Bardzo słaby kwiecień i lepszy maj. Tak wyglądają samorządowe wpływy z podatków

  • 23.06.2020, 11:27 (aktualizacja 23.06.2020, 11:38)
  • Źródło: Związek Miast Polskich
Bardzo słaby kwiecień i lepszy maj. Tak wyglądają samorządowe wpływy z podatków
Mamy dobre i złe wiadomości - po pierwsze w porównaniu do fatalnego kwietnia majowe przychody z PIT prezentowały się już znacznie lepiej. W kwietniu mieliśmy do czynienia ze spadkiem o 40%, w maju odnotowano wzrost o 20%. To wynika z faktu, że w związku z zagrożeniem epidemiologicznym ostateczny termin rozliczenia wyjątkowo nie przypadał na koniec kwietnia, ale został przeniesiony na koniec maja.

Jednak jak czytamy w raporcie ZMP porównanie wprost kolejnych miesięcy w relacji rok do roku nie daje pełnego obrazu sytuacji, więcej mówi podsumowanie wpływy z pięciu miesięcy tego roku i porównanie go z wpływami z okresu od stycznia do maja ubiegłego roku. Jak wypada takie porównanie? "Przed rokiem odnotowaliśmy w ciągu omawianego okresu wzrost o ponad 10%. W tym roku mamy spadek o nieco ponad 8%.

A zadań nie ubyło, koszty szybko rosną, luka oświatowa pogłębia się. Spadają dochody z podatków i opłat lokalnych, mniejsze są wpływy jednostek komunalnych, zwłaszcza w lokalnym transporcie publicznym". Na podsumowanie pięciomiesięczne miał wpływ m.in. spadek wpływów wynikający ze zmian ustawowych z lipca 2019 r., których realny skutek można było zaobserwować w styczniu.

W kontekście podatku CIT również zestawiono pierwsze pięć miesięcy tego i poprzedniego roku, nie znamy natomiast szczegółów sytuacji w miesiącu maju. W ujęciu pięciomiesięcznym mamy do czynienia ze spadkiem wpływów z udziału CIT o 31% (rok temu o tej samej porze notowano wzrost o 9,5%). Zdaniem ZMP „wygląda na to, że ten ubytek jest nie do odrobienia”.

 

 

Źródło: Związek Miast Polskich

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe