piątek, 26 kwietnia 2024 05:57
Reklama
Reklama
Reklama

Dobre wieści ze stolicy - wiele osób odetchnęło z ulgą

Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami, na dzisiejszej konferencji prasowej Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego poinformowano m.in. o luzowaniu przepisów dotyczących maseczek.
Dobre wieści ze stolicy - wiele osób odetchnęło z ulgą

Autor: Na te wieści czekało wiele osób, dla których noszenie maseczkek stanowi istną udrękę

Od soboty 30 maja na świeżym powietrzu (czyli na ulicach lub w parkach) obowiązku noszenia maseczek już nie będzie, pod warunkiem zachowania bezpiecznego 2-metrowego dystansu pomiędzy osobami. Przywrócona też zostanie możliwość zgromadzeń do 150 osób.

- W Polsce nie musieliśmy wybierać kogo ratować. Powoli stajemy na coraz twardszym gruncie jeśli chodzi o koronawirusa - mówił podczas konferencji prasowej premier Morawiecki. - Na początku pandemii wybraliśmy metodę trudną. Metodę szybkiego zamknięcia granic, kontroli sanitarnych i ograniczenia kontaktów, która kosztowała nas gospodarczo jak również wpływała na komfort psychiczny Polaków. Czyli te "najsilniejsze leki" podaliśmy na początku pandemii....Dlatego możemy przejść do kolejnego, zasadniczego etapu znoszenia różnych restrykcji, które zostały wcześniej wdrożone. Najpierw zmieniamy zasady dotyczące maseczek. Będzie obowiązywała jedna generalna zasada w przestrzeniach ogólnodostępnych. Jeżeli będzie to tylko możliwe z zachowaniem dystansu 2-metrowego, noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Jeżeli dwie osoby idą blisko siebie, to noszenie maseczek jest dalej zalecane. Zasada ta dotyczy przestrzeni otwartych, ale również przestrzeni zamkniętych, gdzie bezpiecznie uda się zachować dystans i jeśli zostaną też do tego stworzone odpowiednie warunki, jak chociażby w restauracjach, zakładach fryzjerskich czy usługowych. W sklepie, środkach komunikacji publicznej, w kościołach czy kinach, maseczki będą wciąż obowiązkowe - tłumaczył premier Mateusz Morawiecki.

Od soboty 30 maja rząd zdejmuje też ograniczenia w handlu. W sklepach nie będą już obowiązywały limity osób w zależności od powierzchni placówki handlowej. Podobne ograniczenia przestają również obowiązywać w gastronomii. Ponadto od najbliższej niedzieli (31 maja) nie będą obowiązywały limity wiernych w kościołach, oczywiście przy zachowaniu odstępu 2 metrów pomiędzy poszczególnymi osobami. 

- Chcemy też ponownie dopuścić możliwość zgromadzeń, bo to bardzo ważna swoboda obywatelska, ale do 150 osób i z zachowaniem wymaganego dystansu - mówił premier. - Tydzień później, 6 czerwca, zdejmujemy też ograniczenia ze wszystkich branż, w których obowiązywały restrykcje. Mam na myśli instytucje kultury jak kina, teatry, filharmonie, ale także obiekty sportowo-rekreacyjne jak baseny, siłownie, kluby fitness, solaria i salony masażu. Te wszystkie miejsca będą mogły być otwarte przy zachowaniu zasad epidemicznych i sanitarnych. Wyjątek stanowić będą dyskoteki i kluby, bo wiemy z doświadczenia innych krajów, że są to bardzo często ogniska nowych zakażeń. Ponadto wszystkim, którzy przygotowują się do wesel, chcę przekazać informację, że to najważniejsze wydarzenie w ich życiu będzie mogło się odbywać od 6 czerwca z udziałem do 150 osób. 

Premier mówił również, że dziś mija równo miesiąc od kiedy ruszyła tarcza finansowa i niemal dwa miesiące od kiedy uruchomiono tarczę antykryzysową, dzięki którym bezpośrednio i pośrednio uratowano ponad 4 miliony miejsc pracy. Na ten cel rozdysponowano łącznie 40 miliardów złotych. 

Wicepremier Piotr Gliński potwierdził w trakcie konferencji prasowej, że od 6 czerwca rząd wprowadzi odmrożenie funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury oraz cyrków. Nie jest to obowiązek, ale możliwość. Właściciele i zarządcy tych jednostek mogą już jednak podjąć decyzję o ich ponownym uruchomieniu. Widownia w ich przypadku może zostać wypełniona maksymalnie do 50 procent, aby zachować bezpieczny odstęp. Widzowie muszą posiadać maseczki. Ponadto koncerty plenerowe z udziałem do 150 osób i przy zachowaniu rygorów bezpieczeństwa również mogą być organizowane. 

Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że ogromna część Polski ma w chwili obecnej tendencję spadkową w przebiegu epidemii poza województwami: śląskim, łódzkim i wielkopolskim, gdzie ogniskami epidemii są głównie zakłady pracy.

-  W naszych szpitalach jednoimiennych czekających na pacjentów z koronawirusem, ponad 80% łóżek jest wolnych. Również ponad 90% respiratorów czekających na pacjentów z COVID-19 jest wolnych. To oznacza, że możemy częściowo poluzować te ograniczenia, a po drugie, będziemy jak najszybciej przywracać normalną funkcję tym szpitalom....Ale to nie oznacza końca pandemii. Ona jest, na pewno mogą się pojawiać kolejne ogniska, dlatego potrzebny jest ten dystans społeczny. Natomiast jeśli nie możemy go zachować, to konieczna jest maseczka - przekonywał minister Łukasz Szumowski.   

 

 

 

   

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Gratulacje!! Z zazdroscią można patrzeć na wsoaniałe pomysły. Rada Osiedla Stare Miasto ma zamknięte drzwì, brak informacji kiedy ktoś dyżuruje. Tablica z podanym wyborem z budżetu obywatelskiego. Telefon chyba zastrzezonyData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:19Źródło komentarza: Osiedle, które wspina się na szczytAutor komentarza: Zeb mekeinTreść komentarza: Teraz wy chcecie strajkować? Gdzie żeście byli jak np. Zielona Góra strajkowała 5-8 lat temu.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 18:08Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: KoziołTreść komentarza: Pewnie tak będzie nowosielska nie zostawi swoich w potrzebieData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:00Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: Pokolenie z est żałosneTreść komentarza: Wcale nie zal mi młodych debili...nawet jak ktoś prosi o cos takiego to przecież weryfikacja przychodzi zeby potwierdzić kodem do banku... jak sie nie czyta albo sie jest debilem to potem się cierpi.Kurde pokolenie Z nazywa sie tak od pierwszej litery bo sa ZEREM 🤣Data dodania komentarza: 25.04.2024, 15:34Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanychAutor komentarza: Prof TuskTreść komentarza: Z tego co kojarzę, to akurat otwierano nowe placówki tam gdzie ich nie było. Ale nie bój nic. Zaraz zamiast Poczty Polskiej będzie deutsche post i będzie pełna radość i spokój.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:57Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: DżejsonTreść komentarza: Wyłącz tvn, bo już ci papkę z mózgu zrobił. Niekorzystne finansowo umowy na dostarczenie gazu były podpisywane za czyich rządów?! Przypomnę również, że poprzednie wcielenie koalicji 13 grudnia nosiło się z zamiarem sprzedaży Puław ruskim. Ale o tym w tvn chyba nie mówią. Niech teraz sprzedadzą Azoty rodakom premiera i będzie święty spokój, bo za tej ekipy nic się nie opłaca.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 12:59Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą Azoty
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 2°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna