piątek, 26 kwietnia 2024 18:25
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sławięcickie tablice przypomną ważne fakty historyczne

Rada Miasta Kędzierzyn-Koźle pozytywnie rozpatrzyła petycję Ryszarda Masalskiego z 14 listopada 2019 r. w sprawie ustawienia w Sławięcicach dwóch tablic upamiętniających istotne dla naszego regionu wydarzenia historyczne.
Sławięcickie tablice przypomną ważne fakty historyczne
foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Autor: Grupa polskich oficerów podczas III powstania śląskiego przed sławęcickim pałacem. Na pierwszym planie od prawej stoją: kpt. Leon Bulowski, kpt. Robert Oszek, kpt. Jan Chodźko oraz por. Jan Kowalewski

Petycja dotyczyła trwałego upamiętnienia miejsca, chwili i osób związanych z III powstaniem śląskim oraz z dzisiejszym Kędzierzynem-Koźlem, o który w 1921 roku toczyła się zacięta bitwa. W związku z tym inicjator przedsięwzięcia zaproponował ustawienie obok bocznego wejścia do nieistniejącego już pałacu w Sławięcicach (działka ta stanowi własność powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego w użytkowaniu ZS nr 3 im. Mikołaja Reja) dwóch tablic.

Jak tłumaczy były już radny miejski Ryszard Masalski, Polacy żyjący w granicach administracyjnych gminy Kędzierzyn-Koźle mają powody do lokalnej dumy z części historii Polski, z czasów gdy kształtowała się granica II Rzeczypospolitej w latach 20. XX wieku, bo przetoczyła się chwalebnie przez obecny Kędzierzyn-Koźle. To podczas III powstania śląskiego w dniach 9-10 maja 1921roku toczyła się bitwa o Kędzierzyn, z jej początkiem w dniu 7 maja, gdy powstańcy nadciągający od strony Zabrza zajęli Sławięcice, a w pałacu rozlokował się ich sztab. W walkach przeciwko Niemcom brali też udział miejscowi Polacy w liczbie około 800 osób, którym dowodził Leonard Krukowski.

Zdjęcie załączone przez Ryszarda Masalskiego do petycji, ukazuje oficerów, a za nimi fragment sławęcickiego pałacu, z jego bocznym wejściem, czyli dokładnie tą częścią, która jako jedyna z tej ogromnej budowli przetrwała do dziś. Pierwszy z lewej to Jan Kowalewski, który w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku rozkodowywał tajne rozkazy Armii Czerwonej, a w maju 1921 roku wspierał powstańców śląskich analizując zamierzenia przeciwnika, na podstawie tajnych rozkodowanych szyfrogramów, co ułatwiało prowadzenie ataków wyprzedzających.

Ryszard Masalski przekonuje, że pamięć o wydarzeniach jest ulotna i gdy nie będzie materialnych dowodów, że miały one miejsce, to znikną ze zbiorowej pamięci, pomimo, że pisano o nich w publikacjach naukowych. Do przeciętnego człowieka dociera prosty i krótki przekaz, do tego widzialny.


Więcej na ten temat w najbliższym wydaniu Nowej Gazety Lokalnej


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: NikiTreść komentarza: A co robiliście przez ostatnie lata.Zla kondycja finansowa to nie kwestia ostatniego roku.Firma na dnie a wy chcecie podwyżki i nie chcecie restrukturyzacjiData dodania komentarza: 26.04.2024, 17:51Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: ZbigniewTreść komentarza: Zabetonowany zostanie piękny teren zielony, czysty bandytyzm. Ten kto wyznaczył pod zabudowę cenne zadrzewienie powinien wylądować w pierdlu. W koło jest tyle "gołych gruntów" jak chociażby nikomu nie potrzebne boisko, to nie, trzeba wyrżnąć stu letnie drzewa. Ignorancja ekologiczna w tym mieście osiąga najwyższe poziomy.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 17:03Źródło komentarza: Mieszkania w bloku SIM w Kędzierzynie-Koźlu. Złóż wniosek!Autor komentarza: JakubTreść komentarza: NieprawdaData dodania komentarza: 26.04.2024, 16:05Źródło komentarza: Pożegnanie maturzystów w kozielskim liceum. ZDJĘCIAAutor komentarza: Jakub M.WieczorekTreść komentarza: nieprawdaData dodania komentarza: 26.04.2024, 16:04Źródło komentarza: Pożegnanie maturzystów w kozielskim liceum. ZDJĘCIAAutor komentarza: EwaTreść komentarza: W latach 90 tych dziewczyny bez makijażu. A teraz, jak starsze kobiety. Niektóre wyglądają naprawdę źle. Zbyt mocno. Co się porobiło? W moim liceum nie mogliśmy się malować do szkoły. Nawet paznokci. Ja nawet nie pomyślałam o makijażu. Byłyśmy dziewczęce.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 15:07Źródło komentarza: Pożegnanie maturzystów w kozielskim liceum. ZDJĘCIAAutor komentarza: PokTreść komentarza: Kobito otwórz okno i powdychaj świeżego. To pis ukradł 80 mln poczcie nie Tusk.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 14:02Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniom
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 14°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna