Rynek w Koźlu po remoncie

  • 29.10.2019, 17:20
  • Rafał Pulkowski
Rynek w Koźlu po remoncie
loadingŁaduję odtwarzacz...
Inwestycja warta około 7 milionów złotych została zakończona. Mowa o kozielskim rynku, na którym pojawiło się wiele atrakcji. Zniknął jednak zegar słoneczny i stare drzewa, które zastąpiono nowymi - na efekt jednak trzeba będzie jeszcze zaczekać.

Nowe, wygodne i eleganckie ławki, hamak, siatka do opalania, poidełko, rzeźby koziołków i odnowiona fontanna sprawiają, że rynek w Koźlu wygląda znacznie lepiej, niż w nie jednym dużym mieście. Barwy ławek i kształt latarni tworzą klimat dawnych lat.

- Od kilku dni rynek cieszy nas taką swoją prostotą, ale jest bardzo ładny. Mamy kilka elementów, których nie mają inne rynki w Polsce. Jednym z nich jest poidełko, z którego można skorzystać w upalne dni. Jest ono podłączone do naszych wodociągów, a wodę mamy jedną z najlepszych w województwie, a nawet w kraju - mówiła prezydent miasta Sabina Nowosielska.

Poza sporą ilością standardowych ławek, znajdziemy też leżak, hamak i siatkę, na której można się opalać, a pod nią podziwiać herb Kędzierzyna-Koźla wykonany z brązu. Są na nim m.in. długości geograficzne położenia miasta oraz wysokość nad poziomem morza. Jest to nowoczesny element wtopiony w historyczne miejsce.

Fontanna przeszła metamorfozę - została pomalowana na nowy kolor imitujący brąz, położono nowe płytki oraz zamontowano podświetlenie led.

- Wieczorami robi największe wrażenie, kiedy świeci na wiele kolorów. A dodatkowy klimat robią latarnie rozstawione w wielu miejscach rynku - dodała prezydent miasta.

Kolejną nowością są rzeźby koziołków symbolizujące herb miasta. Autorem figur jest mieszkaniec miasta Michał Misiaszek, który już w planach ma kolejne rzeźby. Docelowo podobne koziołki mają stanąć na każdym z 16 osiedli i mają symbolizować daną dzielnicę.

Upamiętniony został także ratusz z początku XX wieku. Aktualnie trwa remont przyległych do rynku ulic Anny i Piramowicza. W przyszłym roku miasto ma wziąć się za ulice Czerwińskiego i Skłodowskiej-Curie.

- Oficjalnie rynek otworzymy 8 grudnia, kiedy to zaprosimy wszystkich mieszkańców Kędzierzyna-Koźla na rozświetlenie choinki i wspólne śpiewanie kolęd - powiedziała Sabina Nowosielska.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie jarmark bożonarodzeniowy.

 

 

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (30)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jan
Jan 29.11.2019, 18:48
Czy nie możemy mieć normalnych i gospodarnych oddelegowanych do inwestowania naszej kasy,?
Był piękny basen w Kozlu wśród zieleni, zasypane za zdrowo mieli by mieszkańcy więc lepiej w samym środku Żak) adow w strefie rskotworczej, rynek nie był na teraz i już, zobaczcie skrzyżowanie przy policji, koleiny sięgające 15 cm głębokości, na rowerze można stracić życie, białe linie dopiero pomalowane a już giną w oczach można przytoczyć wiele przykładów układów ale końca by nie znalazł
W tak małym mieście tyle zabytkowych budynków administracyjnych to nie dla nas mieszkańców jako ułatwienie życia i likwidacja zbędnej biurokracji, wręcz przeciwnie do doprowadzenia do dezorjętacji nas mieszkańców K K
no name
no name 31.10.2019, 00:17
Posadzono platany, które wyrastają ogromne. Nie widzę potrzeby odbudowywania ratusza; jest urząd miasta, ratusz w Kędzierzynie, itp. Fajnie by było gdyby były kawiarenki i knajpki ale to nie dla Koźlan. Oni tylko siedzą w domu i telewizję oglądają;)
Av8
Av8 08.12.2019, 13:56
A ty skąd? Z Castoramo mc Donalda XD
Naomi
Naomi 30.10.2019, 23:13
Beznadziejny ktoś miał w tym interes by zatrudnici ukrainców i przy okazji zarobici dawniej było lepiej
Oke
Oke 30.10.2019, 21:16
Rynek! Teraz to wygląda jak duży parking to co było ładne to zniszczyli wycieli i powyrywali ale będzie gdzie stawiać motocykl brawo pani Prezydent
Ponurak
Ponurak 30.10.2019, 11:57
Kiedy na rynku przestaną parkować pojazdy osobowe z włożoną za szybę tabliczką " zaopatrzenie". Można wjechać jednak tylko na czas załadunku i rozładunku. Tam osobówki stoją od otwarcia do zamknięcia sklepu i co on niby chleb, firanki, buty osobówką przywiózł ? Przecież jest zakaz kto nad tym panuje ? może nowy rynek więc czas zacząć respektować przepisy.
Wini
Wini 30.10.2019, 11:45
Witam w upalne letnie dni zero cienia!
Osiedlowy monitoring
Osiedlowy monitoring 30.10.2019, 08:56
Rynek mi się podoba. Ciekawe tylko kiedy będzie zniszczony przez wandali. Lepiej pilnowac hamaku bo jeszcze ktoś postanowi upiększyć np. Swoją działkę. W tym mieście złodziei nie brakuje a kamery powinny być dosłownie wszędzie!
mieszkaniec rynku
mieszkaniec rynku 30.10.2019, 08:54
Brawo dla projektanta, wyrżnąć piłą w pięć minut choinki które zdobiły od lat rynek w każde święta a potem dokładnie w tym samym miejscu zrobić klomby z drzewami które wyglądają jak zmutowane krzewy porzeczek, 7 milionów złotych za coś co "urzeka prostotą"? wystarczy pojechać do kilku innych miast żeby zobaczyć jak mógłby wyglądać rynek "starego miasta"...
Krzysztof
Krzysztof 30.10.2019, 08:47
A kto będzie chciał wypoczywać na tej patelni? Jedno poidełko nie wystarczy....Czy naprawdę przy dzisiejszych możliwościach nie dało się wprowadzić zieleni....Kolejna już modyfikacja rynku, która likwiduje drzewa....(które dopiero co podrosły jako tako po poprzedniej modyfikacji) Co to ma być plac defilad? Owszem detale niektóre są fajne, ale całość to betonowa pustynia....Jak to się nagrzeje latem to kto tutaj wytrzyma? Owszem koziołki sympatyczne. Ale całość? No jakoś mnie ta wersja nie przekonuje...Chciałbym móc chwalić, ale nie mogę....Pani prezydent z całą do pani sympatią i poparciem - tym razem nie bardzo się udało i zdaje się nie będę w mej opinii odosobniony...Poza tym aby rynek ożył trzeba jeszcze ludzi....A po co mają tu przyjść? Nie ma klimatycznych knajpek wokół z letnimi ogródkami... O cieniu drzew już pisałem - możemy zapomnieć...Szkoda....naprawdę....Oczywiście na ratusz nie liczyłem, ale obawiam się pani prezydent, że kolejna ekipa niekoniecznie lepsza zastąpi was przy kolejnych wyborach....Taki wygląd rynku to marketingowy strzał w kolano...A rynek to nie jedyna zła inwestycja, że wspomnę niedawno oddany plac targowy w Kędzierzynie o zerowej funkcjonalności dla pracujących tam kupców...jak ostatnio się przekonałem będąc tam z wizytą...Błagam na przyszłość zatrudnijcie lepszych architektów, którzy uwzględnią potrzeby ludzi mających korzystać z ich projektów... I podróżujcie i zwiedzajcie inne miasta podpatrujcie dobre wzorce, nie brakuje ich u nas na Śląsku. Pozdrawiam.
Jop
Jop 30.10.2019, 08:30
Dobra, słuchaj ..park jest brzydki i za jasny. Co tam wchodzę , to łzawią mi oczy i kicham jalbym miał alergię na wydawanie hajsu podatników .. Kilka ławek i koziołki z masiądzu nie uczynią go super. Poczekajmy na lato, kiedy słońce oprze się o podłoże.. Gdzie nawet podeszwy będą się topić.. Pani Nowosielska się zajmie teraz istotnymi rzeczami, a nie owijaniem w bawełnę ludzi, którymi ma się opiekować ...
FanNowosielskiej
FanNowosielskiej 30.10.2019, 07:33
O jaka "piękna" patelnia latem tylko jajka smażyć, mam nadzieję że za te 7 mln jajka będą gratis
Medi
Medi 30.10.2019, 06:40
Piękny rynek. W końcu doczekaliśmy się porządnego rynku. Jeżeli chodzi o drzewa to pare jest i oczywiście na efekt końcowy trzeba poczekać a tym co brakuje zieleni zapraszam do parku. Teraz tylko niech otworzą się jakieś bary , kafejki , lodziarnie i będzie wspaniale.
Krzysztof
Krzysztof 30.10.2019, 16:48
ale jak już znów odrosną nieco to kolejna ekipa wpadnie na genialny pomysł rewitalizacji rynku...i zacznie od kolejnej już wycinki...A pamiętam naprawdę spore drzewa przed poprzednią modernizacją...
Ziomal ??
Ziomal ?? 30.10.2019, 06:24
Rynek super na prawdę będzie cieszył oko tylko malo zieleni
Lidia
Lidia 29.10.2019, 22:14
Bezduszne miejsce zupełnie oderwane od architektury i klimatu okalających kamienic. Puste, bez zieleni odsłonięte, bez grama cienia, w lecie będzie świeciło pustkami z powodu gorąca odbijającego się od betonu, brakuje jeszcze metalowych ławek.
Kornelia
Kornelia 29.10.2019, 21:37
Super brawo Pani Prezydent!
Julia
Julia 29.10.2019, 22:23
Tragedia tyle pieniedzy Zmarnowala za to bylby odbudowany Piekny Zabytkowy Rathaus ktory kiedys tu Stal I jeszcze sie Cieszy
Krzysztof
Krzysztof 30.10.2019, 16:51
No fakt tylko, że na ratusz może tym razem budżet zbyt mały, ale zieleni nawet tej skromnej, która dopiero co się tam jakoś rozwinęła po ostatnich przebudowach...
Teresa
Teresa 29.10.2019, 21:28
Bałam się tego efektu końcowego,ale nowy rynek podoba mi się.Nawet bardzo ? Te drzewa w końcu urosną i będzie ślicznie.Bardziej bym się martwiła, żeby nowego rynku nie opanowała społeczność romska.Myślę,że z tym może być duży problem od wiosny,do wczesnej jesieni.
FanNowosielskiej
FanNowosielskiej 30.10.2019, 07:36
Te drzewa nigdy nie będą duże, to odmiana badyla o okrągłej niewielkiej koronie! Nie zalwazyl pani że teraz takie gówna się sądzi? Co do Romów myśli pani że to idioci by latem siedzieć na patelni? Ale zachęcam zachwycony h na nasiadowki w rynku latem ok 15,16 tak pogodzinie codziennie, najlepiej z Panią prezydent ???
Ktoś
Ktoś 29.10.2019, 18:38
Gdzie zniknęły wszystkie drzewa i krzewy?! Przecież zanim nowe drzewa urosną, to miną lata... A za ten czas nie będzie nawet gdzie usiąść W CIENIU, kiedy z nieba będzie się lało 40 stopni żaru. Może i ładnie, ale zero pomyślunku...
Architekt
Architekt 30.10.2019, 07:59
Gdzie na rynku w Koźlu były drzewa?! Chyba w twojej wyobraźni. Gdzie są drzewa na rynkach w Warszawie, Krakowie lub Wrocławiu?
xxx
xxx 30.10.2019, 16:12
A co nie było drzew?? Nie ma ich bo zostały wycięte! A czy trzeba się sugerować innymi, nie można czegoś innego??Czegoś ładniejszego, funkcjonalnego?? Z Ciebie taki architekt jak z koziej dup.... trąba.
Jola
Jola 29.10.2019, 21:43
Bardzo ladny, nareszcie.Brawo!

Pozostałe