Odesłanie kodu może sporo kosztować. Uwaga na oszustów w sieci

  • 16.01.2020, 17:08
  • Źródło: KWP Opole
Odesłanie kodu może sporo kosztować. Uwaga na oszustów w sieci
Twój znajomy prosi cię poprzez konto społecznościowe o podanie numeru telefonu, a następnie o przesłanie otrzymanych sms-em kodów? Uważaj - to może być oszustwo. Później przy opłacie rachunku telefonicznego może czekać na Ciebie niemiła niespodzianka. Bądźcie czujni!!!

W taki sposób wyłudzono pieniądze od dwojga mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. Dlatego też korzystając z konta społecznościowego pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Po otrzymaniu podejrzanej wiadomości od znajomego, warto do niego zadzwonić i upewnić się, czy nikt się pod niego nie podszywa.

Do policjantów z Kędzierzyna-Koźla zgłaszają się osoby, które zostały oszukane poprzez konto społecznościowe. Jedną z osób pokrzywdzonych była 16-letnia mieszkanka Kędzierzyna-Koźla. Nastolatka na portalu społecznościowym otrzymała z konta cioci wiadomość. Rzekoma krewna prosiła dziewczynę o przesłanie numeru telefonu. Gdy go otrzymała, przesłała kolejne wiadomości „Wysyłam ci sms, konkurs. Jeśli otrzymasz wiadomość z kodem, prześlij mi ją dobrze?”, „Kod sms-a proszę?”. Dziewczyna będąc przekonana, że koresponduje z ciocią wysłała swój numer telefonu i otrzymane sms-em kody. Po pewnym czasie dowiedziała się, że ktoś włamał się na konto społecznościowe krewnej i przy wykorzystaniu otrzymanego numeru telefonu i kodów obciążył rachunek telefoniczny nastolatki kwotą ponad 200 złotych.

W podobny sposób został oszukany także inny mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla. Gdy pokrzywdzony przesłał otrzymane kody, zorientował się, że jego rachunek telefoniczny został obciążony kwotą 300 złotych.

Przestępcy działający tą metodą wprowadzają w błąd i wykorzystują zaufanie pokrzywdzonych. Oszukują osoby, które są przekonane, że korespondują ze swoimi bliskimi. Dlatego też korzystając z portali społecznościowych pamiętajmy o ostrożności i zasadzie ograniczonego zaufania. Po otrzymaniu podejrzanej wiadomości od znajomego, warto do niego zadzwonić i upewnić się, czy nikt się pod niego nie podszywa.

Źródło: KWP Opole

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe