Środa, 21.08.2019

Bardzo ważne zebrania dla wszystkich sołectw

  • 25.01.2019, 14:59 (aktualizacja 25.01.2019, 16:59)
  • W
Bardzo ważne zebrania dla wszystkich sołectw W Wójt gminy Pawłowiczki Jerzy Treffon
Nie dopuszczam sytuacji, aby któreś z sołectw nie miało gospodarza - podkreśla wójt gminy Pawłowiczki, Jerzy Treffon. Z włodarzem rozmawialiśmy o zebraniach wiejskich, w których szkoda nie uczestniczyć.

– Jest pan po spotkaniu z sołtysami w sprawie wyznaczenia terminów zebrań wiejskich. W tym roku szczególnie ważnych, bo związanych z wyborami sołtysów i członków rad sołeckich. Zebrania ruszają 11 lutego.

– Zgodnie ze statutem naszej gminy kadencja sołtysa będzie trwała pięć lat. Będą to więc bardzo ważne zebrania dla wszystkich sołectw.

Każda wieś musi mieć gospodarza. W sytuacji gdy nie uda się go wybrać, miejscowość nie może dysponować środkami z funduszu sołeckiego. Spotkałem się z sołtysami kończącymi kadencję. Poprosiłem, by ci, którzy czują się na siłach, kandydowali na kolejną kadencję. A jeśli z jakichś powodów nie planują zgłaszać swojej kandydatury, aby wskazali osobę, która nie zaprzepaści tego, co już zrobili dla wsi. Nie dopuszczam sytuacji, aby któreś z sołectw nie miało gospodarza.

– Czy takie zdarzenie miało miejsce w pana gminie?

– Był jeden taki przypadek. Musieliśmy przełożyć zebranie na inny termin. Po dwutygodniowym okresie oczekiwania ówczesny sołtys, który wcześniej zrezygnował, przyjął tę funkcję na cztery kolejne lata. Mam nadzieję, że i tym razem będzie podobnie, i pani sołtys będzie dalej pełniła swoją funkcję.

– Prędzej czy później ktoś musi wziąć niełatwe zadanie na swoje barki. Bezkrólewie w którymś z sołectw?

– Może się zdarzyć, że nie uda się wybrać sołtysa. Wówczas formalnie przyłączamy to sołectwo do innego sołectwa.

– Życie układa różne scenariusze. Czy któryś z obecnych gospodarzy wsi poinformował, że nie zamierza ubiegać się o kolejną kadencję?

– Sześciu sołtysów ogłosiło, że nie będzie w stanie kontynuować pracy. Pozostali – co najmniej 13-14 osób – zamierza dalej pełnić funkcję, jeśli zostaną wybrani. Ostatnie wybory samorządowe – poparcie i mojej osoby, i moich radnych – świadczą o tym, że politykę, kierunek rozwoju gminy, który obraliśmy, jest odpowiedni.

(...)

Cały wywiad w 3. nr. "Lokalnej", który ukazał się 22 stycznia.

 

Harmonogram zebrań wiejskich w gminie Pawłowiczki w załączniku.

W

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe