Z Kanałem Gliwickim wiążą dalekosiężne plany

  • 18.06.2019, 16:02
  • W
Z Kanałem Gliwickim wiążą dalekosiężne plany W
Kanał Gliwicki pełni istotną rolę w transporcie węgla. W 2017 r. udało się nim przetransportować 125 tys. ton czarnego złota. W ubiegłym roku ten wynik poprawiono niemal dwukrotnie. Modernizacja śluz na kanale ma mieć nie tylko gospodarcze znaczenie.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - inwestor modernizacji śluz na Kanale Gliwickim - zorganizowało 18 czerwca na śluzie w Sławięcicach konferencję prasową połączoną ze zwiedzaniem jednej z dwóch bliźniaczych komór. 

O inwestycji i perspektywach, jakie stoją przed żeglugą śródziemnomorską, mówili: Łukasz Lange, dyrektor PGW Wody Polskie RZGW w Gliwicach i  Łukasz Then, menedżer projektu firmy Skanska S.A., czyli głównego wykonawcy prac budowlanych. Obecni byli też Marcin Jarzyński, zastępca dyrektora RZGW w Gliwicach ds. ochrony przed powodzią i suszą oraz Tomasz Przybyła, kierownik projektu z ramienia inżyniera kontraktu, czyli firmy Sweco Consulting Sp. z o.o.

- Kanał Gliwicki jako droga wodna jest istotnym elementem o znaczeniu gospodarczym - przekonywał Łukasz Lange.

Dwie spośród sześciu śluz już zmodernizowano. Śluzy: Sławięcice, Nowa Wieś, Dzierżno i Łabędy przechodzą remont.

- O ile w przypadku śluz Łabędy i Dzierżno planowane zakończenie realizacji to koniec 2019 r., modernizacja śluz Sławięcice i Nowa Wieś potrwa do 2021 r. Mam nadzieję, że wtedy będziemy mogli powiedzieć, że wszystkie śluzy na Kanale Gliwickim zostały już zmodernizowane - mówił Lange.

 

Więcej w "Nowej Gazecie Lokalnej", która ukaże się 25 czerwca.

W

Zdjęcia (39)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mirek
mirek 18.06.2019, 19:28
Kanaj gliwicki istnieje juz 80 lat, a co z budowa portu w Kozlu/? wszystkie media nabraly wody w usta!!

Pozostałe