Wybory parlamentarne. Polskę mamy jedną

  • 11.10.2019, 17:45
  • Grzegorz Łabaj
Wybory parlamentarne. Polskę mamy jedną
Co cztery lata każdy z nas ma realny, choć zdaniem wielu to złudne, wpływ na los państwa polskiego. Przed nami wybory parlamentarne, których wyniki mogą mieć wpływ na wiele istotnych spraw w niedalekiej przyszłości.

Rządząca krajem prawica liczy, a sondaże na to wskazują, że umocni swoją pozycję w parlamencie. A kto wie, czy Prawo i Sprawiedliwość nawet nie uzyska większości konstytucyjnej. Koalicja Obywatelska już wie, że tych wyborów nie wygra. Pozostaje więc tylko pytanie, jak liczną opozycją będzie w Sejmie i Senacie. Odrodziła się Lewica, która zapewne będzie trzecią siłą polityczną. Pozostałe ugrupowania walczyć będą o przekroczenie progu wyborczego.

Na portalu Lokalna24 prowadziliśmy sondę, stawiając pytanie: Na jakie ugrupowanie oddasz swój głos w wyborach parlamentarnych (okręg 21)? Wyniki były następujące: Prawo i Sprawiedliwość – 42 proc., Koalicja Obywatelska – 26 proc., Mniejszość Niemiecka – 12 proc., Lewica – 9 proc., Konfederacja – 8 proc. oraz PSL – 3 proc. Oddano 2196 głosów.

 

Przypomnijmy, że decyzją prezydenta Andrzeja Dudy wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 13 października. Lokale wyborcze otwarte będą w godzinach 7-21. Zgodnie z konstytucją wybierzemy 460 posłów w 41 okręgach wyborczych oraz 100 senatorów w jednoosobowych okręgach wyborczych. W całym kraju Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała jeden koalicyjny komitet wyborczy, 30 partyjnych oraz 57 komitetów wyborczych wyborców. Żeby wprowadzić swoich kandydatów do parlamentu, poszczególny komitet musi przekroczyć pięcioprocentowy próg wyborczy (ośmioprocentowy w przypadku komitetu koalicyjnego).

 

Nie powiemy naszym czytelnikom, na kogo mają głosować, bo to suwerenny wybór każdego z nich. Jednak zgodnie z powiedzeniem, że koszula bliższa ciału, przypomnimy kandydatów z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Do Sejmu startują: Andrzej Chrzanowski (KW Prawo i Sprawiedliwość), Bernard Groeger (KWW Mniejszość Niemiecka), Paweł Mucha (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej), Jan Pankala (KWW Mniejszość Niemiecka), Zygfryd Steuer (KWW Mniejszość Niemiecka), Robert Węgrzyn (KKW Koalicja Obywatelska), Agnieszka Wieczorek-Griner (KW Polskie Stronnictwo Ludowe) i Andrzej Zębala (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej), a do Senatu jedynie Bogdan Tomaszek (KW Prawo i Sprawiedliwość).

 

W mediach ogólnopolskich nie brakuje spotów zachęcających do pójścia na wybory. Kiedyś mówiło się, że to nasz „patriotyczny obowiązek”, dziś to raczej jedna z form wyrażenia swoich przekonań i poglądów. Kto je ma, ten głosuje. Niestety, wielu naszym rodakom jest wszystko jedno. Bez względu na wynik wyborów i my, i rządzący nie zapominajmy, że Polskę mamy jedną, dla nas wszystkich.

Grzegorz Łabaj

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe