piątek, 26 kwietnia 2024 08:50
Reklama
Reklama
Reklama

Kto powinien zadbać o odzież roboczą: pracodawca czy pracownik? Poznaj aktualne regulacje prawne!

W wielu branżach wykonywanie rutynowych zadań wiąże się z realnym ryzykiem poważnego zabrudzenia lub całkowitego zniszczenia noszonego stroju. Ponadto istnieją specyficzne względy sanitarne, technologiczne oraz bezpieczeństwa higieny pracy, które nakładają dodatkowe zobowiązania. Przepisy są ogólnikowe, próżno w nich szukać konkretnego wykazu stanowisk czy rodzajów pracy, w których niezbędne będą odzież i obuwie robocze. Te kwestie precyzuje wewnątrzzakładowy regulamin.
Kto powinien zadbać o odzież roboczą: pracodawca czy pracownik? Poznaj aktualne regulacje prawne!

Obowiązek zapewnienia odzieży roboczej leży przede wszystkim po stronie pracodawcy

Kodeks pracy dopuszcza jednak sytuację, w której to pracownicy są w pełni odpowiedzialni za swój strój. Jednak muszą wcześniej wyrazić na to osobistą zgodę, a pracodawca zostaje z automatu zobligowany do wypłaty pieniężnego ekwiwalentu, na wypadek gdyby odzież własna pracowników uległa zniszczeniu podczas wykonywania obowiązków służbowych. Rzecz jasna wyposażenie musi spełniać polskie normy jakości, co kierownictwo powinno każdorazowo skontrolować. Poza tym są dwa przypadki, w których odzież robocza musi zostać dostarczona przez pracodawcę:

  • dla stanowisk związanych z obsługą maszyn i urządzeń technicznych

  • do prac skutkujących intensywnym brudzeniem lub skażeniem elementów stroju środkami chemicznymi, promieniotwórczymi albo biologicznie zakaźnymi

Trzeba jeszcze przypomnieć, że to w dobrze pojmowanym interesie pracodawcy leży zapewnienie zatrudnionym osobom odzieży roboczej i stworzenie pełnej listy prac, do których trzeba ją zakładać. Jeżeli dojdzie do zniszczenia odzieży na stanowisku nieujętym w wykazie, wtedy pracownik może wystąpić o odszkodowanie. W takim przypadku do szkody dochodzi poprzez ewidentny błąd i zaniedbanie pracodawcy.

 

Pracownik ma prawo odmówić przystąpienia do pracy, jeżeli wymagany strój nie został mu wydany

Zdarzały się już przypadki zwolnienia osób, które nie podejmowały wyznaczonej pracy przez brak odzieży roboczej. Tutaj przepisy stoją po stronie zatrudnionych – pracodawca, który nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, nie może w taki sposób karać swoich podwładnych. A co zrobić w sytuacji, gdyby z różnych względów na magazynie zabrakło odpowiedniego stroju dla nowego pracownika? Rzecz jasna pracodawcy chcą za wszelką cenę uniknąć podobnych strat – dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z usług firm wynajmujących odzież roboczą, takich jak np. Berendsen. Taka współpraca zdejmuje z nich mnóstwo spraw związanych z dbaniem o tekstylia. Z kolei pracownicy mają do dyspozycji komplet spodni, butów, koszul, rękawic oraz pozostałych akcesoriów, jakich mogą potrzebować do wykonywania swoich zadań. Każdy musi już samodzielnie zdecydować, który z dostępnych wariantów najbardziej mu pasuje: balansować na krawędzi prawa, czy zdać się na pomoc fachowców? Odpowiedź wydaje się oczywista.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Gratulacje!! Z zazdroscią można patrzeć na wsoaniałe pomysły. Rada Osiedla Stare Miasto ma zamknięte drzwì, brak informacji kiedy ktoś dyżuruje. Tablica z podanym wyborem z budżetu obywatelskiego. Telefon chyba zastrzezonyData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:19Źródło komentarza: Osiedle, które wspina się na szczytAutor komentarza: Zeb mekeinTreść komentarza: Teraz wy chcecie strajkować? Gdzie żeście byli jak np. Zielona Góra strajkowała 5-8 lat temu.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 18:08Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: KoziołTreść komentarza: Pewnie tak będzie nowosielska nie zostawi swoich w potrzebieData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:00Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: Pokolenie z est żałosneTreść komentarza: Wcale nie zal mi młodych debili...nawet jak ktoś prosi o cos takiego to przecież weryfikacja przychodzi zeby potwierdzić kodem do banku... jak sie nie czyta albo sie jest debilem to potem się cierpi.Kurde pokolenie Z nazywa sie tak od pierwszej litery bo sa ZEREM 🤣Data dodania komentarza: 25.04.2024, 15:34Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanychAutor komentarza: Prof TuskTreść komentarza: Z tego co kojarzę, to akurat otwierano nowe placówki tam gdzie ich nie było. Ale nie bój nic. Zaraz zamiast Poczty Polskiej będzie deutsche post i będzie pełna radość i spokój.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:57Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: DżejsonTreść komentarza: Wyłącz tvn, bo już ci papkę z mózgu zrobił. Niekorzystne finansowo umowy na dostarczenie gazu były podpisywane za czyich rządów?! Przypomnę również, że poprzednie wcielenie koalicji 13 grudnia nosiło się z zamiarem sprzedaży Puław ruskim. Ale o tym w tvn chyba nie mówią. Niech teraz sprzedadzą Azoty rodakom premiera i będzie święty spokój, bo za tej ekipy nic się nie opłaca.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 12:59Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą Azoty
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 7°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna