piątek, 26 kwietnia 2024 13:53
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

XVI Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej

Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary - przekonywali uczestnicy dzisiejszej uroczystości z okazji 76 rocznicy ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich.
XVI Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej, odprawionej w kościele p.w. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu.

Tuż po zakończeniu nabożeństwa, spod kozielskiego kościoła parafialnego wyruszył „Marsz Pamięci” na czele z kompanią honorową, orkiestrą dętą oraz pocztami sztandarowymi. Po dotarciu uczestników marszu pod budynek
PSP nr 12, przy ul. Piramowicza, odegraniu Mazurka Dąbrowskiego i przywitaniu licznie przybyłych gości nie tylko z Opolszczyzny, ale i z wielu innych regionów Polski, głos zabrali parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych z miasta, powiatu i województwa, jak również organizacji kresowych.

We wszystkich przemówieniach przewijała się pamięć o ofiarach zbrodni na Kresach. Przypomnijmy, Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów i tzw. Ukraińska Powstańcza Armia wymordowały w okrutny sposób ponad 200 tysięcy Polaków od niemowlęcia po starca. Mordowano ich tylko dlatego, że byli Polakami. W tym roku Kresowianie obchodzić będą po raz trzeci Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich.
 
Parlamentarzyści Katarzyna Czochara
i Grzegorz Peczkis oraz wicewojewoda opolski Violetta Porowska dziękowali za to, że zostali zaproszeni i mogli wraz z innymi godnie uczcić pamięć o naszych rodakach, którzy 76 lat temu padli ofiarą ludobójstwa. Gratulowano przede wszystkim Stowarzyszeniu Kresowian za to, że tak prężnie funkcjonuje. Dzięki swej działalności pielęgnuje kulturę kresową i - co istotniejsze - podtrzymuje pamięć o tej jakże trudnej historii Polaków żyjących niegdyś na wschodnich rubieżach II RP.

Zadawano sobie pytanie, gdzie podziały się podstawowe wartości, jak choćby człowieczeństwo, gdy ukraińscy nacjonaliści dokonywali zbrodni na Polakach, Ormianach, Żydach i Czechach?

Dzisiejsze wydarzenie było także okazją do wręczenia Medali za Zasługi dla Kresów, które otrzymali duchowni, samorządowcy, parlamentarzyści oraz działacze społeczni.


Uroczystości na placu przy PSP nr 12 zakończyło złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą ludobójstwo na Kresach.

Następnie w kozielskim domu kultury przy ul. Skarbowej rozpoczęła się konferencja naukowo-historyczna, poświęcona tragicznym wydarzeniom sprzed 76 lat. W konferencji uczestniczyli znani polscy historycy, zajmujący się tym zagadnieniem.

Niedziela 2 czerwca to z kolei występy artystyczne organizowane w ramach XVI Wojewódzkich Dni Kultury Kresowej
. Już jutro na scenie w hali „Śródmieście” przy al. Jana Pawła II pojawią się: laureaci Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Kresowej w Katowicach, Zespół Młodzieżowy „Perła” z Doliny na Ukrainie, Wojciech Habela - aktor z Krakowa, „Tyligentne Batiary” z Bytomia oraz Jaga Wrońska z Krakowa, która wykona piosenki lwowskie i kresowe.


Szerzej na ten temat we wtorkowym numerze „Lokalnej”.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Stanisław 04.06.2019 07:21
Organizatorem konkursu pieśni kresowej była Aleksandra Hyla a organizator daje statuetkę jakiejś Nowak...padłem

emeryt starszy 02.06.2019 19:42
nudziarstwo

emeryt 65 02.06.2019 09:58
Jak doświadczysz tego co Ci ludzie i ich rodziny zmienisz zdanie.

Gość 01.06.2019 19:27
Nudy.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Ruda wronaTreść komentarza: Wraca Tusk i jak zwykle pieniędzy nie ma i nie będzie bo PiS i już się nie da nic zrobić.Taką legendę jak ZAKSA położyć to tylko PO jak zwykle potrafi.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 07:54Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: KapisxonTreść komentarza: I to rząd Tuska doprowadził pocztę do ruiny? Przez 4 miesiące? Przecież to wszystko to pokłosie rządów PiS. Czy tak ciężko wam zrozumieć? Głowa boli od myślenia?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 07:37Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: LeliwaTreść komentarza: I co. Rząd Tuska przez 4 miesiące zniszczył pocztę? Puknij się w głowę. Tylko obawiam się, że pójdzie echo z pustego czerepuData dodania komentarza: 26.04.2024, 07:35Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: TamtaririramTreść komentarza: Za to w CISOWEJ nie ma miejsc żeby przyjąć :D kiedyś się nabijano z tego osiedla, dzisiaj każdy chce tu mieszkać.. jak to jest kochani...Data dodania komentarza: 26.04.2024, 06:47Źródło komentarza: Rodzice dzieci z Przedszkola nr 15 w Koźlu zgłaszają problemAutor komentarza: GośćTreść komentarza: Przecież za wszystkimi przekrętami stoją biurokrata policja bankierzy oni mają swobodny dostęp do naszych danychData dodania komentarza: 26.04.2024, 01:09Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanychAutor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Gratulacje!! Z zazdroscią można patrzeć na wsoaniałe pomysły. Rada Osiedla Stare Miasto ma zamknięte drzwì, brak informacji kiedy ktoś dyżuruje. Tablica z podanym wyborem z budżetu obywatelskiego. Telefon chyba zastrzezonyData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:19Źródło komentarza: Osiedle, które wspina się na szczyt
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 15°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna