Oj, będzie się działo

  • 07.02.2020, 13:03 (aktualizacja 07.02.2020, 13:14)
  • Andrzej Kopacki
Oj, będzie się działo To już ostatnie chwile w szkolnych ławkach. Dzieci nie mogą się już doczekać rozpoczęcia ferii zimowych foto: Andrzej Kopacki
Tegoroczne ferie zimowe na Opolszczyźnie potrwają od 10 do 23 lutego. Dwutygodniową przerwę uczniowie będą mogli wykorzystać w aktywny sposób także w naszym mieście.

Podczas ferii organizowane będą półkolonie dla uczniów szkół podstawowych będących mieszkańcami naszego miasta. Pierwszeństwo przyjęcia mają uczniowie klas I-IV, obojga rodziców pracujących. Rodzice oraz opiekunowie prawni zainteresowani uczestnictwem swojego dziecka w półkolonii wypełniają karty kwalifikacyjne, które są do pobrania w placówkach organizujących ferie, a także ponoszą dodatkowe koszty związane z wyżywieniem dziecka oraz częściowym dofinansowaniem programu zajęć (bilety wstępów na basen, lodowisko, do kina, przejazdy komunikacją miejską itp.). Liczba miejsc w każdej ze szkół jest ograniczona. Półkolonie zorganizowane będą w dwóch turnusach: od 10 do 14 lutego oraz od 17 do 21 lutego w PSP nr 20, PSP nr 11, PSP nr 19, PSP nr 16 oraz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1.

Dwa 5-dniowe turnusy trwać będą od poniedziałku do piątku, w godzinach ustalonych indywidualnie w poszczególnych placówkach.

W programie przewidziano: gry i zabawy ruchowe, zajęcia sportowe, zajęcia świetlicowe, w tym plastyczne, taneczne, muzyczne i teatralne, a w zależności od pogody i warunków zaplanowane są wyjścia na lodowisko, basen, do kina oraz atrakcyjne wycieczki piesze i autokarowe poza miasto. Wszystko pod opieką doświadczonej kadry wychowawców.

Ferie w muzeum i MBP


Z kolei Muzeum Ziemi Kozielskiej zaprasza dzieci od lat 8 i młodzież na zajęcia warsztatowe w godz. 11-16.

Każdego dnia ferii od 11 do 13 zaplanowano zajęcia wg harmonogramu, a w pozostałych godzinach pracownicy muzeum zapraszają do spędzenia czasu na zasadach świetlicowych (gry planszowe, kolorowanki, zajęcia plastyczne).

W ramach zajęć warsztatowych na 10 lutego zaplanowano zajęcia inspirowane grą kolorów w świetle „Zamek moich marzeń – witraże”. Uczestnicy dowiedzą się, jak sprawnie łączyć kolory z wykorzystaniem farb do szkła, by powstał piękny przezroczysty obraz. Na 11 oraz 12 lutego zaplanowano warsztaty historyczno-regionalne
- zajęcia porządkujące wiedzę o historii naszego regionu. Na 18 oraz 19 lutego przewidziano zajęcia, które pozwolą przenieść się w czasy rycerskie „Książę kozielski w komiksie”. W programie wymyślenie przez dzieci historii księcia i życia na dworze książęcym w wersji komiksu, przy użyciu różnych technik plastycznych, a także walka rycerska z użyciem wykonanych przez uczestników tekturowych mieczy.

Na 13 oraz 21 lutego w godz. 11-13 przewidziano ekozajęcia inspirowane cyklem książek „Opowieści z Narnii”, organizowane we współpracy z MBP w Kędzierzynie-Koźlu. Na 14 i 20 lutego zaplanowano zajęcia dla dzieci i młodzieży pn. „Kubek i miska - co z gliny powstanie?”, podczas których każdy może zainspirować się wytworami minionych epok, poznać historię wytwarzania naczyń glinianych i samemu stworzyć naczynie lub element biżuterii. Na warsztaty muzyczne Anny Jellinek „Co jest grane” organizatorzy zapraszają 17 lutego od 12 do 13.
Na wszystkie zajęcia wstęp wolny.

Moc atrakcji przygotowała na ten czas również Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu. Zarówno siedziba główna, mieszcząca się w rynku, jak i jej filie zaplanowały w ramach tegorocznych „Ekoferii” zajęcia edukacyjne, plastyczne, literackie, z komputerem oraz gry planszowe. Przewidziano warsztaty origami z makulatury, liczne akcenty walentynkowe, zajęcia przybliżające dzieciom faunę i florę różnych zakątków świata, turniej FIFA 2020 na x-box, warsztaty dziennikarskie, a także mnóstwo zajęć z zakresu ekologii. Organizatorzy nie zapomnieli o Światowym Dniu Kota. Oczywiście to tylko niewielka część kilkudziesięciu propozycji adresowanych w większości do dzieci, ale także do młodzieży.

Kulturalnie i sportowo

Bardzo bogata na czas ferii jest również oferta Miejskiego Ośrodka Kultury. Wzorem lat ubiegłych MOK organizuje dwa jednotygodniowe turnusy w ramach półkolonii. Turnus I od 10 do 14 lutego pod hasłem „Zimowe klimaty” oraz turnus II od 17 do 21 lutego pod hasłem „Słodkie klimaty”.

Zajęcia zaplanowano w DK „Chemik”. Półkolonie cieszą się zawsze ogromną popularnością. Podczas każdego turnusu dzieci wezmą udział w warsztatach artystycznych, seansie filmowym oraz wycieczce wyjazdowej, a także w zajęciach integracyjnych i sportowych, podczas których wyjadą między innymi do Gliwic na tamtejsze lodowisko oraz spektakl w Teatrze Miejskim, na basen „Wodne Okko”, odwiedzą stadninę koni, muzeum i szkołę karate w Koźlu oraz Park Trampolin „Odskocznia” w Opolu. Zaplanowano też ciekawe warsztaty: „Tworzenie świec o zapachu zimy”, „W kręgu zimowej herbaty” - zielarstwo nie jest passe oraz „C jak czekolada” - czekowarsztaty z Natalią Ignacek. Organizatorzy zaplanowali też sesję zdjęciową z okazji walentynek.

Dzieci będą przebywać w placówce od poniedziałku do piątku w godz. 9-15. W ramach uczestnictwa w półkoloniach zapewnione będzie wyżywienie w postaci obiadów oraz napoje. Oferta przeznaczona jest dla dzieci od 7 do 13 lat.

Natomiast kina „Chemik” i „Twierdza” w okresie ferii uzupełnią swoją ofertę o seanse przedpołudniowe, przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Ponadto MOK zaprosi uczestników sekcji tanecznej Spin oraz Studia Piosenki do uczestnictwa w warsztatach tematycznych w zakresie tańca i wokalu.

Do dyspozycji dzieci i młodzieży będą też obiekty sportowe znajdujące się pod skrzydłami MOSiR. Zapewne dużym zainteresowaniem - ze względu na promocyjne ceny - cieszyć się będą atrakcje w Wodnym oKKu, a także na krytej pływalni w Śródmieściu, gdzie dodatkowo prowadzona będzie nauka i doskonalenie pływania. Hala Sportowa „Śródmieście” oferuje szkółkę piłkarską, turniej trójek siatkarskich, turniej badmintona oraz stoły do ping-ponga (rakietki we własnym zakresie), korty tenisowe przy ul. Śmiałego 2 - naukę gry w tenisa ziemnego, Hala Widowiskowo-Sportowa „Azoty” - bowling, a białe orliki przy ul. 9 Maja oraz ul. Skarbowej pozwolą wyszumieć się miłośnikom łyżwiarstwa.


 

Andrzej Kopacki

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe