Gratka dla filatelistów

  • 20.12.2018, 10:23 (aktualizacja 21.12.2018, 11:51)
Gratka dla filatelistów RP
Kolejny jubileusz związany z Kędzierzynem-Koźle upamiętniła Poczta Polska. Tym razem starania naszych filatelistów dotyczyły jubileuszu 40-lecia istnienia Mazurskiej Służby Ratowniczej.

Jeziora mazurskie, co prawda, znajdują się na drugim końcu kraju, jednakże związki tego regionu z naszym miastem są bliskie. W Okartowie 40 lat temu została powołana do życia Mazurska Służba Ratownicza, która działa przez cały rok. Jej założycielami byli członkowie klubów żeglarskich funkcjonujących w tamtym okresie przy lokalnych zakładach pracy.

 

Członkowie kół filatelistycznych nr 15 i 33 z Kędzierzyna-Koźla postanowili uczcić ten jubileusz i przy wsparciu urzędu miasta oraz opolskiego oddziału Poczty Polskiej i Polskiego Związku Filatelistów Okręg Opolski wykonano pamiątkowe znaczki, koperty, foldery filatelistyczne oraz karty i stempel pocztowy.

 

Personalizowane znaczki są wydane w formie bloczka przedstawiającego logo Mazurskiej Służby Ratowniczej oraz herby Kędzierzyna-Koźla i Orzysza w liczbie 84 arkuszy i dokładnie 756 sztuk znaczków. Nie trafią one jednak do obiegu i sprzedaży. Oprócz tego zostaną wydane specjalne koperty z nadrukiem (500 sztuk), kartki pocztowe (300 sztuk) i foldery filatelistyczne (75 sztuk).

 

Podczas prezentacji walorów, która odbyła się w Domu Kultury „Chemik” przybliżono historię Mazurskiej Służby Ratowniczej. W domu kultury zorganizowano też wystawę filatelistyczną.

 

- Te znaczki będą stanowiły wartość, o którą następne pokolenia będą się biły, i być może na giełdach osiągną niebotyczne ceny. Będą rozsławiały mazurską bazę i nasze miasto, bo flaga Kędzierzyna-Koźla powiewa nad Okartowem już 40 lat. My tam jesteśmy i będziemy zawsze - powiedział Wojciech Jagiełło, zastępca prezydenta miasta.

 

Przypomnijmy, że w sierpniu Poczta Polska wprowadziła do obrotu dwa znaczki upamiętniające 100 lat istnienia parowozowni w Kędzierzynie o nominałach 2,60 i 3,20 zł. To pierwsze takie oficjalne walory filatelistyczne poświęcone naszemu miastu. Wcześniej były to wydawnictwa okolicznościowe lub personalizowane (tak jak najnowsze, upamiętniające 40-lecie Mazurskiej Służby Ratowniczej), a dotyczyły m.in.: parafii pw. św. Eugeniusza de Mazenod, 40-lecia miasta, 170. rocznicy powstania dworca kolejowego w Kędzierzynie, 850-lecia Koźla, mistrzostw Polski oldbojów w siatkówce czy 50-lecia klubu filatelistycznego nr 15 przy Miejskim Ośrodku Kultury oraz 45-lecia i 50-lecia wojskowego koła PZF nr 33.

 

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe