Pierwszy zielony przystanek w Kędzierzynie-Koźlu

  • 16.09.2019, 21:04
  • Rafał Pulkowski
Pierwszy zielony przystanek w Kędzierzynie-Koźlu
Przystanek autobusowy nr 181 przy ulicy Piastowskiej obrósł bluszczem i ozdobnymi trawami. To pierwszy w Kędzierzynie-Koźlu "zielony przystanek", a z czasem będzie ich więcej.

Rośliny mają nie tylko zdobić wiatę, ale i oczyszczać powietrze. Kędzierzyn-Koźle znalazł się w gronie miast, które jako nieliczne w kraju mają podobne przystanki. Wiata została oddana do użytku 16 września. Tego dnia zainaugurowano także Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

- Posadziliśmy wokół przystanku bluszcz, trawy ozdobne oraz żurawek po to, aby przyjemniej oczekiwało się na autobus komunikacji miejskiej. Rośliny mają też za zadanie zacienienie przystanku, aby obniżyć temperaturę nawet o siedem stopni Celsjusza - powiedziała Joanna Koziarska, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego.

Koszt "zielonego przystanku", to rząd 4-5 tysięcy złotych. W planach MZK oraz włodarzy miasta jest stworzenie takich przystanków na każdym osiedlu.

- Jest to projekt pilotażowy, ale w następnych latach pojawią się też "zielone przystanki" w innych częściach miasta. Chętnie zrobiłabym takie przystanki na ulicy Kozielskiej czy alei Jana Pawła II, ale tam przystanki są jeszcze na gwarancji i na razie nic tam nie możemy robić - mówiła Sabina Nowosielska, prezydent miasta.

Pierwsza reakcja mieszkańców Koźla była bardzo pozytywna. Przechodnie zatrzymywali się, by zobaczyć rośliny, a oczekujący na autobus zachwalali pomysł.

- Bardzo ładnie to wygląda, a jak się rozrośnie ten bluszcz, to będzie pięknie. Idealnie komponuje się z niektórymi balkonami w tle - powiedziała mieszkanka jednego z bloków przy ulicy Piastowskiej.

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe