Pamiętaj o aktualnym adresie na chorobowym

  • 12.02.2020, 12:23
  • Źródło: ZUS
Pamiętaj o aktualnym adresie na chorobowym
Jesteś chory? Planujesz wizytę u lekarza? Pamiętaj, by podać lekarzowi adres, pod którym będziesz przebywał w czasie chorobowego. Jeśli zmienisz miejsce pobytu na zwolnieniu lekarskim, to w ciągu trzech dni poinformuj o tym pracodawcę i ZUS.

Twoje dane adresowe w systemie elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA), mogą być nieaktualne. Bywa, że adres zameldowania czy zamieszkania nie ma nic wspólnego z tym, pod którym stale przebywasz.

W trakcie chorobowego możesz potrzebować opieki i zainteresowania innych. Być może na czas niedyspozycji część codziennych sprawunków powierzysz najbliższym członkom rodziny albo wręcz zdecydujesz się zmienić miejsce pobytu.

- Przy wystawianiu e-zwolnienia w gabinecie lekarskim, powinniśmy podać lekarzowi aktualny adres, pod którym będziemy przebywać podczas choroby. To właśnie adres pobytu, a niekoniecznie adres zamieszkania czy zameldowania powinien znaleźć się na zwolnieniu lekarskim - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Jeśli zmienisz miejsce pobytu już po wizycie u lekarza i po wystawieniu e-zwolnienia, powinieneś powiadomić o nowym adresie swojego pracodawcę oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Masz na to trzy dni.

Dlaczego to tak ważne? Wskazanie prawidłowego adresu pobytu w czasie zwolnienia lekarskiego umożliwi przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. To istotne, bo nieusprawiedliwiona nieobecność chorego w domu w trakcie kontroli może być przyczyną odmowy prawa do wypłaty zasiłku chorobowego. Warto więc zadbać o wskazanie miejsca pobytu na zwolnieniu lekarskim, by uniknąć nieporozumień i ewentualnych konsekwencji finansowych.

 

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe