Dobre wieści w sprawie budowy wałów przeciwpowodziowych

  • 28.02.2020, 11:26 (aktualizacja 28.02.2020, 12:11)
  • Andrzej Kopacki
Dobre wieści w sprawie budowy wałów przeciwpowodziowych foto: Andrzej KOPACKI
Jeszcze w tym roku ruszy długo oczekiwana budowa wałów przeciwpowodziowych w Kędzierzynie-Koźlu. Taką informację podczas ostatniej sesji rady miasta przekazali przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Najwięcej konkretnych informacji pojawiło się w przypadku budowy i rozbudowy wału przeciwpowodziowego przy miejskiej oczyszczalni ścieków (tzw. wał „Kędzierzyn”). Długość projektowanego wału wynosi 1945 m. Decyzję o pozwoleniu na realizację tej inwestycji wojewoda opolski wydał jeszcze w październiku 2018 roku.

Zadaniem przedmiotowego obwałowania  będzie ochrona przed zalaniem miejskiej oczyszczalni ścieków oraz objętego przed laty rekultywacją, miejskiego wysypiska odpadów - obiektów szczególnie niebezpiecznych dla środowiska w wypadku zalania. Wspomniany wał zapewni też ochronę części osiedla Pogorzelec z jej zabudową położoną w rejonie ul. Gliwickiej, między Aleją Armii Krajowej, a ul. Krokusów.

Pierwszy etap

Całkowity szacowany koszt przedmiotowej inwestycji wyniesie prawie 20,3 mln zł. W kosztach tych zawarte są koszty wykonania robót budowlanych, nadzorów, wypłata odszkodowań za przejęcie gruntów oraz koszt wykonanej dokumentacji projektowej. W planie budżetowym PGW WP na 2020 rok zaplanowano środki na realizację I etapu przebudowy wału w wysokości prawie 3,5 mln zł. (odszkodowania, nadzór geotechniczny, budowa wału).

Reprezentujący PGW Wody Polskie Tomasz Szczepanik, dyrektor Zarządu Zlewni w Gliwicach poinformował w czasie ostatniej sesji Rady Miasta w Kędzierzynie-Koźlu, że rozstrzygnięcie przetargu na wykonanie tej inwestycji powinno nastąpić już w połowie marca, zatem roboty budowlane ruszą jeszcze w tym roku. Wody Polskie w Gliwicach będą jednocześnie czynić starania, aby pozyskać środki finansowe, za sprawą których inwestycja w całości zostanie zrealizowana w perspektywie roku lub dwóch.

Szukają pieniędzy

Jest nadzieja, że w tym lub najpóźniej w przyszłym roku ruszy też pierwszy etap budowy obwałowań na odcinku Lasaki-Poborszów (wał lewostronny). Budowa lewostronnego i prawostronnego obwałowania na tym odcinku to wydatek (według szacunków sprzed paru lat) sięgający około 33 mln zł. Jednak nie ulega wątpliwości, że ten koszt będzie wyższy z uwagi na znaczący wzrost cen na rynku usług i materiałów budowlanych. Aktualna cena będzie zatem znaczenie wyższa, niż szacunki z 2013 roku.

Zarządca rzeki zabiega o montaż finansowy przedsięwzięcia z wielu źródeł, m.in. z udziałem Wojewódzkiego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, ,tak by przedsięwzięcie udało się zrealizować jak najszybciej.

Ponadto gmina Kędzierzyn-Koźle przygotowuje się do budowy zastawki na potoku Lineta. Wspomniane urządzenie hydrotechniczne sprawi, iż Lineta, która każdorazowo przy wyższych stanach wód powodziowych zalewa Koźle, stanie się znacznie mniej groźna.

Otwarcie w maju

Dyrektor Tomasz Szczepanik przypomniał też o zbiorniku Racibórz Dolny, który w znaczący sposób poprawia bezpieczeństwo przeciwpowodziowe całego regionu: - Zakończenie realizacji tej inwestycji nastąpi w maju bieżącego roku. Natomiast zbiornik swoją funkcjonalność osiągnął w styczniu tego roku i choć kontynuowane są jeszcze prace w zakresie m.in. automatyki i elektryki, to w razie powodzi będzie mógł już bezpiecznie piętrzyć wodę.

Powierzchnia zbiornika przeciwpowodziowego „Racibórz Dolny” wynosi 2626 ha, a pojemność 185 mln m sześc. Całkowita długość zapór ziemnych w jego przypadku to prawie 22 km.

 

Andrzej Kopacki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe