piątek, 26 kwietnia 2024 05:17
Reklama
Reklama
Reklama

Niemiecka parafia odda zabytkowy dzwon do Radoszów. Mieszkańcy wioski pamiętają jego historię

Dla mieszkańców niewielkich Radoszów to nie lada sensacja. Niemiecka parafia św. Urbana z Gelsenkirchen postanowiła zwrócić ponad 400-letni zabytkowy dzwon, który został skonfiskowany w czasie II wojny światowej.
Niemiecka parafia odda zabytkowy dzwon do Radoszów. Mieszkańcy wioski pamiętają jego historię

Autor: Bernhard Hagemann

Niespodzianka jest tym większa, że nikt nie wiedział, czy skradziony zabytek jeszcze w ogóle istnieje. Jak wiadomo, skonfiskowane dzwony kościelne, a było ich w czasie wojny około 100 tysięcy, były przetapiane na cele zbrojeniowe. Tylko około 16 tysięcy z nich zachowało się i wróciło do swoich rodzimych parafii, a blisko 1300 trafiło na "cmentarz dzwonów" w Hamburgu. Taki właśnie los spotkał wykonany z brązu dzwon z parafii w Radoszowach, który w 1954 roku z Hamburga trafił do parafii św. Urbana.

Gdy po latach zbadano historię pochodzenia zabytkowego dzwonu, rada parafialna w Gelsenkirchen podjęła decyzję, że powinien on wrócić do swojego miejsca pochodzenia. 20 stycznia niespodziewanie parafia w Radoszowach odebrała list z niemieckiej parafii.

- Szanowny Księże Proboszczu, parafia św. Urbana w Gelsenkirchen jest w posiadaniu dzwonu, który w latach 1941 lub 1942 podczas zawieruchy wojennej został odebrany Parafii w Radoszowach. Po wojnie dzwon ten został przekazany nowo powstałej parafii w Gelsenkirchen p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Mowa jest o dzwonie z 1616 roku odlanym przez Adama Schraub. Czy to zdarzenie jest proboszczowi znane? Jako Parafia jesteśmy gotowi by dzwon wrócił znowu na swoje miejsce. Jeśli są Państwo tego samego zdania prosimy o kontakt - czytamy w przesłanej w języku polskim korespondencji, pod którą podpisał się Markus Pottbäecker, proboszcz parafii w Gelsenkirchen. List w jego imieniu napisała Polka, która w parafii pracuje jako sekretarka.

- Dzwoniliśmy już do tej parafii i jesteśmy w trakcie ustalania szczegółów. Możemy sami zorganizować transport dzwonu. Są bowiem sponsorzy gotowi nam pomóc, ale ta parafia też zadeklarowała, że dzwon dostarczy do nas. Nie wiem jeszcze co ostatecznie zrobimy - mówi ks. Grzegorz Sonnek, proboszcz parafii w Radoszowach, który informację o odnalezionym dzwonie przekazał swoim wiernym podczas niedzielnego kazania.

- Najstarsi parafianie pamiętają historię tego dzwonu. Mama jednej z mieszkanek Radoszów opowiadała jej jak dzwon był ściągany z kościelnej wieży - relacjonuje ksiądz.

Parafia nie wie jeszcze co zrobi z oddanym dzwonem. - To wszystko jest takie nowe. Dzwon jest w dobry stanie. Możliwe że, jeżeli otrzymamy zgodę konserwatora zabytków, obok kościoła stanie wieża, na wzór wieży kościelnej i w niej zawiśnie zabytkowy dzwon. Byłby używany ręcznie na „Anioł Pański” - zastanawia się proboszcz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Gratulacje!! Z zazdroscią można patrzeć na wsoaniałe pomysły. Rada Osiedla Stare Miasto ma zamknięte drzwì, brak informacji kiedy ktoś dyżuruje. Tablica z podanym wyborem z budżetu obywatelskiego. Telefon chyba zastrzezonyData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:19Źródło komentarza: Osiedle, które wspina się na szczytAutor komentarza: Zeb mekeinTreść komentarza: Teraz wy chcecie strajkować? Gdzie żeście byli jak np. Zielona Góra strajkowała 5-8 lat temu.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 18:08Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: KoziołTreść komentarza: Pewnie tak będzie nowosielska nie zostawi swoich w potrzebieData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:00Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: Pokolenie z est żałosneTreść komentarza: Wcale nie zal mi młodych debili...nawet jak ktoś prosi o cos takiego to przecież weryfikacja przychodzi zeby potwierdzić kodem do banku... jak sie nie czyta albo sie jest debilem to potem się cierpi.Kurde pokolenie Z nazywa sie tak od pierwszej litery bo sa ZEREM 🤣Data dodania komentarza: 25.04.2024, 15:34Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanychAutor komentarza: Prof TuskTreść komentarza: Z tego co kojarzę, to akurat otwierano nowe placówki tam gdzie ich nie było. Ale nie bój nic. Zaraz zamiast Poczty Polskiej będzie deutsche post i będzie pełna radość i spokój.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:57Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: DżejsonTreść komentarza: Wyłącz tvn, bo już ci papkę z mózgu zrobił. Niekorzystne finansowo umowy na dostarczenie gazu były podpisywane za czyich rządów?! Przypomnę również, że poprzednie wcielenie koalicji 13 grudnia nosiło się z zamiarem sprzedaży Puław ruskim. Ale o tym w tvn chyba nie mówią. Niech teraz sprzedadzą Azoty rodakom premiera i będzie święty spokój, bo za tej ekipy nic się nie opłaca.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 12:59Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą Azoty
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 2°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna