Coś dla rowerzystów i dla zwierząt. Takich miejsc będzie na obwodnicy osiem

  • 14.01.2022, 11:26
  • W
Coś dla rowerzystów i dla zwierząt. Takich miejsc będzie na obwodnicy… Fot. W Jedno z powstających przejść (lipiec 2021 r.)
Budowa obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla postępuje zgodnie z pierwotnie przyjętym harmonogramem. Poziom zaawansowania prac to obecnie już około 70 proc. Wśród czytelników pojawiają się pytania, czy obwodnicą będzie się można poruszać rowerem. Odpowiadamy nie tylko na to pytanie.

Zadanie pn. "Budowa północnej obwodnicy Kędzierzyna–Koźla w ciągu drogi krajowej nr 40" powinno się zakończyć jesienią br. Przekazanie wykonawcy placu budowy nastąpiło na początku czerwca 2020 roku. Roboty rozpoczęły się miesiąc później. We wrześniu 2021 r. prace osiągnęły poziom 60 proc. zaawansowania; dziś jest to już ok. 70 proc.

- Ze względów bezpieczeństwa absolutnie nie będzie możliwości, aby poruszały się tym odcinkiem rowery. Będzie możliwość poruszania się rowerem po tzw. jezdniach dodatkowych, poza pasem głównym trasy, które "obsługują" pola. Oczywiście będzie można przekraczać odcinek obwodnicy drogami poprzecznymi" - poinformowała nas Agata Andruszewska z opolskiego oddziału GDDKiA.

Przejazd dla rowerzystów będzie możliwy przez obwodnicę północną w dwóch miejscach (w nawiązaniu do infrastruktury drogi krajowej): rondo na skrzyżowaniu DK40 z DW426 oraz rondo na skrzyżowaniu DK40 z DP1461.

Warto też wspomnieć o budowanych przejściach dla zwierząt na obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla. Takich obiektów inżynierskich będzie sześć:

PZMd-4 - funkcja przejścia dla zwierząt małych; 

PZD/WD-7 - obiekt z funkcją przejścia dla zwierząt dużych; 

PZMd-8 - funkcja przejścia dla zwierząt małych;

PZMd-10 - funkcja przejścia dla zwierząt małych;

PZDg-13 - górne przejście dla zwierząt. Obiekt jest na szlaku migracji zwierząt dużych;

Md-18 - przejście zlokalizowane na końcowym odcinku obwodnicy.

***

Północna obwodnica Kędzierzyna-Koźla zlokalizowana będzie na terenie województwa opolskiego i śląskiego, w powiatach: kędzierzyńsko-kozielskim, strzeleckim i gliwickim, na terenie gmin: Kędzierzyn-Koźle, Ujazd i Rudziniec.

Przekazanie wykonawcy placu budowy pod północną obwodnicę Kędzierzyna-Koźla odbyło się na początku czerwca. Wartość całkowita kontraktu brutto to 220,6 mln zł. Zadanie jest przewidziane do współfinansowania ze środków pochodzących z Unii Europejskiej oraz ze środków będących w dyspozycji Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Planowane zakończenie inwestycji to IV kwartał 2022 r.

W

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Alina
Alina 15.01.2022, 03:07
Powinien być zakaz zbliżania się do przejść dla zwierząt przez myśliwych. Może od razu jakiś monitoring online tych przejść?

Pozostałe