XVI Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej

  • 01.06.2019, 16:02
  • Andrzej Kopacki
XVI Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej
Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary - przekonywali uczestnicy dzisiejszej uroczystości z okazji 76 rocznicy ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich.

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej, odprawionej w kościele p.w. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu.

Tuż po zakończeniu nabożeństwa, spod kozielskiego kościoła parafialnego wyruszył „Marsz Pamięci” na czele z kompanią honorową, orkiestrą dętą oraz pocztami sztandarowymi. Po dotarciu uczestników marszu pod budynek
PSP nr 12, przy ul. Piramowicza, odegraniu Mazurka Dąbrowskiego i przywitaniu licznie przybyłych gości nie tylko z Opolszczyzny, ale i z wielu innych regionów Polski, głos zabrali parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych z miasta, powiatu i województwa, jak również organizacji kresowych.

We wszystkich przemówieniach przewijała się pamięć o ofiarach zbrodni na Kresach. Przypomnijmy, Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów i tzw. Ukraińska Powstańcza Armia wymordowały w okrutny sposób ponad 200 tysięcy Polaków od niemowlęcia po starca. Mordowano ich tylko dlatego, że byli Polakami. W tym roku Kresowianie obchodzić będą po raz trzeci Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich.
 
Parlamentarzyści Katarzyna Czochara
i Grzegorz Peczkis oraz wicewojewoda opolski Violetta Porowska dziękowali za to, że zostali zaproszeni i mogli wraz z innymi godnie uczcić pamięć o naszych rodakach, którzy 76 lat temu padli ofiarą ludobójstwa. Gratulowano przede wszystkim Stowarzyszeniu Kresowian za to, że tak prężnie funkcjonuje. Dzięki swej działalności pielęgnuje kulturę kresową i - co istotniejsze - podtrzymuje pamięć o tej jakże trudnej historii Polaków żyjących niegdyś na wschodnich rubieżach II RP.

Zadawano sobie pytanie, gdzie podziały się podstawowe wartości, jak choćby człowieczeństwo, gdy ukraińscy nacjonaliści dokonywali zbrodni na Polakach, Ormianach, Żydach i Czechach?

Dzisiejsze wydarzenie było także okazją do wręczenia Medali za Zasługi dla Kresów, które otrzymali duchowni, samorządowcy, parlamentarzyści oraz działacze społeczni.


Uroczystości na placu przy PSP nr 12 zakończyło złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą ludobójstwo na Kresach.

Następnie w kozielskim domu kultury przy ul. Skarbowej rozpoczęła się konferencja naukowo-historyczna, poświęcona tragicznym wydarzeniom sprzed 76 lat. W konferencji uczestniczyli znani polscy historycy, zajmujący się tym zagadnieniem.

Niedziela 2 czerwca to z kolei występy artystyczne organizowane w ramach XVI Wojewódzkich Dni Kultury Kresowej
. Już jutro na scenie w hali „Śródmieście” przy al. Jana Pawła II pojawią się: laureaci Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Kresowej w Katowicach, Zespół Młodzieżowy „Perła” z Doliny na Ukrainie, Wojciech Habela - aktor z Krakowa, „Tyligentne Batiary” z Bytomia oraz Jaga Wrońska z Krakowa, która wykona piosenki lwowskie i kresowe.


Szerzej na ten temat we wtorkowym numerze „Lokalnej”.

Andrzej Kopacki

Zdjęcia (57)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Stanisław
Stanisław 04.06.2019, 07:21
Organizatorem konkursu pieśni kresowej była Aleksandra Hyla a organizator daje statuetkę jakiejś Nowak...padłem
Gość
Gość 01.06.2019, 19:27
Nudy.
emeryt 65
emeryt 65 02.06.2019, 09:58
Jak doświadczysz tego co Ci ludzie i ich rodziny zmienisz zdanie.
emeryt starszy
emeryt starszy 02.06.2019, 19:42
nudziarstwo

Pozostałe