stare Miasto przejęła lokal po „Studni”
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 12°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna