Spotkanie ze średniowieczem

  • 15.09.2019, 14:13
  • Andrzej Kopacki
Spotkanie ze średniowieczem foto: Andrzej Kopacki
Opolskie Bractwo Rycerskie, Najemna Kompania Grodu Koźle wraz z innymi grupami rekonstrukcyjnymi z całego regionu, okrasiły różnymi atrakcjami Jarmark Średniowieczny zorganizowany w ramach IV Festiwalu Mikołaja z Koźla.

Na kozielskich błoniach obok domu kultury przy ul. Skarbowej publiczność podziwiała m.in. walki rycerskie, pokazy kaskaderskie konnicy średniowiecznej, dawne tańce oraz turniej łuczniczy. Wydarzenie otworzyła prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska, która osobiście odpaliła średniowieczne działo artyleryjskie. Zachęcała też do udziału w licznych koncertach festiwalowych.

- Byłam wczoraj na jednym z takich koncertów w kozielskim kościele parafialnym i proszę mi wierzyć odleciałam. To była piękna muzyka, która wprowadziła mnie w cudowny nastrój - nie kryła zachwytu Sabina Nowosielska.

Ponadto na błoniach zaprezentowano i przypomniano ginące zawody, wśród których znaleźli się: tkaczka, garncarz, kaletnik, kaligraf, snycerz i łuczarz. Swoje kramy wystawili wytwórcy ludowi z ręcznie malowaną ceramiką, wyrobami z drewna, glinianymi naczyniami, suszem, biżuterią, a także drewnianymi i szmacianymi zabawkami. Chętni zakładali zbroje rycerskie oraz średniowieczne stroje, korzystając z historycznej przymierzalni. W skryptorium, czyli warsztacie średniowiecznego skryby, każdy mógł wykaligrafować swoje imię najrozmaitszymi czcionkami średniowiecznego pisma.

Dla dzieci i dorosłych przygotowano też mnóstwo innych atrakcji, wśród których znalazły się: warsztaty pisania gęsim piórem, tkania różnymi metodami, zaplatania sznurków, czerpania papieru, projektowania herbów, strzelania z łuku, miotania toporem, włócznią i nożem oraz przejażdżki na koniu. Publiczność podziwiała też piękne drapieżne ptaki, które przywieźli do Koźla słowaccy sokolnicy. Ich pokaz przypadł do gustu szczególnie najmłodszym.

Nie zabrakło również straganów z pamiątkami i czegoś na ząb. Na uczestników czekało jadło średniowieczne w postaci ręcznie wykonanych podpłomyków. Dużym wzięciem cieszyły się także rzadko serwowane u nas potrawy tatarskie.

Wydarzenie zorganizowało Opolskie Bractwo Rycerskie wspólnie z Najemną Kompanią Grodu Koźle oraz Zespołem Pieśni i Tańca „Komes” przy wsparciu finansowym gminy Kędzierzyn-Koźle.

Andrzej Kopacki

Zdjęcia (100)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe