Reklama
sobota, 7 marca 2026 07:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Moc ludzi kultury. Nasi reprezentanci uhonorowani przez marszałka województwa opolskiego

Stworzyli magnes kulturotwórczy w swoich miejscowościach. Sami działają i oddziaływają na kulturę. Małe miejscowości dzięki ich pracy stają się znane w całej Polsce, a niejednokrotnie Europie. Za swoją pracę otrzymali nagrody w dziedzinie kultury od marszałka województwa opolskiego. W tym roku w gronie laureatów znaleźli się też reprezentanci naszego miasta i powiatu: Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu oraz Anetta Sałacka - prezes Zarządu Ludowego Klubu Jeździeckiego Lewada.
Moc ludzi kultury. Nasi reprezentanci uhonorowani przez marszałka województwa opolskiego
Anetta Sałacka w towarzystwie włodarzy województwa opolskiego

Autor: Foto: Urząd Marszałkowski

W tegorocznej edycji nagród dla animatorów i twórców kultury nagrodzono osiemnaście osób. Wręczono również nagrody im. Karola Miarki. To nagroda przyznawana od 1983 roku osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do upowszechniania kultury i nauki naszego regionu.

Przyznano też nagrody za wydarzenie muzealne roku 2020.

Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu otrzymało od marszałka nagrodę w wysokości 5 000 zł za wystawę Ziemia Kozielska i jej mieszkańcy – zmodernizowana stała ekspozycja wzbogacona m.in. o narrację na  numerowanych planszach i wyposażona w elementy multimedialne.

„Rewelacyjne wieści! Muzeum Ziemi Kozielskiej zostało uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Opolskiego za wydarzenie Muzealne Roku 2020! Niezmiernie się cieszymy. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierają i serdecznie zachęcamy do obejrzenia wystawy - czytamy na facebookowym profilu muzeum.

Z kolei w gronie nagrodzonych animatorów i twórców kultury znalazła się Anetta Sałacka - prezes Zarządu Ludowego Klubu Jeździeckiego Lewada.

„Słaby ze mnie mistrz autopromocji, ale uznałam , że Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego za zaangażowanie w dzieło współtworzenia i wzbogacania dorobku kulturowego Śląska Opolskiego, dostaje się raz w życiu i to jest powód do dumy. Zaskoczona i wzruszona bardzo dziękuję” - czytamy na profilu Anetty Sałackiej.

Marszałek województwa Andrzej Buła zauważa, że nagrody dla ludzi działających w sferze kultury są szczególne.

- Jesteśmy w teatrze, który jest budynkiem, ale i miejscem oddziaływania kulturotwórczego. Mówię to dla zobrazowania tego, co robią animatorzy. Ważne są budynki, ale przede wszystkim twórczość. Ta twórczość to również trwały ślad w naszych emocjach i pamięci - podkreśla marszałek.

Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca dodaje, że jest to wyjątkowa edycja.

- Ci ludzie całe swoje życie poświęcają dla regionu. Pokazują, że jesteśmy autonomiczni. Nie tylko oddzielni administracyjnie, ale wyróżniamy się swoistą kulturą - opowiada Zbigniew Kubalańca.

Poniżej w załącznikach PDF do pobrania pełna lista nagrodzonych.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarTreść komentarza: He, he. Po tym artykule jakiś ważniak opublikuje podobnie beznadziejne oświadczenie jak w sprawie "inteligentnego" przejścia dla pieszych koło poczty w Koźlu. No niby są jakieś służby, płaci im się, a prywatne osoby są bardziej wyczulone na powszechny bałagan i brzydotę. Koniec kawusi!!!!!!!!!Data dodania komentarza: 6.03.2026, 19:37Źródło komentarza: Ratujmy kozielskie schody. ZDJĘCIAAutor komentarza: AkwarelystaTreść komentarza: D4U Doradztwo Biznesowe i Handel. Przeważająca działalność gospodarcza: pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (70.22.Z). Rozpoczął 2019-03-01, niestety zawiesił 2024-05-21. Szkoda. Miejmy nadzieję, że wznowi. Nie można tu wklejać linków, więc kto zainteresowany niech wrzuci w okienko frazę CEIDG i tam poklika odpowiednio. Wszystko jest jawne, bo musi.Data dodania komentarza: 6.03.2026, 19:28Źródło komentarza: Zmiany kadrowe w koncernie. Grupa Azoty ma nowego prezesa i wiceprezesaAutor komentarza: lerojTreść komentarza: Postawić halę w Rogach na stawach, zamrozić tą wodę i będzie lodowisko. I jest autobus co dowiezie.Data dodania komentarza: 6.03.2026, 19:27Źródło komentarza: Petycja uczennicy o kryte lodowisko poruszyła mieszkańców. Władze miasta zabrały głosAutor komentarza: OKKKTreść komentarza: Pieniędzy nie ma i nie będzie.Data dodania komentarza: 6.03.2026, 16:52Źródło komentarza: Petycja uczennicy o kryte lodowisko poruszyła mieszkańców. Władze miasta zabrały głosAutor komentarza: GośćTreść komentarza: Ktoś rzucił hasło stoi i niszczeje budynek po markecie Leclerc no ale takich budynków to jest trochę w naszym mieście możliwościData dodania komentarza: 6.03.2026, 16:19Źródło komentarza: Petycja uczennicy o kryte lodowisko poruszyła mieszkańców. Władze miasta zabrały głosAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Czemu nie mówią dlaczego płacimy za prąd czy gaz więcej ? Bo sekty polityczne podpisały niekorzystne umowy z sąsiadem ze wschodu i to Polacy płacą za nich.Data dodania komentarza: 6.03.2026, 16:03Źródło komentarza: Energetyka w XXI wieku, czyli najaktualniejsze problemy, które dotykają nas wszystkich
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 1°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna